Урок на тему: Євген Гребінка. «Ведмежий суд». Оригінальна самобутність твору. Несправедливість, крутійство судових чиновників; безсоромне грабування трудового народу. Шкільні твори, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Євген Гребінка, шкільна програма

Урок на тему: Євген Гребінка. «Ведмежий суд». Оригінальна самобутність твору. Несправедливість, крутійство судових чиновників; безсоромне грабування трудового народу. Шкільні твори, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Євген Гребінка, шкільна програма

Мета: ознайомити учнів з життям та творчістю Євгена Гребінки; розвивати в школярів уміння розкривати образи твору, давати зв’язну характеристику персонажам; виховувати в учнів риси доброти й людяності.

Обладнання: портрет Є. Гребінки, його твори, підручник.

Хід уроку Євген Гребінка. «Ведмежий суд». Оригінальна самобутність твору. Несправедливість, крутійство судових чиновників; безсоромне грабування трудового народу. Шкільні твори, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Євген Гребінка, шкільна програма

I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Запитання.
1) Що вас найбільше вразило у байці «Пан та Собака»?
2) Яким постає Рябко на початку твору?
3) Чи змінилися його погляди та ставлення до панів?
4) Кого слід розуміти в алегоричному образі Рябка?
5) Яка ідея байки, як вона виражена у творі?
6) Визначити, які події та персонажі в байці зображені в гумористичному, сатиричному чи саркастичному плані. Чому?

2. Робота з підручником.
Прочитати в «Коротких відомостях з теорії літератури» про засоби зображення комічного й визначити, які з них найчастіше використовуються в байці «Пан та Собака». Відповіді підтвердити посиланням на текст.

III. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Бесіда.
1) Що ви знаєте про Є. Гребінку?
2) Яку роль він відіграв у житті Тараса Шевченка?

2. Слово вчителя.
Місцевість, де народився Є. Гребінка і де пройшли його дитячі роки, напрочуд мальовнича та поетична. Народився він на хуторі Убіжиіце на Полтавщині 2 лютого 1812 року в сім’ї дрібного поміщика. Величезний вплив на нього мала няня-кріпачка. Казки, легенди, народні перекази, пісні, загадки няні зачаровували малого хлопця й пробудили першу любов до літератури та мистецтва. Усе життя з вдячністю згадував Є. Гребінка свою няню. Як і всі поміщицькі діти, Є. Гребінка спочатку навчався вдома. А на тринадцятому році життя віддають його до Ніжинської гімназії вищих наук. Є. Гребінка мав великий потяг до знань. Багато читав, рано почав писати вірші. Ще в гімназичні роки робить вільний переклад поеми «Полтава» О. Пушкіна українською мовою, стає активним автором рукописних альманахів, які виходили в гімназії.
У 1831 р. Є. Гребінка успішно закінчив гімназію й поступив на військову службу. Але вона його не приваблювала, і Євген Павлович подає у відставку. У 1834 р. він їде до Петербурга шукати свою долю. Тут він працює спочатку чиновником, згодом викладачем словесності в різних навчальних закладах. У столиці швидко сходиться з відомими літераторами, зближаєтсья з українським гуртком, влаштовує літературні вечори, видає першу збірку творів «Малороссийские приказки» (1834), гаряче зустрінуту громадськістю. Окрилений успіхом, Є. Гребінка весь поринає в літературну творчість. Пише ліричні вірші українською та російською мовами, друкує прозові твори в періодичних виданнях, перевидає байки (1836). Є. Гребінка сумував за Україною, за рідним Убіжищем. Щоліта поспішав на батьківщину. А влітку 1843 р. приїхав на Україну разом з Т. Шевченком.
Сирий холодний клімат півночі підірвав здоров’я молодого письменника. Він захворів на туберкульоз легенів і помер у розквіті творчих сил на 37-му році життя. Тіло перевезли на Україну і поховали в рідному селі.

3. Робота над текстом байки «Ведмежий суд».
1) Виразно прочитати байку.
2) Пояснити лексичне значення незрозумілих слів: винниця, брага, спочинку, понежє, ратиці.

4. Бесіда.
1) Кого зобразив байкар в образі Ведмедя і Вовків?
2) Хто виступає в образі Вола?
3) Хто така Лисичка, яку роль вона відіграє в судовому процесі?
4) Якими словами Є. Гребінка говорить про повну беззахисність підсудного?

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Урок на тему: Євген Гребінка. «Ведмежий суд». Оригінальна самобутність твору. Несправедливість, крутійство судових чиновників; безсоромне грабування трудового народу. Шкільні твори, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Євген Гребінка, шкільна програма

Повернутися на сторінку Українська література

Повернутись на сторінку  Євген Гребінка

Вас можуть зацікавити:

1. Ліричність балади Є. Гребінки «Човен». Аналіз твору

2. Байки Євгена Гребінки. Аналіз творів

3. Усвідомлення призначення людини на землі у вірші Є. Гребінки «Човен». Аналіз твору

4. Місце творчості Є. Гребінки в літературі XIX століття

5. Осуд несправедливого чиновницького суду (за байками Є. Гребінки). Аналіз творів

6. Роздуми поета про майбутнє життя у баладі Є. Гребінки «Човен». Аналіз твору

7. Урок на тему: Євген Гребінка. Біографія. Байка «Ведмежий суд»

8. Урок на тему: Є. Гребінка. «Човен» — одна з перших романтичних балад в українській літературі

9. Урок на тему: Є. Гребінка. Життєвий і творчий шлях письменника. Байка «Ведмежий суд». Судді — типові образи чиновників

10. Урок на тему: Є. Гребінка. «Пшениця», «Рибалка», «Горобці та вишня», «Будяк та коноплиночка»

11. Урок на тему: Література українського романтизму. П. Гулак-Артемовський «Рибалка», Є. Гребінка «Українська мелодія», М. Костомаров «Соловейко».

12. Урок на тему: Судді та підсудки — типові образи чиновників. Облудність доносу Лисиці. «Човен» — одна з перлин романтичних балад

13. Урок на тему: Тема. Євген Гребінка. «Ведмежий суд». Оригінальна самобутність твору. Несправедливість, крутійство судових чиновників; безсоромне грабування трудового народу.
