Михайло Коцюбинський. Розповідь про письменника. «Дорогою ціною». Аналіз твору, українська література

Михайло Коцюбинський. Розповідь про письменника. «Дорогою ціною». Аналіз твору, українська література

Хід уроку Михайло Коцюбинський. Розповідь про письменника. «Дорогою ціною». Аналіз твору, українська література

I. Мотиваційний етап
— Сьогодні ми починаємо вивчення творчості надзвичайно цікавого письменника. Чим саме цікавого? Думаю, кожен із вас знайде свою відповідь на це запитання. Це, до речі, один з моїх улюблених письменників. Його називали сонцепоклонником. В українську літературу увійшов як неперевершений знавець природи і людської душі. Перший твір написав російською мовою, українською ж уперше заговорив під час марення. Це Михайло Коцюбинський.

II. Цілевизначення та планування
— На вивчення теми відводиться чотири уроки. Ми познайомимося з особою письменника, прочитаємо повість «Дорогою ціною» та оповідання «Що записано в книгу життя». За вивченим матеріалом ви будете писати домашній твір.
Учитель записує на дошці тему уроку і пропонує восьмикласникам визначити його цілі.

III. Опрацювання навчального матеріалу

1. Перевірка домашнього завдання із актуалізацією досвіду
— Ви прочитали вдома спогади про письменника. Розкажіть один одному, що у вдачі Коцюбинського вам найбільше сподобалось і чому.
(Учні обмінюються враженнями у парах, після чого один із них «озвучує»» результат за зразком: «Ядізнався, що… найбільше сподобалося у вдачі Коцюбинського… Мені сподобалося…)
— А мене вразила працелюбність Коцюбинського. Людина, яка не здобула офіційної вищої освіти (закінчив Шаргородську духовну семінарію, університет так і залишився мрією), самотужки осягла 9 мов. А ще оптимізм. «Я завжди був великим оптимістом і дотепер не втратив віри у людей, у перемогу всього світлого над темрявою і злом»,— писав Коцюбинський. Він називав себе вогне- і сонцепоклонником. «Сонце! Я тобі вдячний. Ти сієш у мою душу золотий засів — хто знає, що вийде з того насіння? Може, вогні? …Коли ж ти гаснеш і тікаєш від мене — творю твою подобу, даю наймення їй «ідеал» і ховаю у серці. І він мені світить».

2. Асоціативне малювання
Намалюйте, з чим (ким) асоціюється у вас письменник. (Учні малюють, коментують малюнки.)

3. Заочна екскурсія до музею М. Коцюбинського
— Любите ходити в гості? Завітаємо у Чернігів, де на тихій Сіверянській вулиці (нині М. Коцюбинського) стоїть будинок письменника. (Учні переглядають відеофрагмент екскурсії до музею Коцюбинського.) Саме тут проходили літературні вечори (понеділки, суботи). Саме тут було написано повість «Дорогою ціною».

4. Актуалізація суб’єктивного досвіду
— Читаючи твір, ми щось відчуваємо, про щось думаємо. А якими були ваші відчуття? Продовжте висловлювання: «Прочитавши повість «Дорогою ціною», я відчув… зрозумів… подумав…» («Мікрофон-2»: озвучення напрацювань.)
— Але чи правильно ми зрозуміли автора? Як про це дізнатися? Треба уважно прочитати, проаналізувати зміст, схарактеризувати образи. Те, що ми й планували зробити.
Інсценівка (частина І, від початку твору до слів «Так безпечніше буде»).

6. Бесіда на осмислення змісту твору
• Яку роль у вихованні Остапа відіграв дід? Знайдіть відповідні рядки у творі.
• Залишимо Остапа та Соломію на березі і поміркуємо, чому ж автор починає перший розділ діалогом? (Ми знайомимося з основними персонажами, переймаємося їхніми турботами.)
• Що можемо сказати про них на основі першого знайомства?
• Що змусило Остапа втікати?
• Про що мріє Остап дорогою? (Виразне читання епізоду з І розділу від слів «Уявляється йому Дунай…» до «Чи бачиш, Соломіє?..» )
• Тут Остап побачив, що хтось наздоганяє його. Чи передбачали ви, хто це?
• Чому Соломія покинула чоловіка і пішла за Остапом? Чи пішла б вона сама?
• Зачитайте, як пояснює Соломія свій вчинок. Дайте назву епізоду.
• Яким уявляє своє життя у Січі Соломія? (Мріють кожен по-своєму. Мрії Остапа романтичні. Соломія ж найбільше прагне бути поряд із коханим, хоче підтримати, допомогти.)
• Виразно прочитайте епізод, у якому розповідається, як Соломія відрізала косу. Як автор передає емоційний стан Соломії? Як характеризує героїню цей епізод. (Соломія кохає, тому заради коханого вона готова пожертвувати навіть життям.)
• Простежте за картою шлях втікачів. Це ж яку дорогу треба було подолати, та ще й пішки! А скільки небезпек (втікачі ж!). І все це заради чого?
• У ІІ розділі Коцюбинський розповів про історичне минуле України. Згодом цей розділ став прологом до твору. Що називається прологом? Підказку можете знайти на с. 186 підручника.
• Як ви думаєте, чому автор зробив цей розділ прологом?
• Прочитайте початок твору. Поясніть вислів «Ярмо було накладене на шию дикому турові». А чому ж Остап порівнює своїх односельців із волами («Застромив віл шию в ярмо та й байдуже йому, тягне, хоч ти що…»)?
• Що символізують образи дикого тура і вола?
• Чи звернули ви увагу, яке слово повторюється у пролозі найчастіше? (Можна запропонувати заздалегідь підготовленому учневі зробити коротке повідомлення.)
• То яке ж смислове навантаження несе пролог?
• Простежте, як змінював автор назви твору: «На волю», «З неволі», «Воля», «Дорога воля», «За дорогу ціну», «Дорогою ціною». Прокоментуйте назву твору.

Михайло Коцюбинський. Розповідь про письменника. «Дорогою ціною». Аналіз твору, українська література

Повернутися на сторінку Українська література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *