Тема уроку: Ірина Жиленко. «І світла алея», «Зимовий мотив з візитом пічника», «За золотими вікнами зірок». Аналіз віршів, українська література

Тема уроку: Ірина Жиленко. «І світла алея», «Зимовий мотив з візитом пічника», «За золотими вікнами зірок». Аналіз віршів, українська література

Мета: ознайомити учнів з творами І. Жиленко, визначаючи їх символічну й філософічну спрямованість, психологізм й асоціативне одкровення; формувати вміння й навички аналізу поетичних творів та їх виразного читання; розвивати бачення музики слів і барв; виховувати зацікавленість творчістю поетеси, любов до поезії, рідного слова, до життя.

Тип уроку: засвоєння нових знань. Урок духовності.

Випереджувальне завдання: ознайомитись із поезіями І. Жиленко; підготувати асоціативні малюнки, що характеризують уявні художні образи у творах.

Обладнання: портрет І. Жиленко, учнівські малюнки.

Хід уроку Ірина Жиленко. «І світла алея», «Зимовий мотив з візитом пічника», «За золотими вікнами зірок». Аналіз віршів, українська література

I. Організаційно-мотиваційний етап уроку

Літературний диктант
Назвати основні твори І. Жиленко.
Які дві основні змістовні лінії можна виділити у творчості поетеси?
Якою спільною ідеєю вони пов’язані?
Повідомлення теми й очікуваних результатів

II. Операційно-пізнавальний етап
Щасливий той, хто мав змогу знайти щастя. Але щасливіший той, хто вміє ним користуватися.
Тікаючи від абсурдності радянського життя, від сірості буднів маленьких нецікавих людей, І. Жиленко перетворює своє життя на чудо, а сама стає деревом, вікном у чарівний сад поезії.

«Наш вернісаж»
(Учні представляють власні асоціативні ілюстрації з коментарями до поезій «І світла алея», «Зимовий мотив з візитом пічника», «За золотими вікнами зірок».)

Складання ланцюжка асоціативних образів творів І. Жиленко
Я (душа) — земля і небеса — рідний дім — тепло — світло — любов — щастя — світосприйняття — творчість — духовність — я (душа).

План аналізу поезій
Символізм, філософічність, психологізм поезій.
Ліричний герой. Хто він і який?
Який образ є внутрішнім стержнем твору?
Розкрийте зміст і значення символів.
Які художні засоби сприяють наснаженню твору?
Провідна думка поезії.
Яке почуття домінує у творі?

Робота з текстами. Виразне читання поезій «І світла алея», «Зимовий мотив з візитом пічника», «За золотими вікнами зірок».

Бесіда за прочитаним. «І світла алея».
Які зорові, слухові, чуттєві образи використовує письменниця в поезії «І світла алея»?
Яким духовним багатством володіє ліричний герой твору?
Що є причалом усього його життя?
Про яку мрію говорить поетеса?
З чим асоціюється образ світлої алеї?

«Зимовий мотив з візитом пічника».
Чи може «душа» перерости «земне» без тепла? Доведіть свою думку.
Як поєднується земне й духовне у творі? Наведіть приклади.
Поясніть філософію жіночої душі за допомогою поетичних рядків:

То був салют земному дому

душі, яка за ніч спочине.
і знов дитячими очима
різдвяно осіяє світ.

Як поєднуються образи символічного різдвяного свята з візитом пічника?
Яку музику душі і слова відчуває читач у даній поезії?

«За золотими вікнами зірок».
Чому поетеса згадує про шістдесятників Аллу Горську, Василя Овсієнка, Василя Стуса, Івана Дрозда?
Що бачить письменниця «за золотими вікнами зірок»?
Чому для І. Жиленко «в зеленому Києві нема весен» і є лише осінь?
Як поетеса виконує прохання Світличного?
Яким настроєм пройнято поетичне одкровення?

ІІІ. Рефлексивно-оцінювальний етап

«Мікрофон». Висловити думки про життєві зерна, закладені в рядках поезії І. Жиленко:

Вдивляйся в днів своїх обличчя.
Вслухайся в їх серцебиття.
Щоб пам’ятати цілу вічність,
як пахне яблуко життя.

Домашнє завдання:
Розкрити зміст думки Дм. Дроздовського: «Ірина Жиленко малювала світлом, і в тому світлі були всі кольори веселки».

Тема уроку: Ірина Жиленко. «І світла алея», «Зимовий мотив з візитом пічника», «За золотими вікнами зірок». Аналіз віршів, українська література

Повернутися на сторінку Українська література

Повернутись на сторінку Ірина Жиленко