Уроки 23 (читання). Тема. Звуковий аналіз вимовлених слів, уроки навчання грамоти 1 клас

    Уроки 23 (читання). Тема. Звуковий аналіз вимовлених слів, уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: учити учнів виконувати частковий звуковий аналіз слів, виділяти голосні у складі слова, перші й останні звуки у словах, моделювати слова, позначати звуки у схемах слів, виконувати самостійну роботу; розвивати артикуляційні вміння, фонематичний слух; вчити правильно поводитись на природі.

    Обладнання: зошити в клітинку для графічного зображення звукових схем слів і моделей речень; матеріали з підготовки до перевірки знань учнів за добукварний період; фішки для позначення звуків мовлення; демонстраційне й індивідуальні набірні полотна.

    ХІД УРОКУ 23 (читання). Тема. Звуковий аналіз вимовлених слів, уроки навчання грамоти 1 клас

    I. Організаційний момент

    II. Повідомлення теми і мети уроку
    — Сьогодні на уроці ми продовжимо спостереження за звуками рідної мови, будемо записувати слова за допомогою умовних знаків.

    III. Вправляння у практичному застосуванні набутих знань. Розвиток фонематичного слуху

    — Послухайте, будь ласка, вірш О. Кононенко і скажіть, у яких словах чути звуки [л] і [л’].

    Лось і лосенятко з ним,
    Ліс для лосів — рідний дім.
    Літо в ліс гукнуло осінь,
    Лист летить на спини лосям.

    Учні повторюють вірш зі слів учителя, називають слова зі звуками [л] і [л’], визначають місце кожного з них у слові.

    IV. Коротка бесіда за змістом ілюстрації Букваря «Екскурсія до лісу»

    — У лісі,— нагадує вчитель,— слід вести себе обережно, не лякати лісових мешканців. Особливо треба зберігати тишу в лісі навесні, щоб не турбувати птахів, які у цей час висиджують у гніздах пташенят. Якщо ви будете поводитись саме так, то побачите багато цікавого.
    — Яких тварин можна побачити в наших українських лісах? (Учні називають тварин, зображених на ілюстрації, доповнюють перелік назвами тих тварин, що живуть у їхній місцевості.)

    Фізкультхвилинка («Звіроробіка»)

    Учні виконують перші два куплети пісні, імітуючи рухи тварин.

    На підвіконня сіла кішка.
    Вмивається, бо чепурна.
    За кішкою постежмо трішки,
    І зробим так, як робить це вона.

    Приспів:
    Раз, два, три — спробуй повтори! (Двічі)
    Три, чотири, п’ять — нумо повторять!
    Ну, просто — молодці!

    В болоті чапля, мов на чатах,
    Стоїть і ловить жабенят.
    Не важко так стоять ні краплі
    Для нас, для натренованих малят.

    Приспів.

    V. Частковий звуковий аналіз слів з опорою на їх звукові моделі

    Учні навчаються:
    1) чути в окремих словах і складах голосні звуки. Наприклад:
    у слові лось — голосний [о];
    у слові кінь — голосний [і]; у складі
    со- — голосний [о];
    у складі -ва — голосний [а];
    у складах си-; -ни — голосний [и];
    2) правильно виділяти зі слів звуки на початку і в кінці:
    у слові білка — на початку — пом’якшений приголосний [б’];
    останній — голосний звук [а];
    у слові кролики — на початку чуємо звук [к];
    у кінці — звук [и];
    у слові кінь — на початку чуємо звук — [к’]; у кінці — звук [н’];
    3) позначати за допомогою вчителя умовними знаками звуки в словах: лось, оса, гриби, малина, лисиця.

    VI. Робота з реченням. Запис моделей речень, що складаються із різної кількості слів (з опорою на сюжетні малюнки)
    Учні закріплюють уміння складати речення з різною кількістю слів, наприклад, на тему «Свійські та дикі тварини». Учням можна ставити запитання:
    — Що знайшла білочка?
    — Що тримає їжак?
    — Що збирає лисичка?
    — На чому сидить оса?
    — Біля чого сидить сонечко?
    — По чому повзе мураха?
    — На кого дивиться лосеня?
    — Де ростуть гриби?
    — Які гриби ростуть у лісі?
    — Які у лося роги?
    — Біля чого ростуть мухомори?

    Фізкультхвилинка («Звіроробіка»)

    Учні виконують останні два куплети пісні, імітуючи рухи тварин.

    Змія по стежці лісовій
    Повзе, ховатись не спішить.
    А ми стараймося мерщій
    Руками її рухи повторить.

    Приспів:
    Раз, два, три — спробуй повтори! (Двічі)
    Три, чотири, п’ять — нумо повторять!
    Ну, просто — молодці!

    Тварин умій оберігати,
    Поводься в лісі тихо, не кричи.
    Побачиш ти чудес багато,
    Для тебе пісня лісу зазвучить.

    Приспів.

    VII. Підготовка учнів до перевірки знань і вмінь за добукварний період
    Учитель, беручи до уваги рівень розвитку дітей класу, обирає форму перевірки (роботу за варіантами чи індивідуальні картки для кожного учня). Оскільки в добукварний період програмою передбачено формування елементарних аналітико-синтетичних умінь у роботі над реченням, текстом, звуками мовлення, педагог може підготувати різнорівневі завдання. До їх виконання дітей треба готувати заздалегідь. На цьому уроці доречно запропонувати дітям попрацювати в парах над завданнями, аналогічними до контрольних.
    1) Послухати речення, що читає вчитель, записати в зошити їхні моделі.
    Ліс. На дереві білка. Діти збирають гриби.
    2) Робота за предметними малюнками: з’єднати малюнок предмета з його звуковою схемою, наприклад, малюнки і звукові схеми.
    3) Самостійно записати схеми до слів, які називає вчитель (слова мають бути різної структури: одно-, дво-, трискладові).

    VIII. Перевірка виконаної роботи

    IX. Ретельна робота над помилками

    X. Підсумок уроку
    — Ви на уроці вчились чути у словах голосні звуки, виділяти звуки на початку і в кінці слова; складали речення за схемами і схеми до речень; виконували самостійну роботу.

    Уроки 23 (читання). Тема. Звуковий аналіз вимовлених слів, уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
