Михайло Коцюбинський. «Дорогою ціною». Аналіз твору. Робота над змістом 2-5 розділів, українська література

Михайло Коцюбинський. «Дорогою ціною». Аналіз твору. Робота над змістом 2-5 розділів, українська література

Хід уроку Михайло Коцюбинський. «Дорогою ціною». Аналіз твору. Робота над змістом 2-5 розділів, українська література

III. Опрацювання навчального матеріалу

1. Перевірка домашнього завдання
Розгадування запропонованих однокласниками кросвордів та ребусів; переказування епізодів від імені когось із персонажів.

2. Робота над змістом повісті
— А який епізод вразив вас найбільше? З’ясуємо це, заповнивши «щоденник подвійних нотаток».
Учні проводять вертикальну лінію посередині чистого аркуша. Ліворуч вони записують зміст епізоду чи ім’я персонажа, який вразив найбільше, праворуч — коментар: які роздуми викликала ця частина тексту, які запитання виникли.
Перший ряд працює з ІІ розділом, другий — із ІІІ, третій — із V. Завдання виконується 5—7 хвилин.
Обговорення щоденникових записів проводиться в такий спосіб. Учень читає вголос цитату та свій коментар. Якщо інші теж виписали цей уривок, то читають свої коментарі. Наприклад:

Епізод Коментар
Вона чує, що могутня течія бере її в обійми, а чорна глибінь тягне за ноги. Приходить смерть. Але вона не дасться. Вона має сильні руки, а до берега недалеко… Душа рветься до сонця, а тіло тягне до себе чорна безодняЧорна глибінь річки, течія, крижана вода… і воля до життя. Так хочеться жити! Вона ж така молода. Рідний дім, Остап, тихий став, Дунай, сонце, ніч…
Вона чує, що могутня течія бере її в обійми, а чорна глибінь тягне за ноги. Приходить смерть. Але вона не дасться. Вона має сильні руки, а до берега недалеко…Мене вразила сміливість жінки, її волелюбність, відданість коханому. Соломія бореться зі смертю: жінка сильна, вона стільки вже подолала, аби бути з коханим! Так хотілося, щоб Соломія врятувалася!

Охочі попрацювати у групі об’єднуються і виконують творче завдання. З’ясуйте роль пейзажів у творі (опис поля в першому розділі, осінньої ночі у другому, комишів — у третьому, річки — у п’ятому). Виразно прочитайте ці описи, відтворюючи авторський настрій.

3. Бесіда
• Як ви поясните таку деталь: «по чорній річці поміж білими берегами прудко пливе човен, тане вдалині і обертається в цятку»? Що символізує човен? Чи є у творі інші символічні образи? Які саме?
• Чому письменник розказує про життя Остапа — старого діда? Як називається частина, у якій розповідається про події, що відбулися через певний час після завершення дії твору?
• Автор визначив жанр твору як оповідання. А як визначите ви? Свою думку обґрунтуйте.

Михайло Коцюбинський. «Дорогою ціною». Аналіз твору. Робота над змістом 2-5 розділів, українська література

Повернутися на сторінку Українська література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *