Леонід Глібов. «Журба» — перлина української лірики. Краса природи рідного краю. Шкільні твори, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Леонід Глібов, шкільна програма

    Леонід Глібов. «Журба» — перлина української лірики. Краса природи рідного краю. Шкільні твори, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Леонід Глібов, шкільна програма

    ТЕМА. Леонід Глібов. «Журба» — перлина української лірики. Краса природи рідного краю

    МЕТА: ознайомити учнів з поетичною творчістю Л. Глібова, показати красу і неперевершеність поезії «Журба»; розвивати в школярів навики ідейно-художнього аналізу поетичних творів; виховувати в учнів любов і шанобливе ставлення до рідної природи.

    ХІД УРОКУ Леонід Глібов. «Журба» — перлина української лірики. Краса природи рідного краю. Шкільні твори, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Леонід Глібов, шкільна програма

    І. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

    ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

    1. Бесіда.
    1) Що таке байка?
    2) Які основні особливості байки?
    3) Назвіть прізвища відомих українських байкарів та їх твори.

    2. Вкажіть прізвище автора та назву байки, з якої взяті слова.

    1) «…один, як палець, не дрімає,
    Худобу панську, мов брат рідний, доглядає…»
    (Відповідь: П. Гулак-Артемовський «Пан та Собака».)

    2) «Живу собі, бо треба жити;
    Двір стережу і день і ніч…»
    (Відповідь: Л. Глібов «Цуцик».)

    3) «Защо знущаєтесь ви надо мною так?»
    (Відповідь: П. Гулак-Артемовський «Пан та Собака».)

    4) «Так за такі гріхи його четвертувать
    І м’ясо розідрать… на рівні часті…»
    (Відповідь: Є. Гребінка «Ведмежий суд».)

    5) «А як не в лад загавкаєш на пана,
    То ще й під боки натовчуть».
    (Відповідь: Л. Глібов «Цуцик».)

    3. Виразно прочитати байки «Цуцик» Л. Глібова та «Две собаки» І. Крилова.

    Запитання.

    1) Що є спільного, а що відмінного в цих двох творах?
    2) Яке ідейне спрямування байки Л. Глібова й байки І. Крилова?
    3) Зробіть порівняльну характеристику Цуцика і Жужу, Бровка і Барбоса.

    ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Робота над текстом пісні «Стоїть гора високая».

    1) Прослухати пісню в грамзаписі.
    2) Слово вчителя про виникнення пісні «Стоїть гора високая» (за Дмитром Білоусом).
    1859 рік. Глібов жив і працював у Чернігові. Він любив це місто, у вільний час довго блукав його вулицями, спочивав на березі Десни. Якось виїхав у Седнів, що недалеко від Чернігова, і пішов помилуватися мальовничими краєвидами. З альтанки, що стояла на високій горі, відкрилася йому широка долина і річка Снов. Майнула думка: не так давно цією землею ходив Тарас Шевченко, писав тут, малював.
    Дрібні хвилі спливали невпинно. Як і життя. Скрізь ще буяла зелень, але де-не-де листочки вже поблякли. Як швидко спливає час… Так народилась поезія «Журба».
    Покладена на музику М.Лисенка, поезія стала популярною народною піснею «Стоїть гора високая».

    2. Робота над текстом поезії «Журба».

    1) Виразне читання поезії.
    2) Аналіз поезії «Журба».

    Запитання.

    а) Яка пора року відтворена автором?
    б) Чого більше в першій строфі поезії — руху чи спокою?
    в) Що змінилося в описі природи в другій строфі у порівнянні з першою?
    г) Змалювати словами картину, відтворену в третій строфі. Які почуття вона викликає?
    д) Чому поезія називається «Журба»?
    е) До якого виду лірики вона відноситься — філософської чи пейзажної?

    3) Слово вчителя.

    Леонід Глібов описав найлагіднішу пору року — літо, тепле, красне, ніжне, як молоді літа людини. Ліричний герой засмучений: осінь нагадує йому, що минула молодість, промайнули щасливі дні. Автор побудував свій твір на художньому паралелізмі життя людини — життя природи. Особливу чарівність пейзажеві надають прив’язані човни та схилені над річкою три верби — ніби втілення журби: природа змінна, але вічна, а людина — смертна, її життя скороминуче, як мить. І ліричний герой це усвідомлює. До річечки ще повернеться весна, а до людини щастя молодості — ні. Вона може жити тільки в пам’яті. Такий філософський зміст закладений автором у дивовижно прекрасний пейзажний малюнок. Окрім цього, у цьому поетичному шедеврі є багато символічного.

    4) Словникова робота.

    Знайти в поезії «Журба» слова-символи України, пояснити їх значення.
    Верба — символ не тільки весни, а й самої України.
    Гора — символ висоти людського духу.
    Човен — символізує останній шлях людини в земному житті.
    Річка — символ вічного плину часу, початку і закінчення життя.

    3. Заключне слово вчителя.

    Отже, поезія «стоїть гора високая» — свідчення не тільки великого ліричного таланту поета, а й мудрості, патріотизму, глибокого знання українських традицій, що виразилися у вмілому використанні народних образів-символів.

    ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

    Запитання.
    1) Який настрій викликав у вас цей вірш?
    2) Чому сумує поет?
    3) Знайдіть рядки, що повторюються. Яка думка в них висловлена?

    V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

    Читати і аналізувати поезію.

    Леонід Глібов. «Журба» — перлина української лірики. Краса природи рідного краю. Шкільні твори, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Леонід Глібов, шкільна програма

    Повернутися на сторінку Українська література

    Повернутися на сторінку Леонід Глібов

    Вас можуть зацікавити:

    1. Викриття в байці Л. Глібова «Щука» несправедливого судочинства. Аналіз твору

    2. Творець нової байки Леонід Глібов

    3. Чому вчить байка? (за творами Л. Глібова)

    4. «Журба» Леоніда Глібова — перлина української літератури. Аналіз твору

    5. Актуальність творів Леоніда Глібова

    6. Осуд несправедливості в байках Л. Глібова «Вовк та Ягня», «Мірошник». Аналіз творів

    7. Реалізм байок Леоніда Глібова. Аналіз творів

    8. Викривальна і повчальна спрямованість байок Л. Глібова

    9. Л. Глібов і світовий досвід байкарства

    10. Відображення життя в байках Глібова

    11. Леонід Глібов — видатний український байкар

    12. Леонід Глібов як творець нової байки

    13. Актуальність байок Глібова у наш час

    14. Дотепне викривання хвороб суспільства у байках Л. Глібова

    15. Викривання людських вад за допомогою образів тварин (за творчістю Л. Глібова)

    16. Розкриття в образах тварин вад суспільства (за творчістю Л. Глібова)

    17. Мораль байок Л. Глібова

    18. «Справедливий» панський суд у байці Л. Глібова «Щука». Аналіз твору

    19. Засудження підступництва в байці Л. Глібова «Лисиця-жалібниця». Аналіз твору

    20. Людські вади в образі Лисиці (за байкою Л. Глібова «Лисиця-жалібниця»). Аналіз твору

    21. Засудження людських вад — лицемірства і підступництва — у байці Л. Глібова «Лисиця-жалібниця». Аналіз твору

    22. Моя улюблена байка Леоніда Глібова

    23. Лірична схвильованість поезії Л. Глібова «Журба». Аналіз твору

    24. Викриття прислужництва і зазнайства в байці Л. Глібова «Цуцик». Аналіз твору

    25. Викриття вад людського характеру в байці Л. Глібова «Мірошник». Аналіз твору

    26. Урок на тему: Л. Глібов. “Зозуля й Півень”. Розігрування байки за ролями.

    27. Байка як жанр літератури. Творчість Леоніда Глібова. Бінарний урок

    28. Тест для тематичного оцінювання. 6 клас. Творчість Л. І. Глібова, П. Мирного

    29. Леонід Глібов. Кросворд

    30. Леонід Глібов. «Журба» — перлина української лірики. Краса природи рідного краю

    31. Леонід Глібов. Відомий поет і байкар. «Химерний, маленький», «Що за птиця?», «Хто розмовляє?», «Хто сестра і брат?». Фольклорна основа віршованих загадок

    32. Леонід Глібов — визначний український байкар і поет. Байка “Щука”. Побудова байки

    33. Л. Глібов, байка « Коник-стрибунець». Читання. 3 клас

    34. Аналіз байки «Жаба і віл». Л. Глібов

    35. Байка «Муха й Бджола». Аналіз. Л. Глібов

    36. «Щука» Глібов. Аналіз. Л. Глібов

    37. Леонід Глібов. Тестові завдання

     
