О. Довженко. «Зачарована Десна» — задушевна лірична оповідь про дитинство письменника. Конспекти уроків української літератури, 6 клас

    О. Довженко. «Зачарована Десна» — задушевна лірична оповідь про дитинство письменника. Конспекти уроків української літератури, 6 клас

    Мета: визначити основні джерела особистості письменника та його таланту як підґрунтя для написання автобіографічного твору; вдосконалювати вміння учнів щодо аналізу художнього твору; розвивати критичне мислення учнів; виховувати духовні цінності особистості.

    Тип уроку: засвоєння нових знань.

    Обладнання: портрет О. П. Довженка, репродукції до кіноповісті, опорні схеми, електронний посібник «Книга вголос».

    ХІД УРОКУ О. Довженко. «Зачарована Десна» — задушевна лірична оповідь про дитинство письменника. Конспекти уроків української літератури, 6 клас

    І. Організаційний момент

    II. Актуалізація знань учнів (форма роботи — сенкан)

    Спираючись на зміст кіноповісті «Зачарована Десна», спробуйте виділити головне і обрамити його у формі сенкану, підібравши опорні слова.

    дитинство
    щасливе
    безтурботне
    пізнання
    прокльони
    вередливість
    неповторні
    миті
    людського
    життя
    прекрасна
    пора

    III. Мотивація навчальної діяльності

    1. Бесіда з класом. З чим у вас асоціюється дитинство? Створіть асоціативне ґроно

    686

    2. Висновок щодо даного виду роботи
    А яким було дитинство у головного персонажа твору «Зачарована Десна», самого автора О. П. Довженка?

    ІV. Повідомлення теми та проектування мети уроку учнями, вчителем

    V. Етап засвоєння знань

    1. Завдання учням
    Охарактеризуйте образ Сашка і презентуйте його аудиторії.

    2. Самостійна робота учнів
    Створюючи характеристики персонажа, учні працюють з текстом твору і створюють інформативне ґроно.

    3. Презентація образу Сашка учнями

    687

    4. Завдання учням
    Як ви міркуєте, хто з членів родини займає найважливіше місце у формуванні світогляду малого Сашка? Чому?
    Розмістіть персонажів кіноповісті на умовних сходинках залежно від їхнього впливу та місця в житті хлопчика, спираючись на текст.

    Сашко

    688

    5. Самостійна робота учнів
    Учні діляться враженнями від сприйняття прочитаного твору. Одні дотримуються думки, що першочергове місце в житті Сашка займає батько Петро Семенович, інші — дід Семен, прадід Тарас. Учні мають змогу подискутувати, вдаючись до форми роботи «методика взаємних запитань» за технологією критичного мислення.

    VІ. Етап закріплення знань учнів

    1. Дискусія з приводу проблемного питання
    Чи згодні ви з думкою, що «Життя — одне з найбільших і найвелич-ніших з усіх мислимих благ?»
    Учням пропонується такий вид роботи, як «сітка Елвермана». Вони користуються під час роботи таблицею:

    Так Проблема Ні

    У двох колонках «Так» і «Ні» учні зазначають аргументи, що схвально або заперечно відповідають на проблему, використовуючи зміст твору, і кожен з них робить свій висновок, чітко аргументує свою позицію під час дискусії.

    2. Підбиття підсумків роботи у формі асоціативного ґрона

    689

    3. Самостійна робота учнів. Завдання творчого характеру: форма роботи — «літературні листи»
    Напишіть творчу мініатюру у формі листа до одного з персонажів твору чи автора.

    4. Вибіркова перевірка даного виду роботи

    5. Взаємооцінювання

    VII. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання учнів

    VIII. Оцінювання діяльності учнів

    IX. Домашнє завдання
    Прочитати кіноповість «Україна в огні». Під час ознайомлення зі змістом твору практикуйте таку форму роботи, як «запитання до автора».

    О. Довженко. «Зачарована Десна» — задушевна лірична оповідь про дитинство письменника. Конспекти уроків української літератури, 6 клас

    Повернутися на сторінку Додаткові конспекти уроків української літератури 6 клас
