Урок на тему: Світ дитинства у «Зачарованій Десні» О. Довженка. 6 клас. Шкільні твори, статті, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Олександр Довженко, шкільна програма

Урок на тему: Світ дитинства у «Зачарованій Десні» О. Довженка. 6 клас. Шкільні твори, статті, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Олександр Довженко, шкільна програма

Мета: поглибити знання учнями тексту повісті «Зачарована Десна», допомогти усвідомити ідейно-художні особливості цього твору, вдосконалювати навички виразного читання й аналізу прозового твору, вміння працювати в парах; розвивати мислення, мовлення, творчу уяву; виховувати любов до своїх рідних, природи.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Обладнання: портрет письменника, виставка його творів, підручник, ілюстрації до повісті, малюнки дітей.

Хід уроку Світ дитинства у «Зачарованій Десні» О. Довженка. 6 клас. Шкільні твори, статті, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Олександр Довженко, шкільна програма

Дитинство дивується…
О. Довженко

I. Організаційний момент

II. Оголошення теми і мети уроку

Актуалізація опорних знань учнів.
1. Автобіографічна повість «Зачарована …».
2. Містечко на Чернігівщині, де народився Довженко.
3. Перший звуковий фільм Довженка.
4. Творча професія в кіномистецтві.
5. Перша кіноповість Довженка.
6. Фільм режисера, знятий за 100 днів.
7. Єдина роль Довженка у кіно.
8. Журнал, у якому були надруковані його малюнки-карикатури.

Бесіда:
1. Який твір називається автобіографічним? (Це твір, у якому письменник описує події свого особистого життя, художній життєпис автора).
2. Що таке кіноповість? (Це повість, написана з урахуванням специфіки кіно, як сценарій кінофільму).
3. Які інші назви можна дати кіноповісті? («Зачарований Десною», «Повість про Добро і Красу», «Чарівний світ дитинства»…)

Самостійна робота на знання тексту — літературний диктант.
1. На кого був схожим дід Сашка? (На Бога).
2. Скільки років дід прожив під сонцем? (Близько 100 літ).
3. Який овоч найбільш любив хлопчик? (Моркву).
4. Без чого не могла жити баба Марусина? (Без прокльонів).
5. Що було некрасивим у батька Сашка? (Одяг).
6. На яке релігійне свято сталася повінь? (На Великдень).
7. Якого екзотичного звіра довелося побачити хлопцеві? (Лева).
8. Кличка собаки (Пірат).
9. Клички коней (Мурай, Тягнибіда).
10. Ім’я першого вчителя Сашка(Леонтій Созонович Опанасенко).
11. Після якого гріха пішов Сашко «шанувати великих людей»? (Вирвав моркву).
12. Чию розмову якось підслухав головний герой повісті? (Коней).

Рольова гра «У нас в гостях Довженко». Учні відповідно до тексту повісті ставлять запитання, учень-«Довженко» відповідає.

1. Олександре Петровичу, дуже цікаво дізнатися про ваше дитинство. Якими були ваші батьки? (Багато бачив я гарних людей, але такого, як батько, не бачив. Голова в нього була темноволоса, велика і великі розумні сірі очі. Тільки в очах чомусь завжди було повно смутку. Жарти любив. Такт розумів і шанобливість. Зневажав начальство і царя.

З нього можна було писати лицарів, богів, апостолів, великих вчених чи сіятелів, — він годився на все. Багато наробив він хліба, багатьох нагодував, урятував од води, багато землі переорав, поки не звільнився від свого смутку.
До чого ж гарно й весело було в нашому городі. Чого тільки не насадить наша невгамовна мати. «Нічого в світі так я не люблю, як саджати що-небудь у землю, щоб проізростало. Коли вилізає з землі всяка рослиночка, ото мені радість», — любила проказувати вона.)

2. Розкажіть, будь ласка, ще про ваших родичів.
(Учень-«Довженко» розповідає про діда Семена, прабабу Марусину).

3. Який епізод з дитинства вам найбільше за пам’ятався?
(Учень переповідає епізод з твору, який найбільше сподобався).

4. Розкажіть про ваше домашнє господарство.
(Розповідь про коней, собаку).

Завдання: намалюйте родинне дерево Сашка.

Робота в парах (за рядами):

1-й ряд — визначте тему, основну думку твору;
2-й ряд — окресліть коло проблем, порушених у повісті;
3-й ряд — назвіть особливості твору.
(Тема: змалювання найяскравіших вражень дитинства вже дорослим митцем.

Ідея: донесення думки, що дитинство — найщасливіша пора життя людини; утвердження думки про необхідність добра і краси.

Проблеми: гармонії людини /’ природи; взаємовідносин в сім’ї; народної творчості, сімейних традицій; освіти; долі українського народу…

Особливості: це кіноповість; твір поєднує два часових пласти.)

