Поезія Лесі Українки «Давня Весна»: нескореність людської душі й любов до життя, українська література

Поезія Лесі Українки «Давня Весна»: нескореність людської душі й любов до життя, українська література

Хід уроку Поезія Лесі Українки «Давня Весна»: нескореність людської душі й любов до життя, українська література

І. МОТИВАЦІЙНИЙ ЕТАП

1. З’ясування емоційної готовності до уроку

Перш ніж ми розпочнемо пізнавати чарівний світ художнього слова, виконаймо звичне, але дуже потрібне завдання: налаштуємо себе так, щоб праця на уроці кожного з вас була цікавою, творчою, ефективною. Тому для цього візьміть, будь ласка, аркуші паперу і напишіть своєму однокласникові про його гарні, на вашу думку, якості. Прошу.

Діти записують свої думки, прикріпляють на аркушах наліпки у вигляді руки, квітів на знак щирості, дружнього ставлення одне до одного, зачитують написане і передають товаришу.

2. Мотивація навчальної діяльності (постановка проблемного питання)

Отже, кожний з вас має одну з найвагоміших життєвих якостей — вбачати і цінувати один в одному найкраще. А які ще якості, на вашу думку, потрібні, щоб навчитися жити? Чи потрібно, щоб бути сильним, вміти любити життя? На це запитання допоможе нам дати відповідь робота над темою сьогоднішнього уроку. Учні записують тему в зошити.

II. ЕТАП З’ЯСУВАННЯ УЧНІВСЬКИХ ОЧІКУВАНЬ, ЦІЛЕВИЗНАЧЕННЯ

Отже, сьогодні ми ознайомимося з твором Лесі Українки, з її особливим, неповторним художнім світом слова. Як і перед кожною новою зустріччю, ми чогось очікуємо. Спробуймо сформулювати нинішні очікування.

Отже, під час вивчення вірша Лесі Українки «Давня весна» я очікую…»:

 • цікавої змістовної роботи;
 • щирого обміну думок стосовно поставленої проблеми;
 • розуміння прекрасного в слові, музиці, живописі;
 • розвитку власних здібностей.

Учитель. Дякую, діти. А щоб наші очікування здійснилися, нам потрібно визначити свої цілі.

Я знатиму:

 • тему, ідею, проблематику твору;
 • жанрову своєрідність;
 • основну думку;
 • історію написання вірша.

Я вмітиму:

 • виразно читати й аналізувати твір «Давня весна»;
 • характеризувати особливості світобачення й світовідчуття Лесі Українки;
 • визначати художні засоби й ритмомелодику твору;
 • аргументовано виражати власні думки;
 • не соромитись своєї відповіді;
 • здобувати самостійно знання і вміти співпрацювати з товаришами;
 • об’єктивно оцінювати свою відповідь;
 • досягати поставленої мети;
 • сумлінно працювати над своїми недоліками.

Я цінуватиму:

 • творче надбання Лесі Українки;
 • мужність, велику силу волі, любов до життя поетеси;
 • рідне слово, музику, живопис як потужні засоби виховання в людині прекрасного. Обрані для себе ділі учні записують у зошити.

III. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Сподіваюся, що визначення власних цілей допоможе вам розкрити свої творчі індивідуальні здібності і всі ваші очікування здійсняться. Тож до роботи! Подивіться на дошку:

Ні, я хочу крізь сльози сміятись,
Серед лиха співати пісні,
Без надії таки сподіватись,
Жити хочу! Геть думи сумні!

Це рядки з вірша «Contra spem spero!» мужньої, незламної, з палким люблячим серцем вірної доньки України — Лесі Українки. Ці слова з великою вдячністю і шаною ми можемо взяти за епіграф до уроку, бо, обравши своєю зброєю слово, будучи цілеспрямованою натурою у житті й творчості, поетеса стала істинним титаном духу, що лишалася до останніх днів свого життя незламною у виборюванні ліпшої долі не тільки для себе, а й для Батьківщини — України. За мужність і незламність духу Іван Франко назвав Лесю чи не «єдиним мужчиною на всю «соборну Україну».

На попередньому уроці ми з вами, діти, вже опрацювали відомості про безцінний, багатий та неповторний поетичний світ, життєвий і творчий подвиг Лесі Українки, опрацювали ідейно-художній зміст поезій «Ви щасливі, пречистії! зорі», «Хотіла б я піснею стати». Які ж події виховали у письменниці велику, надлюдську силу волі, мужність?

Учениця. Якось на Водохреще Леся разом з іншими дітьми пішла на річку Стир подивитися, як святять воду, промочила ноги й захворіла на туберкульоз кісток. Почалася затяжна багатолітня війна з невиліковною хворобою. Але Леся Українка, незважаючи ні на що, продовжувала боротися, жити. Самостійно вивчила мови — французьку, англійську, італійську, німецьку, польську та інші. Саме в останні 4-5 передсмертних років створила такі геніальні твори, як «Лісова пісня», «Камінний господар», «Оргія», «Триптих». Це була справжня донька України, яка сіяла в серцях людей зерна доброти, краси, мужності, волі.

Учитель. Так, діти, 30 років боротьби, 30 років страждань. Що надихало її на гаряче, мужнє серце, допомагало бути непереможною? Чи потрібно було для цього вміти любити життя?

На це запитання спробуймо дати відповідь, ознайомившись зі змістом вірша «Давня весна», який був написаний поетесою під час загострення хвороби (їй на той час було лише 23 роки), коли по всій землі панувала весна.

Весна — найжаданіша пора в житті людини, її завжди зустрічали радісно й урочисто. Після тривалої зимової холоднечі та негоди кожний прагне поспілкуватися з живою природою — подивитися, як прокльовуються з-під землі ніжні списики зела, як прилітають птахи і лунають їхні дружні співи. Що є весна для Лесі Українки? Весна для поетеси — це час відродження, буяння сил, енергії, прагнення боротьби, відчуття чогось нового, справжнього, вічного, як саме життя.

Вашим домашнім завданням було вивчити вірш «Давня весна» напам’ять і навчитися його вдумливо й виразно читати. Прошу, будь ласка.

Учні за бажанням читають вірш напам’ять.

1. Визначення теми, ідеї, основної думки твору

Діти обирають самостійно об’єкт дослідження

Учитель. Дякую щиро за гарно прочитаний вірш. Щоб зрозуміти зміст твору, визначимо, ідею, основну думку, жанр поезії. Над цим завданням ви будете працювати, індивідуально вибравши за власним бажанням об’єкт дослідження. Прошу, обирайте.

Діти працюють над завданням впродовж 1-2 хвилин.

2.Опрацювання композиції твору. Робота з текстом поезії. Фронтальна робота

Учитель. Дякую, діти. Попрацюймо з композицією твору.

Експозиція: «Була весна весела, щедра, мила…». Зав’язка: «А я лежала хвора і самотня». Кульмінація: «Ні, не забула! У вікно до мене затули від яблуні гілки».

Розв’язка: «Моя душа ніколи не забуде того дарунку, що весна дала».

Питання за текстом поезії

 • За що героїня поезії вдячна весні? Чому називає її давньою?
 • Любов до чого найбільше надавали поетесі сили й мужності у боротьбі з хворобою?

Учні відповідають:

1) «до природи рідної землі» зачитують рядки («промінням грала, сипала квіти…», «за нею вслід співучії пташки!», «яблуні гілки», любий гай»);

2) любов до волі («про весняну волю заспівай»)

3. Визначення художніх засобів, ритмомелодики

Робота в групах

Учитель. Повторімо визначення художніх засобів (визначення метафори, епітета, порівняння, антитези записано на дошці або на слайді).

Оберіть, будь ласка, ті художні засоби, які ви будете досліджувати, а саме:
І група — метафори, порівняння;
II група — епітети й риторичні оклики, антитези.
А ритмомелодику ви повинні були позначити вдома. Прошу.

Учні працюють 2 хв, а потім доповідають про знайдені художні засоби і визначають віршований розмір поезії.

Учитель. Дякую, діти. А чи є в цьому творі художній засіб, який гостро протиставляє весні тяжкий тягар хвороби? Для чого поетеса обрала саме такий художній засіб?

Діти знаходять антитезу і зачитують рядки: «Співало все, сміялось і бриніло, а я лежала хвора й самотня».

Учитель. Погляньте на дошку і назвіть ті художні образи, які використала поетеса в поезії і підтвердьте свою думку рядками з твору.

Діти (відповідають):

 • весна;
 • природа;
 • гай;
 • квіти;
 • пташки;
 • сонце;
 • вільний вітер.

Творча робота

Учні самостійно обирають картину до твору, 2 хв.

Учитель. Так, дякую діти. А щоб краще пізнати глибинну красу вірша, виконаємо творчі індивідуальні завдання. Подивімось на копії картин дніпропетровських художників: «Вікно» Й. А. Білополого, «Березень» В. І. Афанасьєва, «Полудень» М. О. Кокіна, «Яблука на снігу» В. О. Корпєєва, «Лаура» В. М. Городянського, «Сонячне мереживо» С. М. Боровського й оберемо ті, які на вашу думку, найкраще розкривають зміст твору, мають спільні художні засоби для обох видів мистецтв — художнього слова й живопису. Прошу.

Кожен учень обирає ту копію картини до твору, яка, на його думку, найбільше розкриває ідейне спрямування поезії.

Індивідуальна робота

Учні аргументовано доводять свою думку. Робота з музичним класичним твором.

Учитель. Усім вам відомо, що Леся Українка дуже любила класичну музику, сама була талановитим автором музичних творів, професійно грала на фортепіано, однак через хворобу змушена була покинути заняття музикою. Тож для того, щоб глибше зрозуміти твір і сформувати власне бачення постаті Лесі Українки, прослухаємо музичний твір всесвітньовідомого композитора Антоніо Вівальді АІеgrо поп Моlto (музичний компакт-диск. Шедеври світової класики. Антоніо Вівальді. — К., 2009. — № 10) і виконаємо творчі індивідуальні завдання.

Треба знайти спільні ознаки у музичному і поетичному творах і написати на дошці, що «я бачу, коли я читаю твір «Давня весна»; я чую…», «я відчуваю…».

Учні працюють 3 хв, потім діляться з класом своїми думками, відчуттями, власним баченням духовного світу авторів — Лесі Українки, Антоніо Вівальді

Учитель. Що ж спільного у всіх трьох видах мистецтва: слові, музиці, живописі? Що ж їх об’єднує? Накреслимо діаграму і визначимо їхні спільні ознаки.

Естетичне відображення реального життя,
оспівування кохання, життєлюбності, сили людського духу
поезіямузикаживопис

6. Відповідь на проблемне питання, поставлене на початку уроку, складання опорної схеми

Учитель. Виконавши ряд творчих завдань, скажіть, будь ласка, якою була Леся Українка? Чи була вона сильною? Мужньою? Що їй надавало сили? Чи потрібно, щоб бути сильною людиною, уміти любити життя? А які ж треба мати якості, щоб навчитися жити? Чого вчить нас мужня, стійка, життєлюбна Леся Українка?

Разом з дітьми складаємо опорну схему

сердечністьлюдейщирістьмилосердяВітчизну
Я ВМІЮ ЦІНУВАТИ…
родинудрузівволюдобромужність

— Сподіваюсь, дорогі діти, що сьогоднішній урок допоможе вам ще більше цінувати мужність, добро, рідну землю, навчить любити життя і від цього стати ще сильнішими.

IV. РЕФЛЕКСИВНО-ОЦІНЮВАЛЬНИЙ ЕТАП

Учитель. Дякую, мої любі, за вашу щирість, творчість. А зараз проаналізуйте самостійно урок і власну діяльність.

Діти коментують свою роботу.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Усім обов’язково: прочитати твір «Давня весна». На вибір:

1. Намалювати ілюстрації до твору, підібрати копії картин.

2. Написати твір на тему: «Горить моє серце…» за віршем «Давня весна» Лесі Українки.

Поезія Лесі Українки «Давня Весна»: нескореність людської душі й любов до життя, українська література

Повернутися на сторінку Українська література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *