Позакласне читання. Украінська діаспора. Читання творів української діаспори .Емма Андієвська. Розробка уроку
    Українська література, Емма Андієвська, шкільна програма

    Позакласне читання. Украінська діаспора. Читання творів української діаспори. Емма Андієвська. Розробка уроку. Українська література, Емма Андієвська, шкільна програма

    Тема: Позакласне читання. Украінська діаспора. Читання творів української діаспори .Емма Андієвська

    Мета: ознайомити учнів із творами одного із членів української діаспори , показати , як за допомогою художнього слова просто і щиро виражене святе почуттялюбові до рідного краю , туга за його втратою; сприяти виробленню в учнів навичок виразного читання ; виховувати в учнів любов до батьківщини , дорідноі літератури .

    Обладнання: портрети Емми Андієвськоі , збірки творів , ілюстративний матеріал

    Хід уроку Украінська діаспора. Читання творів української діаспори. Емма Андієвська. Розробка уроку. Українська література, Емма Андієвська, шкільна програма

    І . Оголошення теми , мети , завдань уроку

    ІІ . Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу.
    На дошці – портрет Емми Андієвськоі – представниці діаспори . Поруч – виставка книг.

    1. Вступне слово вчителя

    Діаспора – слово латинського походження.

    Diaspora – перенесення

    Емма Андієвська зростала у російськомовному середовищі , проте ще у дитячому віціусвідомила власну українську ідентичність й прийняла українську мову, яку вперше почула у Вишгороді у віці шести років . Відтоді письменниця вирішила писати лише украінською , яку вона сприймала як мову пригнічених. Завдання для себе авторка визначила« створити українську державу в слові» . Пізніше , щоправда , для того , аби показати власну незалежність від мов , Андієвська написала декілька віршів англійською , німецькою та французькою мовами.
    Коли вперше візьмеш збірку іі поезій , вірші повіють на тебе незрозумілістю , бо відсутня звична форма .Тому твори Емми Андієвськоі треба слухати уявою ,і тоді збагнеш ,щоз тобою говорить людина глибинних знань і непересічної думки . Коли ж на крилах своєіуяви полинеш у світ іі творчості , то відчуєш , що доторкнувся до таланту.На полицях бібліотек нас чекає більше двадцяти книжок цієї поетеси .

    2 . Ми зупинилися на декількох віршах із збірки «Пісні без тексту»,  що вийшла у Мюнхені в 1968 році .

    Виразне читання поезіі

    Мій день такий короткий –
    Сплеск води і дорога , що зникає у хащах .
    Біжать гінці , неоглядаючись ,
    Від ранку до вечора
    Міняються царства .

    Повз яке мандрівки народів ,
    Поіть молоком
    Лоша , що заблукало.

    3 . Бесіда з учнями .
    1) Чи чули ви музику вічного безперервного руху , при якому все в світі міняється?
    — Так , це відчуваєш , коли читаєш : « біжать гінці , … від ранку до вечора міняютьсяцарства.»
    2) Які думки виникли при згадці про лоша?
    — Мабуть , на те « лоша , що заблукало , схожий кожен із нас у цьому світі.
    3 ) З чим порівнює Емма Андієвська протяжність свого дня і чому?
    — Воно коротке , як сплеск води , як шмат дороги , що губиться у хащах . Оскільки життя таке коротке , то треба дивитися на світ
    вічнозеленого дерева широко розплющеними очима , щоб усе
    увібрати в себе .

    4. Пояснення вчителя
    Емма Андієвська наголошує на великій ролі підсвідомості у своій творчості.
    Сприйняття світу відбувається через інтуїцію та відчуття. При цьому містичний та духовний аспекти є важливими складниками. Світогляд Емми Андієвськоі виявляє деяку близькість до вчень буддизму та містики Карлоса Кастанеди. Давайте послухаємо поезію і подумаємо : якби ви були художником, то яку картину намалювали б ?

    Виразне читання поезіі
    Не пишайся рівниною,
    Вона ще до вечора вкриється вулканами,
    А найніжніша зелень ляже кістками й пилом.
    Цей ліс стане пустелею,
    Ще заки ти встигнеш вимовити своє ім’я.
    Не пишайся батьківщиною,
    Тобі суджена одвічна бездомність.
    Ніхто не поступиться місцем,
    Кажучи :тут батьків твоїх домовина
    Ти не маєш ні родичів, ні оборонців.
    Єдине, що стале,
    В серці такому поминальному.

    5. Обгрунтуйте почуті рядки поетеси

    — Моя картина складалася б із двох частин.
    Перша : безкрая різнобарвна рівнина під голубим небом, «ліс, що буяє найніжнішою зеленню».
    Друга : денне світло померкло від пилу й диму, серед якого видніються контури діючого вулкану.
    Одну картину від другої відділяє мить. Все може статися у цьому світі. І не буде батьківщини, а буде одвічна бездомність.
    -А може , цей вірш про суєтність людського життя, в якому ми забуваємо дбати про щось головне , святе ?!

