Тема уроку: Шануймо свої самоцвіти. Дніпрова Чайка (Людмила Олексіївна Березіна). Поезії в прозі «Дівчина-чайка», «Морське серце». Шкільні твори, статті, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Дніпрова Чайка, шкільна програма

  Тема уроку: Шануймо свої самоцвіти. Дніпрова Чайка (Людмила Олексіївна Березіна). Поезії в прозі «Дівчина-чайка», «Морське серце». Шкільні твори, статті, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Дніпрова Чайка, шкільна програма

  Мета. Ознайомити учнів з постаттю письменниці, зробити ідейно-художній аналіз її поезії в прозі. Розвивати вміння характеризувати художній твір, образ-персонаж, акторські здібності. Виховувати гуманістичні почуття, любов до малої Батьківщини, її кращих представників

  Обладнання. Портрет Дніпрової Чайки, картина І. Айвазовського «9-й вал», учнівські малюнки на морську тематику, картки-анкети, таблиця-схема «Жанри творів Д. Чайки», географічна карта Миколаївської області, відеоролик моря з чайками, мультимедійний проектор, комп’ютер .

  Хід уроку Шануймо свої самоцвіти. Дніпрова Чайка (Людмила Олексіївна Березіна). Поезії в прозі «Дівчина-чайка», «Морське серце». Шкільні твори, статті, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Дніпрова Чайка, шкільна програма

  1. Мотивація

  Вчитель на фоні відеоролика шуму моря з чайками.

  Дніпрова Чайка… Хто вона? Звідки прилинула в українську літературу? Що принесла на крилах своєї фантазії?

  2. Рольова гра

  Учениця — Д. Чайка
  Доброго дня! Так, сучасному читачеві, особливо молодому, мало відоме моє романтичне ім’я, моя доля — доля сільської дівчини з Миколаївщини, якій судилося стати «дівчиною-чайкою» і помітним явищем в українській культурі кінця XIX — початку XX століття.

  3. Оголошення теми та мети уроку.

  4. Ознайомлення з постаттю письменниці.

  Вчитель.
  Наша гостя вам, діти, зараз розповість про себе, а кожному із вас необхідно буде узагальнити почуту інформацію у вигляді карток-анкет протягом уроку.

  Зразок картки-анкети.
  1. Прізвище (дівоче, за чоловіком):
  2. Ім’я:
  3. Рік народження:
  4. Місце народження:
  5. Батьки:
  6. Дитячі захоплення:
  7. Професія за освітою:
  8. Коло друзів:
  9. Пояснення псевдоніму:
  10.Творчі досягнення:
  11.Що спільного між Д. Чайкою і «дівчиною-чайкою»?
  12.Який слід у моїй душі залишила Д. Чайка?
  (максимальна кількість балів 12)

  Учениця — Д. Чайка
  Моє дівоче прізвище — Людмила Олексіївна Березіна. Я народилася 20 жовтня 1861 року в с. Карлівці (тепер село Зелений Яр на Миколаївщині) (звертається до карти Миколаївської області) у сім’ї священика.
  Батько мій був веселий, гостинний і до всього прихильний. Через таку вдачу він — з походження росіянин — був ходячим збірником фольклору. Од нього в мене напровесні життя з’явилася охота до пісень, казок, усяких словесних узорів нашої мови.
  Кохалася в народних піснях і моя мати — Наталка, яка походила з українського козацького роду. Вразлива, відкрита до всього прекрасного моя душа вбирала народні мелодії та образи. Казок та пісень я ще з дитинства знала безліч. Казали про мене тоді, що я і як балакаю , то співаю.
  Життя в сім’ї було наповнене релігійною мораллю, і коли мені виповнилося 8 років, мене відвезли до монастирської школи. Та душа прагнула свободи, і я вблагала батьків продовжити освіту у приватній жіночій гімназії, яку закінчила у 1879 році, здобувши право викладати російську мову та історію.
  Рік працювала приватним вчителем у багатій родині, а згодом здобула посаду старшої вчительки у гімназії, яку сама закінчила.
  Ще навчаючись у гімназії почала писати вірші російською та українською мовами. Захоплювалася поезією Пушкіна, Лермонтова, Байрона, перекладала їхні твори.
  Могутній вплив на мене мав «Кобзар» Т. Шевченка. У значній мірі під його впливом я у своїй записній книжці записала: «Знаю тепер, що я українка, а не росіянка: ніякі біди, слова і події… не хвилюють моє серце так як історія України, ніякий наспів не знаходить такого резонансу у мене в грудях, як український, ні за кого не болить так серце, як за її промахи, помилки… — віддаються стогіном у мене в душі».

