Микола Гоголь. Біографічний опис, українська література

Микола Гоголь. Біографічний опис, українська література

Микола Гоголь народився в Сорочинцях, на Україні, і ріс в батьківському заміському маєтку. Його справжнє прізвище Івановський, але дідусь письменника узяв прізвище «Гоголь», щоб підкреслити своє благородне козацьке походження. Отець Гоголя був людиною талановитою, він писав п’єси, вірші і зарисовки. Гоголь почав писати ще в школі. Він вчився в школі в Полтаві (1819—1821) і в Ніжині (1821—1828). У 1829 році він переїхав до Санкт-Петербурга. Гоголь працював на другорядних державних посадах і час від часу писав для періодики. У період між 1831 і 1834 роками він викладав історію в Патріотичному Інституті і давав приватні уроки.
У 1831 р. Гоголь зустрівся з Олександром Пушкіним, який серйозно вплинув на письменника у виборі літературного матеріалу, особливо — «Вечорів на хуторі поблизу Диканьки», заснованих на українському фольклорі. їх дружба продовжувалася до смерті великого поета. У 1835 Гоголь впритул зайнявся письменницькою діяльністю. Під назвою «Миргород» (1835) Гоголь опублікував нову збірку розповідей. У книгу увійшла і історична повість «Тарас Бульба», в якій помітно вплив Вальтера Скотта. Головний герой — сильний, героїчний персонаж, не дуже характерний для пізніших робіт автора, де відображаються бюрократи, божевільні, шахраї і невдахи.
«Петербурзькі розповіді» (1835) досліджували людські відхилення, розумові і соціальні. «Ніс» був написаний про людину, яка втратила свій ніс, що живе тепер своїм життям. У «Невському проспекті» талановитий художник закохується в красуню, яка виявляється повією, його мрії розбиваються вщент, і він кінчає життя самогубством. У «Щоденнику божевільного» автор питає, чому «все краще в житті дістається конюхам або генералам?». «Шинель» протиставляє покірність і лагідність маленької людини грубості «важливої персони».
У 1836 р. Гоголь опублікував декілька розповідей в журналі Пушкіна «Сучасник», в цьому ж році виходить і знаменита п’єса «Ревізор». У ній розповідається історія одного молодого чиновника, Хлестакова, який опинився в невеликому провінційному містечку без гроша. Місцеві чиновники помилково приймають його за державного інспектора, який приїхав в провінцію інкогніто. Хлестаков благополучно уживається в свою нову роль і користується ситуацією, але тут приїжджає справжній ревізор.
Перша постановка «Ревізора» пройшла в Санкт-Петербурзі у присутності царя. Після прем’єри цар, виходячи з ложі, сказав: «Гм, що за п’єса! Всіх висміює, і більш за всіх — мене!». Гоголь, який завжди був дуже чутливий до відгуків про свою творчість, виїхав з Росії до Західної Європи. Він побував в Німеччині, Швейцарії і Франції, а потім поселився в Римі. Він також зробив паломництво до Палестини в 1848 р.
У Римі Гоголь написав свою головну книгу — «Мертві душі». Гоголь стверджував, що ідею написання цієї книги йому запропонував в 1835 році в бесіді Пушкін. У книзі розповідається про авантюриста Павла Івановича Чичикова, який приїхав в провінційне містечко, щоб купити «мертві душі» — померлих кріпосних. Продаючи ці «душі» і землі, які були дешево куплені, Чичиков планував отримати величезний прибуток. Він зустрічається з місцевими землевласниками і негайно виїжджає, коли про нього починають розповсюджуватися чутки.

Не рахуючи недовгого перебування в Росії в 1839—1840 і 1841—1842 роках, Гоголь прожив за кордоном 12 років. Перше видання творів Гоголя було опубліковане в 1842 р. Ця книга зробила його одним з найпопулярніших письменників Росії. За два роки до свого повернення до Росії Гоголь видав «Вибрані уривки з листування з друзями» (1847), де підтримував царське самодержавство і патріархальний життєвий устрій Росії. Книга викликала розчарування радикалів, які бачили в творах Гоголя зразок соціальної критики.
В останні роки життя Гоголь знаходився під впливом священика отця Константіновського. І раптом письменник спалив продовження «Мертвих душ» за десять днів до своєї смерті, 4 березня 1852 року, знаходячись на межі безумства. Казали, що Гоголь відмовлявся приймати їжу, його намагалися годувати насильно. До цих пір з’являються чутки про те, що Гоголя поховали живим.

Микола Гоголь. Біографічний опис, українська література

Повернутися на сторінку Українська література

Повернутись на сторінку Микола Гоголь

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *