Твір на тему Характеристика образу Роксолани Павла Загребельного, українська література

Твір на тему Характеристика образу Роксолани Павла Загребельного, українська література

Роман «Роксолана» розповідає про лихоліття, коли татарська орда плюндрувала українську землю, палила села, вбивала людей, забирала жінок і дівчат у полон, щоб потім продавати їх. Саме тоді було взято бранкою юну русинку Настю Лісовську, дочку священика. їм було всього п’ятнадцять років. Дівча, яке любили й пестили батьки, яке любило співати, читати, вчитися. Але доля була суворою до неї.
Настя йшла на чужину дорогою туги й сліз, як усі інші бранки. Павло Загребельний пише: «Вона йшла, бездомна сирота, нещасна бранка, продана й проклята, під чужим небом, безжальним і блідим». Її думки линули в Україну, і смертельний сум охоплював душу.
У Стамбулі її купив наглядач султанських покоїв Ібрагім і подарував падишахові Сулейману Пишному. Опинившись у гаремі, Настя тяжко страждала, але своїх справжніх почуттів намагалася не виявляти. Ніхто не бачив її сліз. Навпаки — співала, танцювала, сміялася, за що їй дали ім’я Хуррем (розвеселена). Настя чудово розуміла, що це викликає в людей прихильність. Діставши ще в Рогатині непогану освіту, дівчина поповнювала свій інтелектуальний багаж читанням книжок із султанської книгозбірні. Вона знала кілька іноземних мов, читала мудрі книжки.
Влада її над Сулейманом була величезною. Він же цінив у ній істоту мислячу, людину, яка дорівнювала йому впертістю розуму й жадобою знань… Вона була однією з найосвіченіших у світі жінок і відігравала значну роль у політичному житті імперії.

Султанша прекрасно розуміла, що на Батьківщину вона не повернеться ніколи, але, будучи справжньою дочкою України, «прагнула полегшити долю свого нещасного народу». Довіряла вона тільки яничару Гасану, бранцю з України. Ніколи Роксолана не забувала свого нещасного народу, своєї багатостраждальної вітчизни. їй вдалося полегшити долю українського народу. Майже півстоліття наш народ не знав турецького лиха. Саме тоді розквітла торгівля, з’явилися нові міста й села, відбудувалися зруйновані храми.
Чотири століття пройшло з тих часів, а ім’я Роксолани не забули легенди й історія. Більш того, у Стамбулі поряд із гробницею Сулеймана Пишного розташована усипальниця його жони Роксолани, єдиної в усій тисячолітній історії Османської імперії жінки з України, яка удостоєна такої честі.

Твір на тему Характеристика образу Роксолани Павла Загребельного, українська література

Повернутися на сторінку Українська література

Повернутись на сторінку Павло Загребельний