Микола Вороний (Білецький Олександр)

  Микола Вороний (Білецький Олександр). Шкільні твори,  розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Микола Вороний, шкільна програма

  Вороний знав європейську літературу. Знайомство з іноземними літературами за тих часів серед українських письменників було такою ж рідкістю, як і знання чужоземних мов (звичайно, ми не говоримо тут про письменників закордонної України); але й ті, хто був озброєний цим, не завжди відважувалися відверто визнати безсумнівний факт народження міського інтелігентного читача і просто до цього читача звертатися. Запрошуючи молодих письменників узяти участь в альманахові, що він задумав, «який би змістом і виглядом бодай почасти міг наблизитись до новійших течій і напрямків в сучасних літературах європейських», висловлював побажання одержати твори «хоч з маленькою ціхою оригінальності, з незалежною свобідною ідеєю, з сучасним змістом… де б було хоч трошки філософії, де б хоч клаптик яснів того далекого блакитного неба, що від віків манить нас своєю недосяжною красою, своєю незглибною таємністю».
  При цьому тут же підкреслювалось, що на «естетичний бік творів має бути звернена найбільша увага». Крім цієї друкованої відозви, тоді ж він розіслав листи до багатьох визначних представників української літератури старшого покоління, де думки, що висловлювались в друкованому листі, набувають уточнення. Проголошується гасло чистого мистецтва («вільна та чиста штука, справжня запашна поезія»), без тенденції й моралі, мистецтва, що йде шляхом, який проклали найбільші художники Європи (називаються імена Метерлінка, Гауптмана, Ібсена, Тетмаєра, а також Едгара По, Бодлера, Верлена й Малларме — останніх трьох з застереженням). Оголошується війна народницькому шаблону, поезії-катеринці, що «переспівує старі збиті співи…». Слову-образу в творчості Вороного належить другорядна роль. Першорядну займає «музика». Щодо того, як протікає у поета його творчий процес, то ми маємо визнання його самого. «Я почав писати,— каже він,— з такого ж побудження, з якого люди починають співати. От почуваю собі якийсь мрійний настрій і якусь ритмічну розгойданість, причому виразно відчуваю, що в усі щось дзвенить. Що напишу, не знаю, бо в голові проносяться якісь уривки образів і мелькають, об’єднуючись у вирази, окремі слова — здебільшого це одно чи два-три слова, але найважніші, наймиліші, що здаються дуже гарними (красивими). Це початок, основа, до якої почнуть чіплятись інші слова, і т. д. Найважніше, щоб в усі задзвеніло — тоді, хочеться складати і йде легко. Виходить, що я починав не так од образу, як од звуку. І, дійсно, мелос, спершу примітивний, далі технічно все більше ускладнений, був джерелом моєї пісні-вірша».

  Піклування про музичність не обмежується у нього одною метричною стороною. Хронологію його окремих віршових п’єс ми не завжди знаємо; як видно, він не відразу став звертати увагу на «звукопис», але серед його віршів ми могли б відшукати немало зразків влучного вживання алітерацій, подібнозвуччя голосних, внутрішніх рим та ін. Тут, не дозволяючи собі специфічних фокусів, на зразок тих, до яких звертався Бальмонт, поетові щастить давати те, чого, звичайно, він не може дати лише словами,— мальовничість, майже конкретність слухового враження.
  Різноманітність звучання досягається у Вороного, між іншим, і великим піклуванням про різноманітність строфічної будови. У цій галузі, почасти за допомогою іншомовних зразків (російських, а також і Верлена), він особливо винахідливий. Для нього не характерна пристрасть до одного будь-якого метра; він полюбляє різноманітні строфи. Поруч із чотиривіршовими ми знайдемо строфи з двох, з шістьох і з восьми віршів і т. д.— взагалі з системою римування, до нього не вживаною в українській поезії.

  1929 р.

  Білецький Олександр. Зібр. праць: У 5 т.— К., 1965.— Т. 2.— С. 603—620.

  Микола Вороний (Білецький Олександр). Шкільні твори,  розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Микола Вороний, шкільна програма

  Повернутися на сторінку Українська література

  Повернутися на сторінку Микола Вороний

  Вас можуть зацікавити:

  1. Проблема історичної пам’яті народу в поемі Миколи Вороного «Євшан-зілля»

  2. Проблема історичної пам’яті народу за поемою М. Вороного «Евшан-зілля»

  3. М. Вороний — декларатор ідей і форм українського символізму

  4. Якого роду ми діти? (за поемою М. Вороного «Євшан-зілля»). Аналіз твору

  5. Євшан-зілля — символ рідного краю (за поемою М. Вороного «Євшан-зілля»). Аналіз твору

  6. Проблеми історичної пам’яті народу в поемі М. Вороного «Євшан-зілля». Аналіз твору

  7. Вірність Батьківщині (за поемою Миколи Вороного «Євшан-зілля»). Аналіз твору

  8. Літописна основа сюжету поеми М. Вороного «Евшан-зілля». Аналіз твору

  9. «Слово, що живить надію й певну віру в ідеали» (за поемою М. Вороного «Євшан-зілля»)

  10. «Мій друже, я Красу люблю… Як рідну Україну) (М. Вороний). Аналіз творчості

  11. «Висока честь: прийняти смерть за любий рідний край». Аналіз творчості Миколи Вороного

  12. Проблема історичної пам’яті народу в поемі М. Вороного «Євшан-зілля». Аналіз твору

  13. Проблема історичної пам’яті народу в поемі Миколи Вороного «Євшан-зілля». Аналіз твору (ІІ варіант)

  14. Проблема історичної пам’яті народу в поемі М. Вороного «Євшан-зілля» (ІІІ варіант)

  15. І безпечне, і вигідне… Життя ханського сина в київському полоні (за поемою М. Вороного «Євшан-зілля»)

  16. Без верби і калини нема України (за твором М. Вороного «Євшан-зілля»)

  17. Проблема вірності людини рідному краю, відданості своїй нації у поемі М. Вороного «Євшан-зілля». Аналіз твору

  18. Мої роздуми над поемою М. Вороного «Євшан-зілля»

  19. Контрольна робота з теми «Пісні літературного походження. М. Вороний. Т. Шевченко». І варіант

  20. Контрольна робота з теми «Пісні літературного походження. М. Вороний. Т. Шевченко». ІІ варіант

  21. Тестова контрольна робота з української літератури “Загадково прекрасна і славна давнина України: Микола Вороний, Тарас Шевченко” (6 клас)

  22. Розробка уроку: Микола Вороний. Ліро-епічна поема “Євшан-зілля”.

  23. Тема уроку: Микола Вороний. «Євшан-зілля» — поема про необхідність повернення людині історичної пам’яті, усвідомлення своєї національної приналежності.

  24. Творчість М. Вороного, Олександра Олеся. Контрольна робота. 10 клас. І варіант

  25. Творчість М. Вороного, Олександра Олеся. Контрольна робота. 10 клас. ІІ варіант

  26. Творчість М. Вороного, Олександра Олеся. Контрольна робота. 10 клас. ІІІ варіант

  27. Творчість М. Вороного, Олександра Олеся. Контрольна робота. 10 клас. ІV варіант

  28. Микола Вороний. Літературний диктант

  29. Тестові завдання. Микола Вороний. Поема «Євшан-зілля»

  30. Микола Вороний.Поема «Євшан-зілля». Дидактична гра «Блеф-клуб»

   

  Комментарии закрыты.