М. В. Гоголь — життєвий шлях. Шкільні твори, статті, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Микола Гоголь, шкільна програма

М. В. Гоголь — життєвий шлях. Шкільні твори, статті, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Микола Гоголь, шкільна програма

М. В. Гоголь народився 20 березня 1804 року в с. Великі Сорочинці, Полтавської губернії. Його батько писав п’єси, ставив театральні спектаклі. В дитинстві М. Гоголь багато читав художніх книжок, що сформувало літературні смаки майбутнього письменника. Дальше М. Гоголь навчався в полтавському училищі та «Гімназії вищих наук» в Ніжині, в якій він вчився з 1821 по 1828 рік. Серед його наставників був професор Н.І.Білоусов, що під його керівництвом М. Гоголь брав активну участь в випуску рукописного журналу «Північна зоря». В цей час М. Гоголь створює першу свою поему «Ганц Кюхельгатен». Успіху поема не мала.
В 1829 р. М. В. Гоголь закінчує гімназію і переїздить в Петербург. Надалі продовжує писати: повість «Балаврюк або ніч перед Івана Купала…». На протязі початку літературної творчості М. Гоголь знайомиться з Жуковським, Дельвігом і головне з Олександром Пушкіним. Дружба з О.Пушкіним стала щастям для М. Гоголя. Геній благословив генія.
Гоголівські «Вечори на хуторі поблизу Диканьки» перекликаються по духу з Пушкінськими «Русланом і Людмилою». В ньому — свято народного духу. А згадаємо як починається «Майська ніч…» —

«Чи знаєте ви українську ніч? О, ви не знаєте української ночі! Вдивіться в неї».

Уже півтора століття читачі любуються персонажами «Сорочинського ярмарку». В цей час М. В. Гоголь — викладач одної із кафедр Петербурзького університету — повен літературних задумів.
В 1835 р. буди надруковані його дві книги — «Миргород» і «Арабески».
Ідеал художника виражається в повісті «Тарас Бульба», в повісті, де оспівана духовна висота особистості і народу, що прагне національної і соціальної свободи.
В 1842 році світ познайомився з третім томом зібраних творів М. Гоголя — циклом петербурзьких повістей. Одну за одною створює М. Гоголь свої п’єси і повісті: «Каяття», «Ніс», «Старосвітські поміщики», «Шинель». Але ці твори не вичерпують художній спадок М. В. Гоголя. Він автор геніальної комедії «Ревізор» та монументальної епопеї «Мертві душі». Створення цих творів є істинний подвиг письменника. Вони створили цілу епоху в художньому пізнанні життя.
Психологічна глибина, створених в них реалістичних типів, естетична неповторність гоголівських творів, історичний оптимізм письменника відносно майбутнього Росії, — все це є великим вкладом в духовне життя народу.
Цими шедеврами мистецтва Гоголь увійшов в світову літературу, і його ім’я стало в один ряд з такими іменами, як Сервантес, Мольєр, Шекспір, Гете, Бальзак, Діккенс і т.д.
Помер М. В. Гоголь в 1852 р.

В усьому світі зараз надзвичайно широкий інтерес до творчості М. В. Гоголя. Виходять з друку його книги, ставлять на сцені його п’єси, знімають кінофільми за мотивами його творів.
В неповторному єдинстві комічного і трагічного був виражений гуманістичний пафос Гоголя. Відкривши світу «всю Русь» перш за все її смішні і трагічні, драматичні сторони, — Гоголь створив книги, що є оригінальним відкриттям в художній літературі.
Книгам М. В. Гоголя суджене вічне життя.

М. В. Гоголь — життєвий шлях. Шкільні твори, статті, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Микола Гоголь, шкільна програма

Повернутися на сторінку Українська література

Повернутись на сторінку Микола Гоголь

Вас можуть зацікавити:

1. Втілення в образі Тараса Бульби найкращих рис запорізького козака. Характеристика образу (за повістю М. Гоголя «Тарас Бульба»)

2. Образ України у творчості Гоголя

3. Єдність сатиричного і ліричного у поемі Гоголя «Мертві душі». Аналіз твору

4. Україна і народ у повісті Гоголя «Тарас Бульба». Аналіз твору

5. Філософський повчальний зміст повісті Гоголя «Страшна помста». Аналіз твору

6. Втілення в образі Тараса Бульби найкращих рис запорізького козака. Характеристика образу

7. Бойове товариство, побут і звичаї запорожців у повісті М. Гоголя «Тарас Бульба». Аналіз твору

8. Панорамне зображення життя суспільства у поемі Гоголя «Мертві душі». Аналіз твору

9. Тарас Бульба — народний герой. Характеристика образу (за повістю М. Гоголя «Тарас Бульба»)

10. Романтична умовність оповідання М. Гоголя «Вечір проти Івана Купала».

11. Тематична контрольна робота. Творчість поетів-романтиків, М. Гоголя, рання творчість Т. Шевченка. 9 клас. І варіант

12. Тематична контрольна робота. Творчість поетів-романтиків, М. Гоголя, рання творчість Т. Шевченка. 9 клас. ІІ варіант

13. Розробка уроку української мови в 11 класі на тему: «Літературне краєзнавство. Микола Гоголь — наш славетний земляк»