В. Близнець «Звук павутинки». Дивовижність і краса світу (образи звуку павутинки). Українська література, шкільна програма

В. Близнець «Звук павутинки». Дивовижність і краса світу (образи звуку павутинки). Українська література, шкільна програма

Хід заняття В. Близнець «Звук павутинки». Дивовижність і краса світу (образи звуку павутинки). Українська література, шкільна програма

Етап урокуМетоди та прийоми Зміст діяльності
1. ОрганізаційнийПривітанняДобрий день, діти! Подивіться один на одного, посміхніться. Покращився настрій?Я бажаю Вам гарного настрою, сподіваюся, що він залишиться до кінця уроку.
2. Актуалізація і мотивація опорних знань учні
3.Визначення мети уроку
Творчо-асоціативна робота1) Робота з підручником, вибірково – пошукова робота цитати;Сьогодні на уроці ми завершуємо вивчення твору В. Близнеця «Звук павутинки». Але перш ніж розпочати нашу роботу, давайте згадаємо:
Які художні образи змалював автор в оповіданні.
Знайдіть, будь ласка, цитату, якою автор охарактеризував
— Світлячка («…і пурхає по хаті, і здається: блискає світлячок у пітьмі. Крильця у нього легкі і прозорі, як у трав´яного коника…»)
-Глипу («Живе Глипа не так, як усі, а навпаки: вдень, коли люди роблять, він спить; вночі, коли люди сплять, він товчеться. Ходить гупає по селу чобітьми… Ось цей Глипа і вбив мого Рекса»)-Рекса(« Рекс був добрий собака. До нього в будку ходили курчата, жило з ним криве гусеня. Забігав сюди білий кролик. Налізе в будку малечі; Рекс ляже, витягне лапи, вуха по землі розстелить, зажмурить очі- блаженствує…»)
-Адама («Він безпорадний, як дитя. Йому й близько не можна підходити до річки, а він цілий день пробовтався…, а вночі задихався, був гарячий, мов жар… І потім, ще зовсім хворий, нишком подався на річку, щоб збудувати млинок.»)
-Ніну («…і видно блакитний човник і блакитне весло, і сидить у човнику- хто б ви думали?- дівчинка. Вона теж блакитна, очі великі й здивовані, у косах- біла стрічка.»)
Молодці! Гарно впорались із завданням.
2) Робота в групах над образами;Діти, а зараз ми попрацюємо в міні – групах. Кожна група отримує персонаж з твору до якого потрібно вибрати із запропонованого переліку відповідні характеристики зовнішності героїв (перелік надрукований на окремих картках)
3) картинна галереяПрезентація робіт. Похвала вчителя. Діти! Ви намалювали малюнки до оповідання. Молодці! Ви гарно впорались з цим завданням, адже, ви змогли віднайти в тексті твору так багато прекрасного і дивовижного.
Відкрийте зошити та запишіть тему сьогоднішнього уроку В. Близнець «Звук павутинки». Дивовижність і краса світу»
4.Основний зміст уроку1) Вступне слово вчителя…Який світ! Скільки кругом живого народу! (записати в зошит) В. Близнець
Дивлячись на епіграф можна зробити висновки, що кожний з образів твору є уособленням найсвітлішого прояву душі людської, її джерельної чистоти. Кожна деталь у повісті: і ліхтарик, і світлячок, і кораблик-має свою душу, своє гаряче серце, «вони — живі». Звук павутинки-це невідомі оку людському прояви Доброти, Любові, Милосердя, — всього того, без чого неможливе існування світу, що можна відчути тільки серцем, щирим і незрадливим.
2) Складання асоціативного куща.Діти, з чим у вас асоціюється слово, Дивовижність? Записати в зошит
3) Підтекст: робота з підручникомДітки, а як автор змальовує дивовижність у творі?
Діти (з допомогою підтексту)
А що ж таке підтекст? Відшукайте підтекст у творі В. Близнеця «Звук павутинки» поясніть, що означає те чи інше речення
(Підтекст Ніни говорить нам про чистоту і щирість людської душі, і недаремно дівчинка змальовується блакитним кольором, кольором незайманості, святості.)
(Підтекст млинка заклечається також у протиборстві світлих і темних сил, добра і зла, і зло, на думку автора, часто перемагає.Через це письменник глибоко переживає і страждає.Наприклад:«… на камені, лежить і млинок. Висмикнутий з мулу, розчахнутий, сушиться він на сонці. Річка знов рознесла гребельку. І знов у ночі. Все злодійське, мабуть, робиться вночі. Рекса вбито натемно. І млинок… Неначе лиходії підкралися смерком,звалили його в багнюку і чобітьми втоптали.»)
(Підтекст образу Адама уособлює собою світлу і безкорисливу людину, яка прийшла у цей світ, щоб творити тільки добро, сіяти в серцях живих істот щиру і непідкупну любов. Адам для автора-це фантазія, мрія, світла казка. Наприклад:« Бо в старших так: бачить листок і каже- листок. І не знає, що той листок може бути чим завгодно: на воді-човном, у повітрі-птахом, а на грудях – орденом»… Мабуть, не дурний чоловік, цей Адам, — подумав я».)
Підтекст світлячка є не чим іншим як уособленням найсвітліших проявів душі, без чого навколо все завмирає, зникає, наприклад:«…залунала музика; старі дерев´яні ночви по-своєму грали, і цинковий тазик, куплений в сільмазі, грав по своєму».)
5.Узагальнення і систематизація знаньТестконтроль (дидактичний матеріал)Отже, Які цінності життя уславлює В. Близнець в творі ми остаточно з´ясуємо , виконавши тестові завдання. (обмін зошитами та самоперевірка)
6. Підсумок уроку ОцінюванняМолодці! Ви гарно працювали на уроці, мені дуже сподобалось і мій настрій значно покращився. А ваш настрій змінився під час уроку?Для себе я відзначила ваші успіхи, а для того щоб виставити оцінки за сьогоднішній урок ви повинні виконати дуже цікаве домашнє завдання . Яке ми перевіримо на наступному уроці.
7 Домашнє завданняТворче завданняДіти,як ви думаєте, а чи можна продовжити це оповідання?(Так.)Тому домашнє завдання : Скласти діалог «Зустріч Ніни і Льоні через 20 років» (до 10 речень)

В. Близнець «Звук павутинки». Дивовижність і краса світу (образи звуку павутинки). Українська література, шкільна програма

Повернутися на сторінку Близнець Віктор Семенович

Повернутися на сторінку Українська література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *