Романтична умовність оповідання М. Гоголя «Вечір проти Івана Купала». Шкільні твори, статті, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Микола Гоголь, шкільна програма

Романтична умовність оповідання М. Гоголя «Вечір проти Івана Купала». Шкільні твори, статті, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Микола Гоголь, шкільна програма

Тема: Романтична умовність оповідання М. Гоголя «Вечір проти Івана Купала»

Мета: знайти і розкрити риси романтизму; причини трагедії Петра; проаналізувати художні засоби створення образів, характеристика героїв; розвивати навички порівняльної характеристики персонажів, переказу, вміння давати розгорнуту відповідь на поставлені запитання; корегувати словесно-логічного мислення (аналітико-синтетичних процесів, порівняння, узагальнення, конкретизації); виховувати моральні якості школярів, формувати уявлення про сильну особистість, формувати громадянську позицію школярів.

Тип уроку: комбінований.

Методи і прийоми: лінія цінностей, метод «Прес», «асоціативне ґроно», коментоване читання, робота в групах, метод вправ, комп’ютерне малювання, прийоми на реалізацію педагогічної технології «Створення ситуації успіху), фототерапія, музикотерапія, ароматерапія.

Обладнання: комп’ютери, навушники, фото місць, де бував Гоголь, портрети українських поетів-романтиків, схема «Риси романтизму», схема «Система образів», роздрукований текст оповідання «Вечір проти Івана Купала», роздатковий матеріал, відеоматеріали.

Епіграф
Є народження й смерть — два стовпи на межі.
А між ними події одвічні:
варіації стріч і розлук, і жоржин,
варіанти падінь і величчя.
Леся Українка

Хід уроку Романтична умовність оповідання М. Гоголя «Вечір проти Івана Купала»

І. Організаційний момент.

ІІ. Оптимістичне налаштування.

Вчитель. Я радий вітати вас всіх на черговому засіданні «Літературного клубу». Сьогоднішня наша зустріч пройде в комп’ютерному залі. Знаючи про вашу пристрасть до цих електронних друзів, я думаю, ви задоволені. Правда?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя (компетенція саморозвитку й самоосвіти).

Вчитель.
Це місце вибрано і тому, що ми будемо працювати над створенням Інтернет сторінки. Чому раптом? Та тому що є потреба. Адже ми перший випуск, перші дев’ятикласники які вивчають М. Гоголя на уроках української літератури. Тепер ми з гордістю можемо сказати — «Наш Гоголь». Пропоную назвати Інтернет сторінку саме так.
(На дошці з’являється назва, на монітори виводиться тема уроку).

ІV. Оголошення теми і мети уроку. Актуалізація опорних знань.

Вчитель.
А тему сьогоднішнього засідання пропоную таку: „Романтичне оповідання М. Гоголя «Ніч проти Івана Купала»”. Це перший твір письменника, який приніс йому визнання. Думаю, якщо ми розпочнемо з нього то успіх не пройде і повз нас.
А розпочнемо ми з біографії письменника.

Вправа 1.
Фото-асоціації (компетенція саморозвитку й самоосвіти, комунікативна, інформаційна).

Вчитель.
Судячи з теми мова сьогодні піде також і про романтизм. Кого з представників цього напрямку ви знаєте?

Вправа 2.
«Письменники-романтики» (комунікативна компетентність).

Вчитель.
Я впевнений, що ви вже пригадали й риси романтизму. Давайте назвемо їх.

Вправа 3.
«Ознаки романтизму» (комунікативна компетентність).

Вчитель.
Що ж, ми вже пригадали дещо, тепер можемо і таблицю заповнити. (Компетенція саморозвитку й самоосвіти, комунікативна)

Знаємо Дізналися Хочемо дізнатися
1. Біографію письменника.

2. Риси романтизму.

3. Представників романтизму.

Слово вчителя (компетенція саморозвитку й самоосвіти, полікультурна).

Вчитель.
Справились, молодці!
Побутує думка, що людину формують обставини. Чи згодні ви з такою думкою?
А, може, людина сама обирає свій шлях, свою долю? Чи були ви в такій ситуації, коли доводилося робити вибір?
Отже, виникає проблемне питання «Людину формують обставини, чи вона сама обирає свою долю?» (Наступний слайд)
Вибір може бути різним. Але хоча б один раз у житті кожна людина стоїть перед серйозним вибором, що стосується совісті, честі, друзів, кохання, Батьківщини.
Звертається до проблеми вибору і Микола Васильович у своєму оповіданні. Головний герой стоїть перед вибором, що важливіше гроші чи життя людини Це та інші питання хвилюють героїв оповідання. Зіставляючи героїв, ми спробуємо з’ясувати коли людина стає вбивцею, і в який момент вона переступає ту межу, з-за якої вже немає вороття.

V. Вивчення нового матеріалу.

Вчитель.
Отож, твір «Вечір проти Івана Купала». З чим у вас асоціюється назва твору чи саме свято «Івана Купала».

