Твір на тему:
  Майстерність С. Васильченка у повісті «Талант».

  Українська література, С. Васильченко, твір на тему, шкільна програма

  Твір на тему:  Майстерність С. Васильченка у повісті «Талант». Українська література, С. Васильченко, твір на тему, шкільна програма

  Твори С. Васильченка залишають по собі незабутнє враження, і не стільки своїм змістом, скільки формою, художнім втіленням. Кожен рядок (якщо це не діалог) — ніби пісня. Пейзажі, монологи, авторська розповідь — суцільні закодовані картини, символічні та метафоричні.
  Важко сказати навіть, який художній прийом у С. Васильченка улюблений.
  Осіннє листя не пожовтіло, а його «золотарі позолотили», торба — «мандрівниця», вірші — «зелені, зелені, як рута». Повітря — «чисте, холодне, дише, як вино».
  Постійно переплітаються темні і світлі тони: «чорний в жалобі велетень ліс», «процесія мовчазна, сувора» — і квіти, стрічки, гірлянди хри-зантемові білі, «у вікнах золотих»; «юнощі, що з карими очима, попи старі — в їх бороди сиві — несуть…», «Будували, сподівались — ударив грім: розбив, по полю розвіяв…». Засіб контрасту створює неповторне враження й далі, у відомій символічній картині нічного дощу: «А з усіх боків шумлять вікна — плачуть…» — і «В мене грає радість, як вино…». Особливо зворушливо-оптимістична остання фраза: «Ой ви, дурненькі, заплакані вікна: сонце — буде, будуть дні радісні, ясні, будуть пісні, квіти, будуть радощі, сміхи… Будуть!..»
  Учитель-оповідач у повісті — романтик, уміє опоетизовувати найбуденніші речі: «Бувало, в темну, найтемнішу ніч, коли темрява билася у вікна, як хвилі безмежного моря, під віконню несподівано зчиниться гомін, у шибках процвіте цілий рій цікавих очей — синіх, сірих, карих… Здається, що підпливали вони на чорних хвилях, як черідка цікавих рибок до самітного в морі темряви огника в вікні». Його «я» часто зливається з авторським, і проза стає ритмічно, поетично організованою. Ось хоча б початок VI розділу: «Жили осінь, жили й зиму, мов краї невідомі в своїй школі, як у ковчезі, перепливали. Під вікнами мінялися береги. Були вони ясні й смутні, з золотими листопадами, із заходами огняно-червоними, узорами з листу осіннього помережані; далі пливли темними краями в туманах та дощах… Пливли, пливли і на один ранок випливали несподівано па білі, казкові береги».
  Мабуть, лише у Васильченка «хурщик» намагається перевезти «в хуртовину хуру реготу», а «веселощі ніби дражнилися» з героями, «налітали… лізли непрохані у вікна, робили гармидер, і ставало так тепло і затишно в цьому закуткові, що іноді було шкода міняти їх на ті, далекі, непевні сподівання».
  Неповторні, сповнені тонким гумором описи прийому новачків до школи. Так і постають в уяві «чоботи, як ґринджоли» і над ними «кудлата шапка». Це маленький нетерпеливець «Гелман Вашильович», який по дорозі забув своє прізвище, простягає для привітання учителеві «руку, з курячу лапку завбільшки» і «хрипким баском» просить записати його до школи.
  Органічно вплітає автор у тканину твору рядки з народних пісень. Смутному фіналові відповідають слова:

  Чого вода каламутна,
  Чи не хвиля збила?..

  Вони, як і інші, несуть певне композиційне навантаження. Це й улюблена пісня Тетяни, що закінчила життя самогубством, і спогад про її загублений талант, як і змарноване життя самого дяка Запорожця — виконавця пісні. Крім того, це опис і конкретної ситуації, й узагальненої картини життя: дяк застряг у болоті й не знаходить дороги додому, як і не знає своєї дороги в житті. Ось такий значний підтекст містять лише два пісенні рядочки.
  Та і власні Васильченкові слова, вкладені в уста героїв, звучать не менш поетично й метафорично: Тетяна говорить учителеві-оповідачу: «Ви оце не спали іще, книжник і чернець?..». Осіннє сухе листя «крізь сльози шепче несміливу скаргу: куди його, та й куди його проти ночі?».

  Отже, С. Васильченко у своїх творах, зокрема повісті «Талант», виявив велику художню майстерність, індивідуальний неповторний стиль, який ще потребує свого дослідження. Тому, на мій погляд, твори письменника пройшли випробування часом, користуються популярністю і в нашу добу.

  Твір на тему:  Майстерність С. Васильченка у повісті «Талант». Українська література, С. Васильченко, твір на тему, шкільна програма

  Повернутися на сторінку Степан Васильченко

  Повернутися на сторінку Українська література

   

  Вас можуть зацікавити:

  Степан Васильович Васильченко. Життя і творчість

  «Басурмен». С. Васильченко. Скорочено. Аналіз. Характеристика образу Семена

  Дитячі образи в оповіданнях Степана Васильченка

  Добро і любов в українській родині (за оповіданням С. Васильченка «Свекор»)

  Доля дитинства в оповіданнях Степана Васильченка

  Душа українського народу — в родині (за оповіданнями С. Васильченка «Свекор» і «Басурмен»)

  Життя серед пісень (за оповіданням Степана Васильченка «Дитинство Шевченка»)

  Життя Тараса (за уривками з повісті «У бур’янах» С. Васильченка)

  Загальнолюдські цінності у повісті С. Васильченка «Талант»

  Загублений талант (за повістю С. Васильченка «Талант»)

  Занапащене життя (за повістю С. Васильченка «Талант»)

  Майстерність С. Васильченка у повісті «Талант»

  Проблемні питання повісті С. Васильченка «Талант»

  Пробудження таланту письменника (за повістю С. Васильченка «У бур’янах»)

  «Свекор» Васильченко. Аналіз

  «Свекор» Васильченко. Характеристика Василька

  Творчість Степана Васильченка

  Трагічна доля народного таланту (за повістю Степана Васильченка «Талант»)

  Українська родина (за оповіданнями С. Васильченка «Свекор» і «Басурмен»)

  Життя і творчість С. В. Васильченко

  Життя і творчість Степана Васильченка

  Мати Чайчиха і її діти

  Тематика творчості С. Васильченка

  Учитель з Ічні (про Степана Васильченка)

  Шевченківська тема у творчості Степана Васильченка

  С. Васильченко «Свекор»

  Україна часів Т. Шевченка. Дитинство Т.Г.Шевченка – «легендарного поета» та «великого борця за волю свого краю» (на основі повісті С.Васильченка «Широкий шлях» частини першої «У бур’янах»)

  Залікова робота за творчістю А. Тесленка та С. Васильченка

  Тест для тематичного контролю. 6 клас. Творчість С.Васильченка, Т.Шевченка, П.Куліша

  Комментарии закрыты.