  Вчитель.
  Людмила Олексіївна, поясніть, будь-ласка, свій псевдонім.

  Учениця — Д. Чайка
  Вперше він з’явився у 1885 році, коли я надрукувала в журналі «Нива» вірші «Вісточка» і «Пісня», оповідання «Знахарка». Образ чайки прилинув до мене з берегів Славути (Дніпра), неподалік від якого минуло дитинство, з тої народної пісні про яку співав батько:

  Ой горе тій чайці,
  Чаєчці-небозі,
  Що вивела чаєняток
  При битій дорозі.

  Ця пісня про Україну, про горе її дітей, яких гнали в Невою турки і татари, розпинала польська шляхта, мордували російські чарі.

  — Що ви знає про антиукраїнську політику останніх? (звертається до учнів, а ті пригадують скасування Запорозької Січі, Валуєвський циркуляр 1863 року…)

  Учениця — Д. Чайка
  Ось у таких умовах я назвалась Д. Чайкою, щоб піднести свій голос на захист українського народу, української культури. Мої погляди знайшли підтримку у М. Лисенка — композитора, письменників-друзів — О. Пілки, Л.Українки, М. Старицького, Б. Грінченка, М. Коцюбинського. З ними я потоваришувала після переїзду разом з чоловіком Ф. Василевським до с. Королівни на Київщині.

  Вчитель.
  Д. Чайка створила чимало віршів, оповідань, казок, лібрето дитячих опер, поезій в прозі
  Найбільшу славу письменниці принесли поезії в прозі. В кінці XIX на початку XX століття цей жанр набув значного поширення.

  Учень-літературознавець.
  Термін «поезія в прозі» був уведений Ш. Бодлером у 1869 році. Потім вірші прозою привертали увагу А. Рембо, І. Тургенєва, М. Коцюбинського, Б. Стефаника, М. Черемшини, О. Кобилянської, Б. Грінченка.
  Поезія в прозі — короткий ліричний твір настроєвого характеру, наближеного за формою тексту до прози і водночас за мелодикою, підвищеною емоційністю та ліричним сюжетом — до поезії. Цей жанр ніби перебуває на межі прози і поезії.

  Учениця — Д. Чайка
  У моїй творчості «поезії в прозі» займають особливе місце. Мої мініатюри були моєї втіхою, художньою насолодою і разом з іншими прозовими творами «не можу мовчати», що примушувало мене хапати перо серед глупої ночі та клало карби на душу.

  Вчитель.
  Найбільшу групу поезій в прозі становлять мініатюри на «морську» тематику — в них обов’язково присутній образ моря у тій чи іншій варіації. Писалися вони в кінці 80-х років.

  5. Ідейно-художній аналіз поезій в прозі

  5.1. Настанова

  — Під час читання виділіть складові сюжету: вступ, зав’язку, розвиток подій, кульмінацію, розв’язку.

  5.2. Виразне читання мініатюри «Дівчина-чайка» в особах.

  5.3. Звернення до настанови

  Експозиція — опис морського острова і скелі на ньому.

  Зав’язка — прибуття на острів чоловіка.

  Розвиток подій — розповідь про чоловіка і його дочку.

  Кульмінація — порятунок козаків дівчиною.

  Розв’язка — дівчина стає чайкою, батько — вогником.

  5.4. Характеристика дівчини чайки за схемою 

  5.5. Система запитань підсумкового характеру:

  — Символом чого у мініатюрі стає героїня? (символом героїчної самопожертви)

  — Які ще приклади саможертовності з літератури, історії… ви можете навести? Як ви до такого явища ставитесь?

  — Хто протистоїть дівчині? (море) Наведіть приклади («Гей, отступись, не змагайся зо мною! Здобич моя — не оддам я даремне!… Доля страшна покарає тебе, — одступись — бо!…)

  5.6. Звернення до картини І. Айвазовського «9 вал» з метою порівняння її та описами моря у мініатюрі.

  5.7. Визначення особливостей поезії в прозі «Дівчина-Чайка» (за зразком додатку 1.3.)