Завдання 4.
«Асоціативне ґроно» (компетенція саморозвитку й самоосвіти, комунікативна).
(Наступний слайд)

68

Вчитель.
А з чим пов’язує це свято наша землячка, полтавська поетеса М. Бойко. Давайте разом з нею зануримось в атмосферу цього свята.

Хвилинка емоційного розвантаження. Відеофрагмент М. Бойко «Івана Купала» (інформаційна компетентність).

Вчитель.
Ми сьогодні багато працювали з комп’ютерами. Давайте відпочинемо і зробимо зарядку для очей. Напишіть на дошці очима кожен своє ім’я, по батькові та прізвище.

Гімнастика для очей (здоров’язбережувальна компетентність).

Вчитель.
Атмосферу свята відчули. Добре. Переходимо до романтизму у творі. Вдома ви здійснювали первинне знайомство з текстом і по групам підкреслити відповідні цитати.

Робота в групах (соціальна компетентність, комунікативна, саморозвитку й самоосвіти).
1 група — характеристика образів;
2 група — зв’язок з міфологією та фантастичні описи природи;
3 група — зв’язок з УНТ.
Кожна група зачитує результати своєї роботи.

Вчитель.
Отже, який висновок можемо зробити? Чи присутні ознаки романтизму у творі?
Давайте назвемо їх.

Учні.
— зв’язок з УНТ;
— зв’язок з міфологією;
— культ почуття…
А тепер спробуємо через систему образів дати відповідь на наше проблемне питання.

Завдання 5.
«Система образів» ( компетенція саморозвитку й самоосвіти, комунікативна).
(Наступний слайд)

Вчитель
Ми уже достатньо поговорили про головного героя і впізнати його, мабуть, зможемо, коли побачимо. (Наступний слайд)

Вправа 6.
«Знайти Петра». (На екрані представлено 6 портретів, треба вибрати і пояснити який із них найбільше схожий на Петра. (Комунікативна компетенція)

Вчитель.
Робота з комп’ютером втомлює наші очі. Тому гімнастикою для очей нехтувати не можна. Зробіть кожен по п’ять підходів такої вправи. Подиться спочатку на край комп’ютера а потім у вікно, на лінію горизонту.

Гімнастика для очей (здоров’язбережувальна компетентність).

VІ. Підбиття підсумків уроку.

Вправа 7.
Тестові завдання на співвіднесення (інформаційна компетентність)
Заповнити схему.

Вправа 8.
Лінія цінностей (соціальна компетентність)

Побудувати лінію цінностей, застосовуючи метод «Прес»

Чи можна виправдати Петра?
— Висловити власну думку — Я думаю, що…
— Аргументувати власні погляди — Оскільки…; Тому що…
— Навести приклад — Наприклад…
— Зробити висновок — Отже, я вважаю…

VII. Інструктаж до виконання домашнього завдання.
Написати коротку замітку 5—7 речень про вибір у житті людини.

VIIІ. Аргументоване оцінювання.(Соціальна компетентність)
(Відзначення позитивного в роботі кожного. Виставлення балів).

ІX. Зняття психологічного напруження.

Вчитель.
Мабуть, усі ви чули, що коли побачиш цвіт папороті, то можна загадати бажання, і воно обов’язково здійсниться. Чи бачили ви як цвіте папороть?

Учні.
Ні!

Вчитель.
Давайте спробуємо уявити як саме могла б виглядати папороть і за допомогою комп’ютера відтворимо її на екрані.
По завершенню — загадують бажання.

X. Організоване закінчення уроку.

Романтична умовність оповідання М. Гоголя «Вечір проти Івана Купала». Шкільні твори, статті, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Микола Гоголь, шкільна програма

Повернутися на сторінку Українська література

Повернутись на сторінку Микола Гоголь

Вас можуть зацікавити:

1. Втілення в образі Тараса Бульби найкращих рис запорізького козака. Характеристика образу (за повістю М. Гоголя «Тарас Бульба»)

2. Образ України у творчості Гоголя

3. Єдність сатиричного і ліричного у поемі Гоголя «Мертві душі». Аналіз твору

4. Україна і народ у повісті Гоголя «Тарас Бульба». Аналіз твору

5. Філософський повчальний зміст повісті Гоголя «Страшна помста». Аналіз твору

6. Втілення в образі Тараса Бульби найкращих рис запорізького козака. Характеристика образу

7. Бойове товариство, побут і звичаї запорожців у повісті М. Гоголя «Тарас Бульба». Аналіз твору

8. Панорамне зображення життя суспільства у поемі Гоголя «Мертві душі». Аналіз твору

9. Тарас Бульба — народний герой. Характеристика образу (за повістю М. Гоголя «Тарас Бульба»)

10. Романтична умовність оповідання М. Гоголя «Вечір проти Івана Купала».

11. Тематична контрольна робота. Творчість поетів-романтиків, М. Гоголя, рання творчість Т. Шевченка. 9 клас. І варіант

12. Тематична контрольна робота. Творчість поетів-романтиків, М. Гоголя, рання творчість Т. Шевченка. 9 клас. ІІ варіант

13. Розробка уроку української мови в 11 класі на тему: «Літературне краєзнавство. Микола Гоголь — наш славетний земляк»

 