Конкурс уважних читачів: обмін запитаннями між рядами (за змістом повісті).

Бесіда:
1. Яким постає світ дитинства зі сторінок «Зачарованої Десни»? (Орієнтовні відповіді: яскравим, ліричним, добрим; таким, у якому приємно перебувати…)
2. Як ви розумієте назву «Зачарована Десна»? (Чарівно красива, незмінна в красі…)
3. Чого навчався в дитинстві Сашко? (Бути добрим, бути Людиною, любити природу…)
4. Сашко називає всіх своїх родичів грішними. Але з якими почуттями він до них ставиться? Цитати. (З любов’ю, з розумінням…)
5. Чи було щасливим дитинство О. Довженка? (Цитати.)
6. Як ви розумієте слова, взяті за епіграф уроку?

Виразно прочитайте характеристику Десни в тексті.

Мабуть, і у вашому житті є річка, на берегах якої вам приємно й затишно.

Зачитування 2—3 творів-мініатюр (це завдання учні виконували вдома).

Метод мікрофона: продовжіть речення: «Читаючи кіноповість «Зачарована Десна», я …»

Підсумок уроку

Домашнє завдання. Дати письмову відповідь на запитання: «Що з дитинства людина бере з собою у далеку мандрівку життя?»

Література
1. Дудіна Т.К., Панченков А.О. Українська література: бкл.: — К.:,2006. — С. 109—125.
2. Українська література за новою програмою: 6-й кл.: І семестр / Упоряд. Г.Федяй. — К.: Вид. дім «Шкіл, світ»: Вид. Л.Галіцина, 2006. — С. 76.
3. ЧучманМ. Подорож у країну дитинства (за кіноповістю «Зачарована Десна») // Українська мова та література. — 2004. — №41. — С. 31.

Урок на тему: Світ дитинства у «Зачарованій Десні» О. Довженка. 6 клас. Шкільні твори, статті, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Олександр Довженко, шкільна програма

Повернутися на сторінку Українська література

Повернутись на сторінку Олександр Довженко

Вас можуть зацікавити:

1. Автобіографічний характер твору О. Довженка «Зачарована Десна»

2. Вплив давніх язичницьких вірувань на світогляд українського народу (за кіноповістю О. Довженка «Зачарована Десна»)

3. О. Довженко — кіномитець

4. «Щоденник» О. Довженка — документ епохи

5. Трагічність долі митця (за творами О. Довженка «Автобіографія», «Щоденник»)

6. Чи можна вважати вчинок Івана Карналюка подвигом? (за оповіданням О. Довженка «Воля до життя»). Характеристика образу

7. Краса людини і природи у кіноповісті О. Довженка «Зачарована Десна». Аналіз твору

8. Краса людини і природи у кіноповісті О. Довженка «Зачарована Десна»

9. Краса людини і природи у кіноповісті «Зачарована Десна» О. Довженка

10. Моральна краса і духовна велич людини в кіноповісті Олександра Довженка «Зачарована Десна»

11. Олександр Довженко про причини й перебіг другої світової війни («Щоденник»)

12. Наодинці зі «Щоденником» Олександра Петровича Довженка

13. Засудження війни у кіноповісті Олександра Довженка «Україна в огні». Аналіз твору

14. Що з дівочою гідністю? (за творами О. Довженка «Україна в огні» О. Гончара «Собор», І. Багряного «Тигролови»)

15. Родинні традиції й виховання в сім’ї очима українських митців (О. Довженко, О. Коломієць, М. Рильський, І. Багряний та ін.)

16. Олександр Довженко: трагізм творчої долі

17. Моє ставлення до Олександра Довженка, людини і митця

18. Олександр Довженко — кінорежисер

19. Краса людини та природи у кіноповісті «Зачарована Десна» Олександра Довженка

20. Чарівний світ дитинства у «Зачарованій Десні» О. Довженка

21. Сила народного духу в повісті О. Довженка «Україна в огні». Аналіз твору

22. О. Довженко — «творець мистецтва так сильно національного, що аж вселюдського»

23. «Україна в огні» О. Довженка — страшні сторінки історії. Аналіз твору

24. Чарівний світ рідної землі (за повістю О. Довженка «Зачарована Десна»)

25. Моральна краса і духовна велич людини у кіноповісті О. Довженка «Зачарована Десна»

26. Моральна краса і духовна велич людини у кіноповісті О. Довженка «Зачарована Десна». Аналіз твору

27. Засудження війни у кіноповісті О. Довженка «Україна в огні»

28. Моральна краса і духовна велич людини в кіноповісті О. Довженка «Зачарована Десна». Аналіз твору

29. Аналіз кіноповісті О. Довженка «Україна в огні»

30. Моpальна кpаса і духовна велич людини в кіноповісті Олександpа Довженка «Зачаpована Десна»