  5.8. Виразне читання напам’ять учнем (вчителем) мініатюри «Морське серце»

  5.9. Усний літературний диктант:

  1. Легендарний сюжет мініатюри розповідає про походження… (медузи)
  2. Серце старшого брата перетворилося на…(медузу), бо воно… (полохливе і гидке).
  3. У творі засуджується… (боягузтво).
  4. Цілковитим протиставленням образу старшого брата може бути дівчина… (чайка).
  5. Висновок

  Легендарні сюжети мініатюр використовуються для того, щоб розв’язати одвічні і моральні проблеми вірності і зради, любові і жорстокості. Твори письменниці, пройняті ідеями гуманізму, сповнені вірою в торжество добра над злом.

  6. Звучить уривок з вірша «Війна не вгаває…» Д. Чайки (додаток 1.4.)

  7. Звернення до карток анкет.
  Учні заповнюють в них останні два пункти.

  8. Оцінення.

  Оцінки виставляються за результати роботи учня на уроці, або за заповнення анкет.

  9. Домашнє завдання.

  Підготувати повідомлення на тему: «Морська тематика в творчості українських і зарубіжних письменників».

  Додаток 1.3.

  Особливості поезії в прозі «Дівчина-чайка»

  1. Легендарність — «Давно колись, кажуть, на острів той дикий прибув чоловік з невідомих країв..», «… смерті собі не знайшла жалібниця відважна — чайкою сірою з моря спурхнула…»

  2. Фантастичність — наявність фантастичних образів: моря, птаха, рибки, морської свинки вітру, хмари грозової.

  3. Символічність — море — символ жорстокої долі; дівчина — символ героїчної самопожертви

  4. Емоційність — використання значної кількості окличних речень, художніх означень типу: хороша, добра дитина, дівчина мила, дурненька дитино, славна дівчина-чайка; звертань, пестливих форм слів…

  Додаток 1.4.

  … голосом тихим про все заспіваю —
  Про долю і радість, про хиби й гріхи.
  Пісні ті пре прості, не зчинять чудес,
  Ні мертвих із гробу вони не піднімуть,
  Ні в кого й краплини вони не однімуть
  І громом не грянуть на душу з небес.
  А тільки я знаю: що в пісні тій є —
  І кожному людському серці лунає,
  І кожен щось рідне в тих звуках пізнає,
  Почує в їх людськеє серце своє!

  Тема уроку: Шануймо свої самоцвіти. Дніпрова Чайка (Людмила Олексіївна Березіна). Поезії в прозі «Дівчина-чайка», «Морське серце». Шкільні твори, статті, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Дніпрова Чайка, шкільна програма

  Повернутися на сторінку Українська література

  Повернутись на сторінку Дніпрова Чайка

  Вас можуть зацікавити:

  1. Дніпрова Чайка (Людмила Олексіївна Березіна-Василевська). Життєвий і творчий шлях

  2. Дніпрова Чайка. Біографія

  3. Життя і творчість. Дніпрова Чайка

  4. Художній розвиток Дніпрової Чайки

  5. Дніпрова Чайка (Людмила Олексіївна Василевська). Біографічна довідка

  6. Трагічна доля героїні твору «Дівчина-чайка» Дніпрової Чайки. Аналіз твору

  7. Дніпрова Чайка. Мариністичні мотиви на прикладі твору «Дівчина-чайка». 6 клас

  8. Шануймо свої самоцвіти. Дніпрова Чайка (Людмила Олексіївна Березіна). Поезії в прозі «Дівчина-чайка», «Морське серце»

  9. Дніпрова Чайка. Поезія в прозі. «Морське серце», «Дівчина-чайка»

  10. Дніпрова Чайка. «Дівчина-чайка», українська література 6 клас

  11. Дніпрова Чайка. «Морське серце»

  12. Дніпрова Чайка. Поезії в прозі. Особливості жанру

  13. Урок позакласного читання. Дніпрова Чайка «Шпаки»

  14. Дніпрова Чайка — збирач народних пісень (О. Дей, В. Пінчук)

  15. «Життя у нас таке, що тільки рослині не встидно жити» (Про Дніпрову Чайку) (Віталій Жежера)

  16. Міфологічний концепт моря в рецепції Чайки Дніпрової (на матеріалі циклу віршів у прозі «Морські малюнки»)

  17. Поезії у прозі Дніпрової Чайки: авторський стиль

  18. Час мій настане (Про Дніпрову Чайку) (Леонід Ржепецький)

   

  Комментарии закрыты.