    6. Додаткова інформація вчителя
    Характерними для творчості Андієвськоі є поетика сюрреалізму, ускладненість композиціі й тексту в прозі. Деякі дослідники також відзначають ознаки постмодернізму в творах Емми Андієвськоі. У поезіях нерідко зустрічається тонкий гумор. Дослідники творчості письменниці також відзначають безпосередність та певну дитячість сприйняття та зображення світу у творах авторки, ніби добре знайомі речі побачено вперше.

    7. Виразне читання поезій учнями
    Тобі не вільно називатися власним ім’ям.
    Тільки тому, що інші безликі від ницості.
    Тобі не вільно ходити на весь зріст,
    Бо навколо закони пігмеїв.
    Тебе побавили навіть калюжі.
    Ти, який роджений для океанів,
    Та в день найтяжчої зажури,
    Усі потоки винесуть тебе назовні.

    Берег має своє потаємне берегове,
    Таке, що відкривається.
    На межі між припливом і відпливом.
    Круглими вогнями форми манго
    Прослизають випари в повітряні щілини,
    Тягнучи, як загусклий сік,
    Тіла тих, що вночі
    Дивляться на берегові відблиски.
    І тільки вода знає , що відбулося,
    Та іі пам*ять не порушується висловом.

    8. Бесіда з учнями
    1) Що нагадує нам перший вірш ?
    — Він нагадує про долю непересічних особистостей, яким важко» серед безликих » жити за законами пігмеїв, і не може мати навіть калюжі в той час, коли народжений для океану.
    Але талант» у день найтяжчої зажури« виривається пороками назовні і завмирає мелодією, картинами чи віршами.
    2)Усі ви були біля річки і спостерігали за таємничістю припливу і відпливу. Що бачить Емма Андієвська у другій поезіі?
    — Берег складається із маленьких піщинок, із яких , як загусклий сік, витягуються тіла тих, які люблять вночі подивитися на берег.
    — А хто є свідком цієї діі ?
    — «Тільки вода знає, що відбувалося».
    А уявімо, що вода знає щось інше. Що може знати вода?
    -Може піщаний берег чекає припливу, бо насолоджується звабою і силою води? Та нічого не дається дарма. Вода вимиває з берега тисячі піщинок, підточуючи його.
    -А може, то як у вічній казці коханнііія. Він і Вона ( Берег і Вода ) не можуть одне без одного, та, з*єднавшись, приносять один одному муки.

    Підсумок уроку
    Емма Андієвська могла б давно стати французькою поетесою чи поповнити список німецьких літераторів, бо таланти вітає будь-яка культура. Та вона залишається УКРАІНКОЮ. І чим більше кривдять іі батьківщину, чим дужче пророкують безнадію іі народові, тим більш упевнено письменниця говорить : «Так я українська ! Тільки українська ! Навіть тоді,навіть тоді, коли я
    буду єдиною українкою на землі !

    Оголошення результатів навчальноі діяльності

    Домашнє завдання
    Прочитайте вірші Емми Андієвськоі . Чи не знайдете ви твір, який викликав би у вашій душі шквал думок. Висловтесь щодо прочитаного і поділіться своїми відкриттями.

    Позакласне читання. Украінська діаспора. Читання творів української діаспори. Емма Андієвська. Розробка уроку. Українська література, Емма Андієвська, шкільна програма

    Повернутися на сторінку Емма Андієвська

    Повернутися на сторінку Українська література

    Вас можуть зацікавити;

    Емма Андієвська. Біографія. Творчість

    Емма Андієвська. Аналіз творчості

    Притча про чудове слово «ти» (Е. Андієвська «Казка про яян»)

    Філософія «Казки про яян»

    Емма Андієвська та її казки

    Твір-характеристика пастушка (Ема Андієвська “Казка про яян”)

    Чого навчила казка про яян (Ема Андієвська “Казка про яян”)

    Емма Андієвська — українська письменниця й художниця, яка живе в Німеччині. Її казки-притчі. «Казка про яян».

    Емма Андієвська. «Казка про яян». Прихований повчальний зміст твору: «Я» і зовнішній світ, «Я» та інші люди. Теорія літератури: притча.

    Позакласне читання. Украінська діаспора. Читання творів української діаспори .Емма Андієвська

    Творчість Емми Андієвської, «Казка про яян». Жанр притчі

    Сучасна українська поезія Емми Андієвської

    Казка про яян (скорочено)

    Казка про яян

    Плач по Офелії

    У око окунь, як плавуча клуня
