Творчість Емми Андієвської, «Казка про яян». Жанр притчі. Розробка уроку
Українська література, Емма Андієвська, шкільна програма

Творчість Емми Андієвської, «Казка про яян». Жанр притчі. Розробка уроку. Українська література, Емма Андієвська, шкільна програма

Тема: Творчість Емми Андієвської, «Казка про яян». Жанр притчі.

Мета. Ознайомити дітей із життєвим шляхом видатної діячки українського мистецтва та особливостями творчої манери письменниці, сформувати знання про жанр притчі; тренувати уміння аналізувати прозовий твір (визначати тему, ідею та вчитись визначати проблеми). Виховання гуманістичного світогляду, поваги до творчості, любові до мистецтва. Розвиток логічного та критичного мислення, тренування умінь визначати головне в потоці інформації.

Методи: розповідь, бесіда, самостійна робота з елементами учнівської доповіді, письмова робота.

Прийоми: слово вчителя, рубрика «Це цікаво», робота з картками, обговорення відповідей, тести на закріплення вивченого матеріалу.

Обладнання: портрети Емми Андієвської, роздруковані фотографії картин, картки до самостійної роботи, наклейки (рубрика «Це цікаво»).

Хід уроку Творчість Емми Андієвської, «Казка про яян». Жанр притчі. Розробка уроку. Українська література, Емма Андієвська, шкільна програма

1. Організаційний момент (2 хв.)

Вчитель. Діти, рада знову вас бачити, станьте рівненько, заспокойтесь і тихенько сідайте. Як ви вже чули, сьогоднішній урок у нас відкритий: до нас завітали гості. Попрошу продемонструвати ваші здібності на найвищому рівні, як це ви вмієте.

2. Повідомлення теми, мети уроку(1 хв.)

Вчитель. Отже, сьогодні ми будемо вивчати творчість Емми Андієвської – людини, ім’я якої вам, можливо, досі було невідомо.

3. Вивчення нового матеріалу

Розповідь про Емму Андієвську (7-8 хв.):

Вчитель демонструє фото.
Ось подивіться на фотографію, де Емма ще молода. Вважається, що на обличчі людини написано її характер. Очевидно це добра, мила жінка. Народилась вона на Донеччині у 1931 році (зараз їй 82 роки), але більшу частину життя провела за кордоном: вона мешкає поперемінно в Нью-Йорку та Мюнхені.
Напочатку Другої світової війни Емму спіткало велике нещастя. НКВД таємно викрало її батька та закатувало в тюрмі. Досі не відомо які на це були причини. Це були ті самі роки, коли знищували невинних людей, не проводячи при цьому ні суду, ні слідства. Можливо ви чули таке поняття як «анонімка». Сталінський режим витворив систему, при якій можна було викреслити із життя будь-кого, на кого було донесено анонімну жалобу. Таким чином люди зводили рахунки зі своїми ворогами. Можливо, батько Емми як раз і став жертвою цієї людської злоби.
У 1943 році її мати разом із дітьми виїхала до Німеччини. Емма з дитинства була дуже хворобливою і перенесла туберкульоз хребту: три роки лежала у ліжку і вісім років ходила у лікувальному корсеті. Дівчина цікавилась літературою, живописом і займалась оперним співом.
У дорослому віці Емма Андієвська довго працювала на радіо «Свобода», підтримувала дружні стосунки із видатними діячами української культури, які теж мешкали за кордоном. Проте тоді вона не мала багато часу для творчості. За словами письменниці зараз вона надолужує згаяний час і працює інколи по вісімнадцять годин на добу.
Після 2000 року Емма декілька разів відвідувала свій рідний край. Ос фото з одного її приїзду (2011 рік).
Вчитель демонструє фото.
Отже, сьогодні Емма Андієвська – видатна українська поетеса, прозаїк і навіть художниця. Письменниця автор 27 поетичних збірок, 5 книжок короткої прози, трьох романів та більше дев’яти тисяч картин і пише у стилі сюрреалізму та герметизму. Ось ви маєте змогу переглянути ці картини.
Демонструє картини Емми Андієвської
Звісно, на перший погляд вони здаються незрозумілими, але вам треба знати, що подібна художня творчість ґрунтується на філософських теоріях, тому її розуміння вимагає ґрунтовної освіти. Головною рисою стилю сюрреалізму вважають нелогічні поєднання речей та явищ.

Рубрика «Це цікаво».
Емма зростала у російськомовному середовищі, проте рано усвідомила свою національну ідентичність і прийняла українську мову, яку вперше почула у віці шести років. У своїх творах письменниця використовує такий вид правопису як скрипниківка. Зараз я роздам вам наклейки, а потім ви уважно мене послухаєте і я поясню вам, що таке скрипниківка.
Вчитель роздає наклейки.

Вчитель. Подивіться уважно, на оборотній частині наклейок є плівка, яку можна від’єднати. На куточку обережно розділіть плівку та наклейку і рівненько приклейте її в зошиті.
Зміст наклейки:
У всіх своїх творах письменниця свідомо використовує український правопис Григорія Голоскевича 1927 року.
Ха́рківський право́пис (також: Право́пис Голоске́вича, скрипникі́вка) — правопис української мови, прийнятий 1927 року демократичним шляхом голосування правил на Всеукраїнській правописній конференції, яка проходила в тодішній столиці УСРР, у місті Харкові. На конференції були присутні представники всіх українських земель, які в той час входили до складу різних держав.
Харківський правопис затвердив 6 вересня 1928 року Народний комісар освіти Микола Скрипник, через що й інколи називають правопис «скрипниківським» або «скрипниківкою».
Особливостями цього правопису є використання ґ (ґава, ляґуна), т замість ф (катедра), л пом’якшене (бльок, класичний), е замість є (Европа, Етіопія).
У 1933 році правописна комісія на чолі з А. Хвилею переробила «Український правопис», визнавши норми 1927—1928 років націоналістичними. 4 жовтня 1937 року в газеті «Правда» з’явилася критична стаття, згідно з якою українську мову потрібно більше наблизити до російської.
На початку 1990-х років мовознавці та політичні діячі неодноразово виступали з вимогами відновити принаймні деякі норми харківського правопису. Проте з усіх пропозицій прийнято лише відновлення літери «ґ». Від 2000 року телеканал СТБ використовує окремі правила цього правопису у передачі новин «Вікна». Послугуються ним і деякі сучасні автори (наприклад, Оксана Забужко).
Як ви бачите, Емма Андієвська дуже цікава особистість. Як ви гадаєте, яке значення має її вплив на розвиток української культури?

Учень 1. Я вважаю, що Емма Андієвська вплинула на розвиток українського мистецтва тим, що написала багато віршів, оповідань і намалювала різні картини.

Учень 2. Я думаю те, що Емма Андієвська живе за кордоном і творить на користь мистецтва добре впливає на репутацію країни.

Учень 3. Мені сподобалась розповідь про Емму Андієвську, дійсно вона багато зробила у мистецтві.

Вчитель. Молодці, дякую за відповіді. А тепер давайте поговоримо безпосередньо про твір, який ви мали на сьогодні прочитати. Як він називається?

Учень 4. Казка про яян.

Вчитель. Прекрасно. А чи ви знаєте який жанр цього твору?

Учень 5. Казка?

Вчитель. Ні, не казка. Казка у цьому випадку назва. Жанр твору притча. Що ви знаєте про притчі?

Учень 6. У притчах є повчальний зміст.

Учень 7. У притчах є алегорія.

Учень 8. Це прозовий твір.

Вчитель. Це правильно. А з яким жанром ви помітили схожість?

Учень 9. Притча чимсь схожа на байку.

Вчитель. Правильно. Найголовнішою відмінністю притчі від байки є прозовий характер. Давайте з вами запишемо визначення:
«Притча – невеликий прозовий твір повчального характеру в алегоричній формі».

Вчитель. А щоби визначити, чому ж вас навчила ця притча ми проведемо таку гру. «Ланцюжок доповідей». Я роздам на парту, або інколи на трьох учнів одне питання, ви 2 – 3 хвилини готуєтесь, а потім тільки по черзі виходите до дошки й відповідаєте. Одразу попереджаю, що я буду вам допомагати. Від вас вимагається увага та дисциплінованість. Почнемо

Зміст карток:

Картка № 1
Коротко розкажіть як розвиваються події у притчі.
Допоміжна схема:
Хто такий головний герой, чим він займається;
Де він опиняється і кого зустрічає;
Як реагує герой на це місце;

Картка № 2
Продовжуйте переказ.
Допоміжна схема:
Як можна з нього вибратися;
Яке слово розчинило браму;
Яку нагороду отримав хлопець, коли вибрався із міста?

