Тема уроку: П. Гулак-Артемовський. Байка «Пан та Собака». Сюжет твору. Шкільні твори, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Петро Гулак-Артемовський, шкільна програма

    Тема уроку: П. Гулак-Артемовський. Байка «Пан та Собака». Сюжет твору. Шкільні твори, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Петро Гулак-Артемовський, шкільна програма

    Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю письменника, удосконалювати навички визначати композицію, сюжет твору, допомогти усвідомити ідейно — художній зміст байки, розвивати навички виразного читання байки, висловлення власної думки щодо прочитаного; виховувати почуття гуманізму, справедливості,людської гідності.

    Обладнання: портрет письменника,збірка його творів, ілюстрації.

    Теорія літератури: байка, алегорія, сатира, гумор.

    Хід уроку П. Гулак-Артемовський. Байка «Пан та Собака». Сюжет твору. Шкільні твори, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Петро Гулак-Артемовський, шкільна програма

    І. Оголошення теми та мети уроку.

    ІІ. Актуалізація опорних знань.

    Перевірка домашнього завдання

    Презентація творчості П. Гулака-Артемовського.
    Псевдонім « ь…й…ь» Петрь Артемівський-Гулакь

    Дата народження: 16 січня 1790 року

    Місце народження: м. Городище

    Дата смерті: 13 жовтня 1865 року

    Місце смерті: Харків

    Поховання: Перше міське кладовище (нині Молодіжний парк) в Харкові

    Громадянство: Україна

    Рід діяльності: поезія, прозаїк (байкар).

    Акродиктант по біографії П. Гулака-Артемовського. (Я зачитую питання, а учні записують відповідь у зошит під нумерацією в колонку).

    1. Назвати баладу, сюжет якої П. Гулак-Артемовський запозичив у німецького поета И. В. Гете. («Рибалка»)
    2. В 11-ому віці вступає до Київської (бурси, академії чи семінарії). (Академії)
    3. Жанр твору «Пан та Собака». (Байка)
    4. На якій посаді перебував з 1841-1849рр.? (Ректора)
    5. Крім української, польської мов, поет вивчав латинську та .. .(напишіть, яку ще мову вивчав) (Французьку)
    6. Чого дотримувався, працюючи над україномовними творами? «Писати, як говорять, І говорити, як пишуть». (Правила)
    7. Назвати жанр твору «Рибалка». (Балада)
    8. Рід діяльності людини, яка пише вірші? (Поет)
    9. Яку ступінь одержує в 1823 році? (Магістра)
    10. Що студенти вчилися складати, крім віршів, під час навчання в академії? (Промови)
    11. Після виходу у відставку працював у Полтавському та ще якому інститутах шляхетних дівчат. (Харківському)
    12. В якому Харківському закладі був вільним слухачем? (Університеті)
    13. Ким був батько П. Гулака-Артемовського? (Священиком)

    Підкресліть третю літеру і зачитайте відповідь зверху вниз. Відповідь: байка, алегорія.

    III. Мотивація навчальної діяльності. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

    Пригадайте поняття терміну байка.

    1. Байка — алегоричний твір повчального змісту.
    Алегорія — зображення людей в образах тварин, рослин, предметів, явищ.

    Байка «Пан та Собака» — антикріпосницький твір в українській літературі перших десятиліть XIX ст. Це була перша гостра сатира, спрямована проти кріпосного рабства.

    Сатира — викриття та засудження негативних вад суспільства чи негативних рис характеру людини.

    2. Історія написання байки.
    Що стало поштовхом для написання твору? (Роки вчителювання в панському маєтку. На власні очі бачив, як пан наказав жорстоко покарати кухаря одного дня за те, що він пересолив їжу, а наступного — за те, що недосолив. Самодурство і жорстокість пана стали причиною створення сміливого антикріпосницького твору). Сюжет запозичив у польського поета, байкаря Ігнація Красіцького «Пан і Пес».

    3. Поява твору. Байка опублікована 02.12.1818р. в Харківському журналі «Український вестник»

    4. Назва байки. Головні дійові особи — Пан та Собака.

    5. Поняття терміну дійові особи. Дійові особи — це люди, зображені в художньому творі. Крім реальних образів, є й алегоричні. Назвіть дійові особи.

    Розпочнемо аналіз твору

    6. Визначення сюжету.

    Сюжет — це система пов’язаних між собою подій, у яких розкриваються характери персонажів і зміст твору. З яких елементів складається сюжет?

    Експозиція. Де експозиція у творі? Опис ночі — пейзаж, розповідь про Рябка.

    Зав’язка. Конфлікт між Паном і Рябком.

    Розвиток дії. Порада Явтуха, Рябко спить, злодії у дворі.

    Кульмінація. Жорстоке покарання: ледь живий.

    Розв’язка. Догодити Пану — марна справа, якщо ти кріпак, підневільна людина. Досліджуючи сюжет байки використаємо принцип «Доміно».

    7. Принцип «Доміно». Опис ночі — Рябко охороняє господарство — сон Рябка — покарання — порада Явтуха — злодії у дворі — ледь живий після покарання — прозріння Рябка.

    Тема: показ важкого життя селян-кріпаків за часів кріпацтва.

    Ідея: засудження кріпосницької системи, жорстокого ставлення панів до кріпаків, співчуття поневоленим.

    8. Характеристика образів.

    Для характеристики образів використаємо прийом «Гронування».

    Робота в парах. Протягом 2 хв. перерахувати риси характеру Пана, Рябка, Явтуха.

    Пан — жорстокий, несправедливий, нестриманий, крикливий, гнівливий, свавільний, ледачий.

    Рябко — беззахисний, безправний, довірливий, наївний, працьовитий, покірний, відданий, сумлінний, чесний.

    Явтух — вірний, хитрий, обачний, бездушний, жорстокий, підлий.

    9. Складання сенканів до образів твору.

    Робота в групах.
    1 група складає 2 сенкани до образу Пана.
    2 група складає 2 сенкани до образу Рябка.
    3 група складає 2 сенкани до образу Явтуха.

    Пан
    Ледачий, несправедливий.
    Програє, не спить, карає.
    Сенс його життя — розваги.
    Нероба ( Паразит).

    Пан
    Жорстокий, нестриманий.
    Розважається, кричить, наказує.
    Основні риси — деспотизм, свавілля.
    Кріпосник.

    Рябко.
    Сумлінний, працьовитий.
    Охороняв, догоджав, отримував,
    Їв те, що заслужив.
    Трудяга.

    Рябко.
    Чесний, відданий.
    Стереже, спить, надіється.
    Заслужити ласку — марна справа.
    Кріпак.

    Явтух
    Хитрий, обачний.
    Пристосувався, вислужувався, навчав.
    Не тривожити, догоджати Пану.
    Слуга.

    Явтух.
    Вірний, бездушний.
    Змирився, прислужував, радив.
    Пану догоджатимеш — горя не знатимеш.
    Лакей.

    10. Діаграма Вена. Порівняльна характеристика образів Рябка та Явтуха

    Рябко Явтух
    Відмінне
    1. Риси характеру: …1. Риси характеру: …
    2. Стереже худобу2. Виконує накази Пана
    3. Прозріння Рябка3. Пристосування Явтуха
    4. Протестант, бунтар4. Плазун, лакей
    Спільне
    1. Дворові кріпаки
    2. Панські слуги

    Робота з ілюстрацією.

    Розляд ілюстрації. Хто зображений на ілюстрації? Чому художник зобразив дві людини та одну собаку? Хто із кріпаків зображений людиною, а хто — собакою? Чому?

    Пропозиція: протягом 2 хв. покажіть пантоміму «Пан та Явтух»

    12. Пантоміма «Пан та Явтух» (Пан одягнений у халат, пузатий, набундючений; Явтух одягнений у буденну сорочку, стоїть на задніх лапках перед Паном).

    Яка мораль байки? Чого повчає Вас байка?

    Мораль: перед панами не плазувати,
    На задніх лапах не стояти.

    13. Мова байки: епітети, порівняння, метафора, прислів’я, приказки, фразеологічні звороти. Епітети: «маленька зірка»,

    Порівняння: «зірка з-за хмари вигляне, неначе миш з засіка…»

    Метафора: «на землю злізла ніч, уклався місяць спать, і небо, і земля — усе одпочива…»

    Прислів’я, приказки

    «Вертить хвостом,неначе помелом».

    «І знай, дурненький скалить зуби та лиже губи». «Напавсь мокрим рядном». « Щоб за моє, як кажуть люди, жито та ще мене і бито». «Коли моє невлад, то я з своїм назад».

    «Чи баба з воза — що ж? велика дуже вада!.. Кобилі легший віз, сьому кобила й рада». «Повернишся сюди — і тута гаряче, повернишся туди і там — то боляче!» «З ледачим все біда: хоч верть — круть, хоч круть — верть…»

    IV. Закріплення знань, умінь та навичок.

    Знайдіть ключове слово до виразів.

