Урок на тему: Образ Григорія Многогрішного, родина Сірків, українська література, 11 клас

  Урок на тему: Образ Григорія Многогрішного, родина Сірків, українська література, 11 клас

  Мета: Ввести у творчу лабораторію письменника, ознайомити з художнім відтворенням проблем українізації, визначити основні риси художнього почерку Багряного

  ХІД УРОКУ Образ Григорія Многогрішного, родина Сірків, українська література, 11 клас

  1. Організаційний момент

  2. Ознайомлення з темою та навчальними цілями заняття.

  3. Мотивація навчання

  4. Актуалізація опорних знань:

  Життєвий і творчий шлях. Загальна характеристика прозової спадщини (“Тигролови”, (“Звіролови”), “Сад Гетсиманський”, “Огненне коло”, “Людина біжить над прірвою”). “Тигролови”. Жанр авантюрного (пригодницького) роману. Його автобіографічність. Характеристика образів членів родини Сірків, майора Медвина. Гуманістична ідея перемоги добра над злом.

  Теорія літератури. Пригодницький роман.

  5. Формування вмінь і навичок

  «Тигролови» (1944)

  Перший розділ роману закінчується лаконічним реченням: «Тим часом по всій транссибірській магістралі і по всіх прикордонних заставах летіла телеграма-блискавка про втечу і розшук страшного державного злочинця, з підкресленням важливих прикмет: «Юнак — 25 літ, русявий, атлет, авіатор тчк… Суджений на 25 років тчк… На ймення — Григорій Многогрішний».

  На Далекий Схід, дике Приамур’я, таємничий, мов Ельдорадо, Зелений Клин, куди так манило безземельних, спраглих волі українців, туди до понурої, невідомої Колими мчав у своїх шістдесятьох рудих домовинах тисячі обірваних, брудних, зарослих, безправних, приречених киян, полтавчан, кубанців, херсонців — «дітей іншої, сонячної землі і іншого, сонячного моря» — велетенський двоокий циклоп.

  Уява художника витворює символічну картину паралельного, майже незалежного існування в одній державі двох світів — світу пітьми, пекла і світу ілюзорного раю, ілюзорного вільного життя. І ці два світи уособлені в символічних образах двох експресів, котрі шалено летять крізь величезні простори — «у невідоме, вперед, у чорну сибірську ніч, на край світу».

  Герой роману Григорій Многогрішний не скорився, не змирився із своїм насильницьки нав’язаним йому статусом в’язня жахливої системи і залишився Людиною. Для Івана Багряного — людини і художника — це головне: переконати читача, упевнити його в тому, що за будь-яких обставин особистість може і повинна бути Людиною. Сюжетна канва роману й вибудована на «полюванні» майора НКВС Медвина — цього новітнього тигролова — за гордим, не прирученим тоталітарною системою молодим хлопцем із України, який у тайзі знайшов земляків, друзів, кохання… Григорій Многогрішний перемагає. Передусім тому, що не визнає себе нулем в історії, не озвірів, не перейнявся озлобленням і ненавистю до людей, зберіг у собі людяність, доброту, здатність співчувати, співпереживати і вірити, що людина може і повинна кинути виклик страшній системі й вистояти.

  Роман «Тигролови» (перша назва «Звіролови») виходить ще 1946 року (у відновленому, переробленому, розширеному вигляді). «Тигролови» перевидавалися українською, перекладалися англійською (США, Канада, Англія), німецькою, голландською мовами — і повсюдно мали незмінний успіх. Упорядник і коментатор «Розстріляного Відродження» Юрій Лавріненко (Дивнич) не сумнівався: «Тигролови» зробили велике діло. Вони здерли шкуру зека, оста, «советского человека» і показали під нею незламну горду людину, повну життєвої снаги, волі до життя й боротьби». Володимир Винниченко зауважив у приватному листі: «Я читав Багряного тільки «Тигролови» і вважаю, що Багряний може виробитись на серйозного й дуже цінного письменника». Він же писав у листі до іншого адресата (1948 рік): «Я знаю Івана Багряного як талановитого письменника, як щирого патріота, як палкого противника большевизму. Це знання моє базоване на певних реальних фактах».

  6. Закріплення знань.

  Осудження тоталітарного режиму в авантюрно – пригодницькому романі І.Багряного “Тигролови”

  План

  1. Місце І. Багряного в українській та світовій літературі.

  2. Екстремальність як умова буття митця. Ідеї консолідації та гуманізму у світовідчутті Івана Багряного.

  3. Історія написання “Тигроловів”, рецепція роману в літературній критиці.

  4. Жанрова своєрідність твору; образи – символи; фольклорні елементи, їх роль у розкритті ідейного задуму автора.

  5. Особливості сюжету та композиції.

  6. Образ Григорія Многогрішного як втілення багрянівського ідеалу українського інтелігента 30-х років.

  7. Жіночі образи роману: Ганни Морозихи, старої Сірчихи, Наталки, засоби їх творення (індивідуалізуючі портрети, психологічні штрихи, життєва конкретика і т. ін.).

  8. Проблема збереження національного менталітету та традицій української сім’ї в романі.

  9. “Тигролови” як своєрідна енциклопедія флори і фауни Усурійського краю. Майстерність письменника у живописанні природи (фрагменти, картини-панорами, пейзажі, зарисовки, ботанічні та зоологічні вкраплення).

  10. Актуальність твору сьогодні.

  Завдання

  1. Підготувати цитатний матеріал і оформити свої міркування, роздуми у зв’язну відповідь про одного з героїв роману І. Багряного “Тигролови”.

  2. Написати міні – твір на одну з тем: “Григорій Многогрішній — супермен чи просто довершена у всіх відношеннях цілісна особистість”; “Григорій Многогрішний – “мисливець змалку.”

  7. Звіти про виконану роботу.

  8. Коментар виконання практичної роботи.

  9. Підсумок заняття.

  Написати творчу роботу на тему: «Гуманістична ідея перемоги добра над злом.» (за творчістю І.Багряного)

  10. Домашнє завдання. Дописати творчу роботу

  Урок на тему: Образ Григорія Многогрішного, родина Сірків, українська література, 11 клас

  Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 11 клас

  Повернутися на сторінку Додаткові конспекти уроків з української літератури, 11 клас

  Комментарии закрыты.