Картка № 3
Хто такі яяни?
Допоміжна схема:
Проаналізуйте походження назви народу «яяни»
Який характер у цих людей?
Знайдіть цитату, яка це підтверджує.
Як ви вважаєте, це казкові істоти?
Що ви про них думаєте?

Картка № 4
Визначте тему твору.
Зверніть увагу:
— Місце дії;
— Дійових осіб;
— Способу звільнення хлопця від міста яянів;
— Нагороду його за це.

Картка № 5
Визначте ідею твору.
Зверніть увагу:
— За допомогою чого хлопець зміг покинути місто?
— Кого він взяв із собою?
— Що отримав у нагороду? Яка символіка у скарбу?

Картка № 6
Спробуйте визначити проблему, які порушено у творі.
Допоміжна інформація:
— Яяни – егоїсти, тому змушені жити у поганому світі;
— Хлопець відкритий душею, тому зміг вислухати старця та відкрити браму;
— Добро завжди нагороджується.

Картка № 7
Охарактеризуйте образ хлопчика-пастушка.

Картка № 8
Визначте виховний зміст притчі.

Учні отримують питання (на 2 чи на 3), готуються декілька хвилин і по черзі виходять до дошки й відповідають на питання. Вчитель корегує та направляє хід думок. Клас записує ключові моменти та уважно слухає.

4. Самостійна робота. Закріплення вивченого матеріалу.
Учні виконують завдання тестового характеру, що спрямовані на закріплення засвоєних знань.

Зміст питань:
1. Жанр «Казки про яян»:
А) притча;
Б) казка;
В) повість.

2. Яяни – це
А) жителі Якутії та Саян;
Б) егоїсти;
В) казкові істоти, які вигадав старець.

3. Головний герой притчі:
А) риболов;
Б) художник;
В) пастух.

4. Яке слово відчинило браму:
А) Ти;
Б) «Сім-сім, відкрийся»;
В) будь ласка.

5. Що отримав у нагороду хлопчик:
А) мішок горіхів;
Б) мішок смарагдів;
В) мішок перлів.

5. Висновок уроку
Вчитель. Молодці! Сьогодні всі попрацювали на славу, я думаю і вам урок сподобався. Ви тепер знайомі із творчістю Емми Андієвської, дізнались про те, що таке сюрреалізм, скрипниківка і ще краще зрозуміли зміст і значення «Казки про яян». Крім того вивчили нове поняття – притча.
На наступному уроці ми будемо писати контрольну роботу. Тому в середу та в четвер готуйтеся, повторюйте все, що ми вчили. Сьогодні або завтра ввечері я напишу в інтернеті теми, які треба повторити.

Виставлення оцінок.
Ну а тепер виставляємо оцінки. Протягом уроку я помічала у себе на листочку вашу поведінку, відповіді та результати тестів. А зараз виставлятиму.

Творчість Емми Андієвської, «Казка про яян». Жанр притчі. Розробка уроку. Українська література, Емма Андієвська, шкільна програма

Повернутися на сторінку Емма Андієвська

Повернутися на сторінку Українська література

Вас можуть зацікавити;

Емма Андієвська. Біографія. Творчість

Емма Андієвська. Аналіз творчості

Притча про чудове слово «ти» (Е. Андієвська «Казка про яян»)

Філософія «Казки про яян»

Емма Андієвська та її казки

Твір-характеристика пастушка (Ема Андієвська “Казка про яян”)

Чого навчила казка про яян (Ема Андієвська “Казка про яян”)

Емма Андієвська — українська письменниця й художниця, яка живе в Німеччині. Її казки-притчі. «Казка про яян».

Емма Андієвська. «Казка про яян». Прихований повчальний зміст твору: «Я» і зовнішній світ, «Я» та інші люди. Теорія літератури: притча.

Позакласне читання. Украінська діаспора. Читання творів української діаспори .Емма Андієвська

Творчість Емми Андієвської, «Казка про яян». Жанр притчі

Сучасна українська поезія Емми Андієвської

Казка про яян (скорочено)

Казка про яян

Плач по Офелії

У око окунь, як плавуча клуня
