Л. Глібов, байка « Коник-стрибунець». Читання. 3 клас. Шкільні твори, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Леонід Глібов, шкільна програма

Л. Глібов, байка « Коник-стрибунець». Читання. 3 клас. Шкільні твори, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Леонід Глібов, шкільна програма

Тема. Л. Глібов, байка « Коник-стрибунець». Читання. 3 клас

Мета. Продовжити знайомити учнів із жанром байки, вчити передавати в інтонації характери дійових осіб, оцінювати їхні вчинки, виявляти мотиви їхньої поведінки; розвивати творчу уяву, допитливість, увагу, зв’язне мовлення, артикуляційні здібності; виховувати бережне ставлення до природи та комах, виховувати цілеспрямованість у досягненні поставленої мети та бажання стати активними читачами.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет Л.Глібова, предметні малюнки: Коника, Мурав’я, ілюстрації до байки, картки для розвитку техніки читання, різнокольорові сніжинки для оцінювання.

Девіз: « Веселі дівчатка й хлопчаки! Читайте для науки байки!»

Хід уроку Л. Глібов, байка « Коник-стрибунець». Читання. 3 клас. Шкільні твори, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Леонід Глібов, шкільна програма

I. Організація класу.

1. Установка на позитивний настрій.
— Добрий день, діти! Я хочу щоб наш урок пройшов весело і цікаво. А для цього нам треба налаштуватися на гарний настрій.
— Поверніться до свого сусіда по парті і посміхаючись побажаєте йому гарного настрою. Молодці!
— А девіз нашого з вами уроку буде такий. (читаю девіз )

II. Вправи на розчитування та артикуляцію.
— Але перш ніж розпочати вивчати матеріал уроку, давайте зробимо розминку для наших ротиків, щоб вони були слухняними.

1. Артикуляційна зарядка.
Попросимо тиші — ц-ц-ц.
Розженемо галасливих птахів — кш-кш-кш.
Дзюркоче вода у струмочку — дз-дз-дз.
Загуркотів у полі трактор — р-р-р.
Закаркали ворони — кар-кар-кар.

2. Чистомовка.
Жу-жу-жу — вам мурашку покажу.
Жі-жі-жі — гострі точимо ножі.
Зу-зу-зу — погодуй мою козу.
Са-са-са — укусила ніс оса.
Ра-ра-ра — ми весела дітвора.

3. Гра « Блискавка»
Слова для гри: собака, веселий, прудкий, помчав, будинок, дитятко, хустинка, свічка, зимонька, колискова, лінь, ранок.

III. Перевірка домашнього завдання.
— Хто бажає розповісти про життя і творчість Л.Глібова?
— Розкажіть виразно байку напам’ять. (3 учні)
— Чому вона нас навчає?

IV. Повідомлення теми і мети уроку.
— Сьогодні ми продовжимо знайомитись з байками Леоніда Глібова, і познайомимося ще з однією байкою « Коник-стрибунець».
— Але для початку скажіть мені, що називається байкою?
— Яка головна особливість байки?
— Хто створює байки?
— Добре!

V. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

1. Відгадування загадок.
— Герої нашої байки, на відміну від попередньої, мають спільну ознаку — вони комахи. А які — дізнаєтесь, відгадавши загадки.

а) Стрибає пружинка —
Зелена в неї спинка —
З трави на стебелинку,
З гілки на стежинку. (Коник-стрибунець)

б) Тисяча тисяч бондарів
Роблять хату без дворів. (Мурахи).

2. Самостійна пошукова діяльність.
— Молодці! А чи доводилося вам бачити цих комах, спостерігати за їхньою поведінкою?
— Де живуть мурахи? Що ви знаєте про цих комах? (відповідь учня)
— А що ви знаєте про коників? Де вони живуть? (відповідь учня)

VI. Сприймання нового матеріалу.

1. Гра «Друкар».
— Надрукуйте на своїх умовних клавіатурах назву нашої сьогоднішньої байки.
(учні друкують).

2. Слухання байки. Перевірка первинного сприймання.
— Мураха і Коник-стрибунець є персонажами нашої байки.
— Прослухайте її і скажіть, з яким проханням звернувся Коник до Муравя?
— Хто з них був працьовитим? А хто — безтурботним?

3. Словникова робота.
вдатний — здібний розкошував — жив у достатку
співучий розгулявся
проворний — швидкий співав
веселий байдуже — не звертав уваги ні на що
непереливки — дуже погано, скрутно

— Прослухайте як правильно читаються ці слова.
— Які з них вам незнайомі?
— Почитаємо слова «дощиком».
— Тепер спочатку разом всі дівчатка. Тепер хлопчики.

4. ФІЗХВИЛИНКА.

5. Повторне читання байки мовчки.

6. Аналіз змісту байки.
— Як змінилася поведінка Коника? Чому?

7. Вибіркове читання.
— Яким був Коник? Прочитайте його опис.
— Яким було його життя влітку?
— Що змінилося з приходом зими?
— Зачитайте, що просив Коник у Мурав’я?
— Що відповів йому Муравей? Знайдіть ці рядки.
— Як ви зрозуміли ці слова?
— Як по-вашому провів літо Муравей?
— Перечитайте ще раз мовчки слова, що на дошці. Подивіться на малюнки героїв і скажіть, які риси характеру Коника вони підкреслюють? (Байдужість, безтурботність, лінь).
— Хто вам подобається? Чию поведінку засуджуєте? Чому?
— Знайдіть слова, в яких зазначено мораль байки. Що автор в них засуджує?
— Від яких рис характеру нас застерігає?
— Пригадайте прислів’я в яких засуджувалася б лінь. (відповіді учнів)

VII. Закріплення, усвідомлення й систематизація знань.

1. Робота над виразністю читання байки.
— Знайдіть речення в яких є звертання. Чи з однаковою інтонацією будете їх читати?
(Перші два речення треба читати благальним, тремтячим голосом, а наступні — впевнено, повчальним тоном).
— Знайдіть питальні речення. Як їх правильно читати?

