Розробка уроку: Володимир Винниченко. «Федько-халамидник». Українська література, твір на тему, Володимир Винниченко, шкільна програма

Розробка уроку:  Володимир Винниченко. «Федько-халамидник». Українська література, твір на тему, Володимир Винниченко, шкільна програма

Тема: Володимир Винниченко. «Федько-халамидник». Цікава історія з життя письменника. Художня розповідь про дивовижного хлопчика Федька, його життя і пригоди, стосунки з однолітками.

Мета: вчити розповідати цікаві епізоди з життя письменника, вміти переказувати зміст оповідання, виразно і вдумливо читати найбільш емоційні епізоди, вміти аналізувати епічний твір, виділяти риси характеру Федька, що вирізняють його з кола друзів-однолітків; розвивати фантазію та творчу уяву; виховувати усвідомлене ставлення до моральних цінностей, що роблять людину душевно багатою і щедрою на добро.

ХІД УРОКУ Володимир Винниченко. «Федько-халамидник». Українська література, твір на тему, Володимир Винниченко, шкільна програма

І. Повідомлення теми та мети уроку.

Слово вчителя.
Серед когорти українських митців яскравою зіркою світить творчість Володимира Винниченка — письменника, художника, драматурга, відомого політика та патріота.

ІІ. Розповідь про письменника.

1. Слово вчителя.

Повідомлення біографічних відомостей, цікавих моментів з життя письменника. (Книга для вчителя. Українська література 6 клас — З. Я. Воєвода, Г. О. Скоб’як — 2006 р., с. 125-129).

2. Бесіда за картинами.

Розгляньте уважно пейзажі В. Винниченка.
— Які слова матері письменника, на вашу думку, можна використати як підпис до цих картин? (Надзвичайно любив волю, повітря і рух.)

ІІІ. Оповідання «Федько-халамидник».

1.Слово вчителя.
Перше знайомство читачів з цим відчайдухом відбулося ще 1912 р., коли оповідання про нього з’явилося друком на сторінках київської газети «Рада». Винниченкові було тоді тридцять два роки, і мешкав він далеко від України — у Франції. Отож як літературний персонаж Федько-Халамидник має французьку «прописку».
Свій перший літературний твір В. Винниченко написав у 14 років. Була то поема про Запорозьку Січ, за яку автор, як він сам згадував, «дістав перше політичне ув’язнення в гімназії (тиждень темного карцеру)».
В оповіданнях Винниченка душевне очищення часто відбувається через трагедію. Очищення ж передбачає спів страждання, готовність прийняти чужий біль як власний. І, звичайно, розуміння іншого, навіть якщо цей інший — зовсім на такий, як усі.
І Федько-халамидник теж на такий, як усі. Він заводій, дитячий «отаман». «Спокій був його ворогом», — сказано про Федька в авторській ремарці. І це справді так. Федько любить влаштовувати ризиковані розваги, дражнити сусідських хлопців. Скільки в ньому відваги, життєвого азарту, винахідливості й тієї надійності, яка, власне, й робить його ватажком!
В оповіданні «Федько-халамидник» важлива не тільки напруга подієвої інтриги, а й психо-логічний сюжет. Кульмінацією є сцена, у якій після пригоди на річці, коли Федько врятував від загибелі хлопчика Толю, батьки тяжко карають ні в чому не винного «халамидника». Слабкодухий, боягузливий Толя хоче перекласти свою провину на Федька — і той ще раз рятує його. Ось як автор малює сцену, в якій один виявляє слабкість духу, а другий великодушність.»Федькові знов упала з голови шапка, як ударив його Толин батько. Він під-няв її й подивився на Толю. Але Толя тулився до матері, яка милувала його і жаліла його…»
Федько пожалів Толю, а поплатився за це тяжкими побоями своїх і чужих батьків та, зрештою, власним життям. Проте, очевидно, по-іншому він не міг. Бачити перед собою слабкого, морально пригніченого, настраханого і завдати йому удару — це не у Федьковому характері, це понад його гідність!
Він гордий тією гордістю, що здатна змусити людину діяти наперекір обставинам, а то й усупереч загальноприйнятим уявленням. В основі тут — виняткова вразливість душі, яка означає стихійне відчуття самоцінності власного Я і готовність будь-що захищати його.
В. Винниченко любив показувати своїх персонажів у ризикованих ситуаціях, доводячи кульмінацію до тієї точки, коли починається балансування між життям і смертю. Йому близькі маленькі «зухи» (відчайдухи, «халамидники», дитячі ватаги — «чудні», «кумедні», незрозумілі для свого оточення).

2. Читання твору учнями.

3. Словникова робота.

а) Тлумачення невідомих слів.

Халамидник — бешкетник, пустун, урвитель.
Незабрукована — вулиця, не вимощена камінням.
Розсотувати — розмочувати, розкручувати.
Набакир — набік.
Проскура — церковний хлібець.
Ринва — труба або жолоб для стікання води.
Пацати — ляскати по воді.
Випещені— доглянуті.
Шворка — тонкий мотузок.

б) Добір синонімів.

Кортіти — бажати, хотіти; кортить — муляє, шпигає, пече.
Ловкий — спритний, зграбний, меткий, вправний, моторний, в’юнкий.

4. Робота за текстом.

а) Цитатна характеристика образів.

Федько Толя
Це був чистий розбишака-халамидник.
Там шибку з рогатки вибив; там синяка підбив своєму «закадишному» другові.
Спокій був його ворогом.
…перший по силі на всю вулицю.
Руки в кишені, картуз набакир, іде, не поспішає.
…він раптом вертається і віддає змія.
Федько брехати не любить.
Не любить також Федько товаришів видавати.
— Нещастячко ти моє!
— І за що мене Бог покарав таким сибірякою.
…а Федька кладуть на стілець і луплять.
— А давай об заклад, що перейду на той бік.
А Федько справді щось надзвичайне виробляв на річці.
— Ловкий хлопчак, що й говорити.
— Ну й шибеник! — зітхав хто-небудь.
Оце молодець, так молодець.
— Толю, Толю! — кричав Федько. — Подай мені палицю свою… Я вилізу.
Федько відвів очі від Толі, похилився і тихо сказав: — Повів.
Толя був син хазяїна того будинку, де вони жили. Це була дитина ніжна, делікатна, смирна.
Він завжди виходив на двір трошки боязно… соромливо посміхався своїми невинними синіми очима.
…бідненький Толя приходив додому задрипа-ний, подраний, з розбитим носом.
Мати про Толю: «То дитина благородна, ніжна, а ти (про Федька) мужичня, «мурло ти репане».
Толя тихенько хреститься й блідне.
Толі холодно й страшно.
Він сходить з ґанку і обережно йде до хлопців. Ніжні випещені ніжки його спотикаються…
Увечері Толя хворий, гарячий лежить у постелі…
Толя був увесь закутаний в шарфики…
Оченята йому були якісь чудні, не то винуваті, не то злякані.
Толя розтерявся…
Толі зробилося страшно… ноги ослабли, сковза-лись по льоду.
Але крижину в цей час підбило до берега і Толя, як стріла, вилетів з неї.
— Папочко!.. Мамочко!.. Я не винен!..
Йому було цікаво подивитись, як будуть ховати Федька-халамидника.
Толя одійшов од вікна, перекрутився на одній нозі й побіг гратися з чижиком.

 

Федько Толя
ДоброЗло
ПравдаБрехня
СміливістьБоягузтво
ЧесністьПідлість
БілийЧорний
АктивнийПасивний
АльтруїстЕгоїст
ДававБрав
ЧеснийПідлий
ВеселийПонурий
ВідвертийСкритий
ГарнийПоганий
ГрубийДелікатний
ДостойнийНегідний
ЖвавийПовільний
ЗовнішнійВнутрішній
ЛюдяністьБездушний
ДуховнийМатеріальний
ПозитивнийНегативний
НевиннийВинний
СилаКволість
СвітлоТемрява
СимпатіяАнтипатія
ЯвнийТаємний
ЖиттяСмерть

Висновок: Федько і Толя — дві різні людини.

— Що говорять про Федька? (Розбишака-халамидник, босявка, сибіряка, пробий голова, шибеник, ірод, ловкий хлопчик, молодець.)
— Що говорять про Толю? (Дитина ніжна, делікатна, смирна.)
— Що побачили за масками?

б) Мовна розминка.
Випишіть у дві колонки слова-антоніми, які характеризують героїв твору.
Отже, за маскою ми побачили, як ховається зло і яке беззахисне добро. Потрібно добрий пуд солі з’їсти, щоб розібратися, де є добро, а де зло.
Тому думайте, а тоді робіть.

IV. Підсумки уроку, оцінювання результатів роботи учнів.

1. Бесіда.

  • Що з твору найбільше запам’яталося? Чому?
  • Які емоційні моменти тяжко було сприймати?
  • Як би ви вчинили, щоб не допустити такої біди?

2. Продовжити речення.
Дружба — це… (На дошці або плакаті зображене коло зі словом «Дружба» в центрі, а від нього відходять промінці. Напроти кожного учні записують слова, які характеризують це поняття.)

V. Домашнє завдання.
Прочитати біографічну статтю про письменника, дочитати оповідання. Підготувати усну розповідь за темою: «Моє ставлення до Федька і Толі» (з використанням синонімів та антонімів до слів хоробрість, благородство, чесність, кмітливість, сміливість, спритність, порядність). Намалювати ілюстрації до твору.

Розробка уроку: Володимир Винниченко. «Федько-халамидник». Українська література, твір на тему, Володимир Винниченко, шкільна програма

Повернутися на сторінку Українська література

Повернутися на сторінку Володимир Винниченко

Вас можуть зацікавити:

1. Характеристика образів Федька і Толі. Контрастне зображення образів (за оповіданням В. Винниченка «Федько-халамидник»)

2. Моє ставлення до Федька і Толі. Характеристика образів (за оповіданням В. Винниченка «Федько-халамидник»)

3. Хто є хто? (за оповіданням Володимира Винниченка «Федько-халамидник»). Характеристика образів

4. Моє ставлення до головного героя оповідання В. Винниченка «Федько-халамидник». Характеристика образу Федька

5. Драма життя. Образи двох протилежних дитячих світів (за оповіданням В. Винниченка «Федько-халамидник»)

6. Чи хотів би я мати друга, як Толик (за оповіданням «Федько-халамидник» В. Винниченка). Характеристика образу

7. Батьки і вчинки (за оповіданням В. Винниченка «Федько-халамидник»). Характеристика образів

8. Моє ставлення до Федька і Толі (за оповіданням «Федько-халамидник»). Характеристика образів

9. Протиставлення добра злу в оповіданні В. Винниченка “Федько-халамидник”. Характеристика образів

10. Скарбниця спогадів про власне дитинство («Федько-халамидник»). Аналіз твору

11. Моє ставлення до Федька й Толі (За оповіданням В. Винниченка «Федько-халамидник»). Характеристика образів

12. Моє ставлення до батьків Федька (за оповіданням В. Винниченка «Федько-халамидник»). Характеристика образів

13. Сміливий вчинок розбишаки (за оповіданням В. Винниченка «Федько-халамидник»). Характеристика образу

14. Душевне благородство простого хлопця (за оповіданням В. Винниченка «Федько-халамидник»). Характеристика образу

15. Протиставлення розбишаки і смирної дитини в оповіданні В. Винниченка «Федько-халамидник». Характеристика образів

16. Порівняльна характеристика Федька і Толі з оповідання В. Винниченка «Федько-халамидник»

17. Дитинство (за оповіданням В. Винниченка «Федько-халамидник»)

18. Людська порядність і байдужість (за оповіданням «Федько-халамидник»). Характеристика образів

19. Дитячий світ (за оповіданням В. Винниченка «Федько-халамидник»)

20. Справжня дружба (за оповіданням «Федько-халамидник»)

21. Актуальність драми «Гріх» В. Винниченка. Аналіз твору

22. Де грань між праведним і грішним? (за п’єсою В. Винниченка «Гріх») Аналіз твору

23. Драма Володимира Винниченка «Пророк» — вершина світового модерну в жанрі соціально-психологічної драматургії. Аналіз твору

24. Герої В. Винниченка (за ранніми творами В. Винниченка)

25. «Україна завжди і постійно стояла в центрі його мрій…». Аналіз творчості В. Винниченка

26. Парадокси художнього світу В. Винниченка. Аналіз творчості

27. Останній роман В. Винниченка «Слово за тобою, Сталіне!». Аналіз твору

28. Драматичні твори Володимира Винниченка

29. Аналіз імпресіоністичної прози Володимирa Винниченка (за твором «Момент»)

30. Викриття (за оповіданням В. Винниченка «Малорос-європеєць» (аналіз твору))

31. Україна доби першої російської революції в оповіданнях В. Винниченка «Солдатики», «Студент». Аналіз творів

32. «Сонячна машина» В. Винниченка. Аналіз твору

33. Зображення тяжкого становища українського народу у творах В. Винниченка

34. Зображення нестерпного життя українського народу в творах В. Винниченка

35. Мала проза В. Винниченка та її художні особливості. Аналіз творів

36. Володимир Винниченко — майстер психологічного аналізу. Аналіз творів

37. Щастя є проблема? (за оповіданням В. Винниченка «Момент»). Аналіз твору

38. Творчий спадок і творча індивідуальність В. Винниченка

39. Особливості прози В. Винниченка. Аналіз творів

40. «Студент» — хвилююча розповідь про драматичний епізод часів революції 1905 року. Аналіз твору

41. Проблеми емансипації жінки в оповіданнях Винниченка. Характеристика образів

42. Реалістичність зображення людських характерів у творах Володимира Винниченка. Характеристика образів

43. Володимир Винниченко — літописець бурхливого часу

44. Актуальність творів В. Винниченка

45. Оповідання Володимира Винниченка для дітей та методика їх вивчення на уроках позакласного читання та в позаурочний час

46. В. Винниченко — політик і письменник

47. Образ Федька – душевно багатого, порядного, чесного хлопчика ( за оповіданням В.Винниченка «Федько — халамидник»).

48. Урок-дослідження. В. Винниченко. “Федько-халамидник”

49. Урок-диспут за драмою Володимира Винниченка «Чорна Пантера і Білий Медвідь»

50. Тестові завдання. Володимир Винниченко. Життєвий і творчий шлях письменника

51. Тестові завдання. Володимир Винниченко. Оповідання «Федько-халамидник»