    Хоч в око стрель; один, як палець; їсть за п’ятьох; по жижках чесати; мокрим рядном накрити; ломака походить; як ока стерегти; годити, мов болячці — фразеологізми.

    Розшифруйте вирази, згадавши прислів’я, які використані в байці «Пан та Собака» Бб з вз — кбл лиш. (Баба з воза — кобилі легше). З мй жт т мн й бт. (За моє жито та мене й бито).

    Хч віть -крть , хч крть- віть, тб хч в чрпчк смрть. (Хоч верть — круть, хоч круть — верть, а тобі хоч в черепочку смерть).

    Кл мй нвлд, т й з свйм нзд. (Коли моє невлад, то я з своїм назад).

    V. Рефлексія.

    VI. Д/з: скласти цитатний план, вивчити терміни (сатира, іронія, гумор); проблемне завдання: знайти види комічного у творі.

    Тема уроку: П. Гулак-Артемовський. Байка «Пан та Собака». Сюжет твору. Шкільні твори, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Петро Гулак-Артемовський, шкільна програма

    Повернутися на сторінку Українська література

    Повернутись на сторінку Гулак-Артемовський

    Вас можуть зацікавити:

    1. Два кріпаки (за байкою «Пан та Собака» П. Гулака-Артемовського). Аналіз твору

    2. Осуд гноблення у кріпосницькому суспільстві (за байкою «Пан та Собака» П. Гулака-Артемовського). Аналіз твору

    3. Осуд кріпосницького суспільства (за байкою «Пан та Собака» П. Гулака-Артемовського)

    4. Засудження жорстокості і свавілля поміщиків у кріпосницькому суспільстві (за байкою «Пан та Собака»). Аналіз твору

    5. Сатиричний осуд суспільних відносин у кріпосному суспільстві (за байкою «Пан та Собака» П. Гулака-Артемовського). Анааліз твору

    6. Тема кріпацтва у творі П. Гулака-Артемовського «Пан та Собака». Аналіз твору

    7. Аналіз балади «Рибалка» Гулак-Артемовського

    8. Балади Петра Гулака-Артемовського. Аналіз творів

    9. Творчість П. Гулака-Артемовського

    10. Зразок реалістичної байки Гулака-Артемовського «Пан та Собака»

    11. «Пан та Собака» П. Гулака-Артемовського — класичний зразок сатиричної байки в новій українській літературі. Аналіз твору

    12. Тема крiпацтва у творi П. Гулака-Артемовського «Пан та Собака». Аналіз твору

    13. Художня самобутність байки «Пан та собака»

    14. Засудження деспотизму в байці «Пан та Собака» П. Гулака-Артемовського. Аналіз твору

    15. Мораль у байках П. Гулака-Артемовського. Аналіз творів

    16. Майстерність створення алегоричних образів у байках П. Гулака-Артемовського. Аналіз творів

    17. Осуд сваволю в байці П. Гулака Артемовського «Пан та собака». Аналіз твору

    18. Балада «Твардовський» П. Гулака Артемовського. Аналіз твору

    19. Балада «Рибалка» П. Гулака Артемовського. Аналіз твору

    20. Гуманний зміст і мораль у байках П. Гулака-Артемовського. Аналіз творів

    21. Майстерність творення алегоричних образів у байках П. Гулака-Артемовського. Аналіз творів

    22. Осуд кріпосницької сваволі в байці П. Гулака Артемовського «Пан та собака». Аналіз твору

    23. Гуманний зміст і мораль у байках П. Гулака-Артемовського

    24. Художня самобутність байки «Пан та собака». Аналіз твору

    25. «Пан та Собака» Гулака-Артемовського — зразок реалістичної байки. Аналіз твору

    26. Тема уроку: П. Гулак-Артемовський. Байка «Пан та Собака». Сюжет твору

    27. Тема уроку: Література українського романтизму. Поети-романтики П. Гулак–Артемовський «Рибалка», Є. Гребінка «Українська мелодія», М. Костомаров «Соловейко»

    28. Тема уроку: Петро Гулак-Артемовський — активний учасник літературного руху свого часу. «Пан та Собака» — перший класичний зразок сатиричної байки в новій українській літературі. Байка як жанр епічного твору. Поняття про сатиру

    29. Тема уроку: Література українського романтизму. П. Гулак-артемовський «Рибалка», Є. Гребінка «Українська мелодія», М. Костомаров «Соловейко»

    30. Тема уроку: Література українського романтизму. Поети-романтики П. Гулак-Артемовський, М. Костомаров

     