31. Моральна краса і духовна велич людини в кіноповісті О. Довженка «Зачарована Десна». Аналіз твору

32. Тема війни у творчості Олександра Довженка

33. «Зачарована Десна» як сповідь душі Олександра Довженка

34. Психологія дитини у кіноповісті «Зачарована Десна»

35. Образ рідного краю в кіноповісті О. Довженка «Зачарована Десна»

36. Зображення війни в кіноповісті О. Довженка «Україна в огні»

37. Кіноповість О. Довженка «Україна в огні»: доля народу крізь призму авторського бачення й оцінки

38. Доля народу у кіноповісті О. Довженка «Україна в огні»

39. Твір О. Довженко «Зачарована Десна» — гімн красі й духовній насназі людини

40. «Зачарована Десна» О. Довженко — гімн красі й духовній насназі людини

41. Духовна краса українського народу в повісті О. Довженко «Зачарована Десна»

42. Тема єднання людини з природою у кіноповісті О. Довженко «Зачарована Десна»

43. Тема єднання людини з природою у кіноповісті О. Довженко «Зачарована Десна». Аналіз твору

44. Єднання людини з природою у кіноповісті О. Довженко «Зачарована Десна»

45. Образ оповідача в автобіографічній повісті «Зачарована Десна» О. Довженко

46. Образ оповідача в автобіографічній повісті «Зачарована Десна» О. Довженко. Характеристика образу

47. «Україна в огні» — твір про трагедію українського народу

48. «Україна в огні» — твір про трагедію українського народу. Аналіз твору

49. «Щоденник» О. Довженко — документ доби

50. «Щоденник» О. Довженко — документ доби. Аналіз твору

51. Світ уявлень і вражень малого Сашка (за фрагментами повісті Довженка «Зачарована Десна»)

52. «Україна в огні» О. Довженка і неприхована правда війни

53. Моральна краса і духовна велич людини у кіноповісті О. Довженка «Зачарована Десна»

54. Сповідь душі митця у кіноповісті О. Довженка «Зачарована Десна»

55. Природа у кіноповісті О. Довженка «Зачарована Десна»

56. Засудження війни у кіноповісті О. Довженка «Україна в огні»

57. Моє ставлення до образу Олесі з кіноповісті О. Довженка «Україна в огні». Характеристика образу

58. Трагедійний образ України в кіноповісті О. Довженка «Україна в огні»

59. Художня майстерність кіноповісті О. Довженка «Україна в огні»

60. «Щоденник» О. Довженка — вражаючий документ трагічної доби

61. Образ автора у «Щоденнику»

62. Образ рідного краю в кіноповісті О. Довженка «Зачарована Десна»

63. Відповідальність митця перед майбутнім (за творчістю Олеся Гончара та Олександра Довженка)

64. Людська праця й людина (за творами Олеся Гончара «Кресафт», «Соняшники», Юрія Мушкетика «Суд», Олександра Довженка «Щоденник», «Україна вогні»)

65. Конспект уроку за уривками з кіноповісті О. Довженка «Зачарована Десна» 6 клас

66. Світ дитинства у «Зачарованій Десні» О. Довженка. 6 клас

67. Філософське осмислення краси природи і людини в кінопоемі О. Довженка «Зачарована Десна»

68. Аспектний аналіз кіноповісті О. Довженка «Україна в огні»

69. Елементи народознавства у творі О. Довженка «Зачарована Десна»

70. Правда про народ і його лихо

71. Олександр Довженко. «Україна в огні» — твір про трагедію українського народу в Другій світовій війні

72. «Україна в огні» — твір про трагедію українського народу

73. Олександр Довженко. Тестові завдання. І варіант

74. Олександр Довженко. Тестові завдання. ІІ варіант

75. О. Довженка. «Зачарована Десна». Тестові завдання

76. Олександр Довженко. Кіноповість «Зачарована Десна». Літературний диктант

77. Олександр Довженко. Кіноповість «Зачарована Десна». Дидактична гра «Блеф-клуб»

78. Тематичне оцінювання. 7 клас. Творчість О. Довженка, М. Стельмаха.

79. Тематичне оцінювання. Творчість О. Довженка

80. Тематичне оцінювання. О. Довженко. «Україна в огні». І варіант

81. Тематичне оцінювання. О. Довженко. «Україна в огні». ІІ варіант

82. Тематичне оцінювання. Олександр Довженко. «Зачарована Десна». «Україна в огні» (І варіант)

83. Тематичне оцінювання. Олександр Довженко. «Зачарована Десна». «Україна в огні» (ІІ варіант)

84. Літературний диктант за змістом кіноповісті «Зачарована Десна» О. Довженка

85. Тестові завдання. О. Довженко. «Зачарована Десна»

 