2. Фізхвилинка для очей та шиї.

3. Гра «Відшукайте рими» (закінчення, що звучать однаково)

а) Кіт-рибалка у човні
Мріє на світанні.
— От якби зловить мені
Карася в … (сметані).

б) Сидить коник в кожушку,
Лапкою вмивається.
А малеча з котика,
Радісно … (всміхається).
— А тепер самостійно відшукайте рими у байці і зачитайте їх.

4. Читання байки в особах.
— Стежте за інтонацією та темпом голосу.
— Як треба читати слова автора?

VIII. Робота за методиками критичного мислення на уроках читання.

1. «Сенкан».
— Давайте зараз спробуємо скласти п’ятиряддя «Сенкан».

1 іменник Коник.
2 прикметника Проворний, веселий.
3 дієслова Розкошував, розгулявся, співав.

Вислів. Комаха, що живе на луках.
Синонім. Цвіркун.

2. «Асоціативний кущ».
— Які асоціації вам спадають на думку коли читаєте слово Мураха.

IX. Підсумок уроку.

1. Підсумкова бесіда.
— Хто написав байку, яку ми опрацювали на уроці? Як вона називається?
— Що автор засуджує в ній? Хто з героїв був таким? До чого це призвело?
— Чи сподобалась вам байка?

2. Домашнє завдання. (диференційне).
а) виразно читати байку в особах;
б) скласти порівняльну таблицю двох героїв;
в) за бажанням намалювати Коника чи Мурав’я.

3. Самооцінка учнів паралельно з оцінюванням учителя. (По кількості сніжинок).

4. Цитата на закінчення.

« Здається байка тільки бреше,
А справді явну правду чеше,
Нікого в світі не мене
Читайте, згадуйте мене.»
Л.Глібов

Л. Глібов, байка « Коник-стрибунець». Читання. 3 клас. Шкільні твори, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Леонід Глібов, шкільна програма

Повернутися на сторінку Українська література

Повернутися на сторінку Леонід Глібов

Вас можуть зацікавити:

1. Викриття в байці Л. Глібова «Щука» несправедливого судочинства. Аналіз твору

2. Творець нової байки Леонід Глібов

3. Чому вчить байка? (за творами Л. Глібова)

4. «Журба» Леоніда Глібова — перлина української літератури. Аналіз твору

5. Актуальність творів Леоніда Глібова

6. Осуд несправедливості в байках Л. Глібова «Вовк та Ягня», «Мірошник». Аналіз творів

7. Реалізм байок Леоніда Глібова. Аналіз творів

8. Викривальна і повчальна спрямованість байок Л. Глібова

9. Л. Глібов і світовий досвід байкарства

10. Відображення життя в байках Глібова

11. Леонід Глібов — видатний український байкар

12. Леонід Глібов як творець нової байки

13. Актуальність байок Глібова у наш час

14. Дотепне викривання хвороб суспільства у байках Л. Глібова

15. Викривання людських вад за допомогою образів тварин (за творчістю Л. Глібова)

16. Розкриття в образах тварин вад суспільства (за творчістю Л. Глібова)

17. Мораль байок Л. Глібова

18. «Справедливий» панський суд у байці Л. Глібова «Щука». Аналіз твору

19. Засудження підступництва в байці Л. Глібова «Лисиця-жалібниця». Аналіз твору

20. Людські вади в образі Лисиці (за байкою Л. Глібова «Лисиця-жалібниця»). Аналіз твору

21. Засудження людських вад — лицемірства і підступництва — у байці Л. Глібова «Лисиця-жалібниця». Аналіз твору

22. Моя улюблена байка Леоніда Глібова

23. Лірична схвильованість поезії Л. Глібова «Журба». Аналіз твору

24. Викриття прислужництва і зазнайства в байці Л. Глібова «Цуцик». Аналіз твору

25. Викриття вад людського характеру в байці Л. Глібова «Мірошник». Аналіз твору

26. Урок на тему: Л. Глібов. “Зозуля й Півень”. Розігрування байки за ролями.

27. Байка як жанр літератури. Творчість Леоніда Глібова. Бінарний урок

28. Тест для тематичного оцінювання. 6 клас. Творчість Л. І. Глібова, П. Мирного

29. Леонід Глібов. Кросворд

30. Леонід Глібов. «Журба» — перлина української лірики. Краса природи рідного краю

31. Леонід Глібов. Відомий поет і байкар. «Химерний, маленький», «Що за птиця?», «Хто розмовляє?», «Хто сестра і брат?». Фольклорна основа віршованих загадок

32. Леонід Глібов — визначний український байкар і поет. Байка “Щука”. Побудова байки

33. Л. Глібов, байка « Коник-стрибунець». Читання. 3 клас

34. Аналіз байки «Жаба і віл». Л. Глібов

35. Байка «Муха й Бджола». Аналіз. Л. Глібов

36. «Щука» Глібов. Аналіз. Л. Глібов

37. Леонід Глібов. Тестові завдання

 
