Лебедина душа великого таланту (Анатолій Кульчицький)

Лебедина душа великого таланту (Анатолій Кульчицький). Павло Глазовий. Шкільні твори, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Павло Глазовий, шкільна програма

Думаю, слава нашої держави сяйнула далеко за межі своїх кордонів не лише завдяки неперевершеній і надзвичайно вражаючій за своєю мелодикою українській народній пісні, а й яскравій самобутній творчості Павла Глазового — видатного Майстра сатири і гумору.
Можна говорити і про «феномен П.Глазового», бо це дійсно постійний успіх серед читачів та глядачів, майстерне використання ним народних джерел, уміння і в лаконічній мініатюрі, і в об’ємній гуморесці передати смак отої народної душі, яка завжди прагнула дотепного й смішного.
Як писав один правдивий критик, гумор дуже нерентабельний в ситих країнах. Україна до таких не належить, так що потребою в цьому жанрі вона забезпечена ще надовго.
…Пригадую далекі 60-і. Я працював тоді директором Миронівського районного Будинку культури. Бригада учасників художньої самодіяльності концертами заробляла кошти на утримання штату. І ось активним її учасником був відповідальний тоді комсомольський працівник, без участі якого наші виступи були просто неможливі. З великим успіхом він читав П.Глазового, який на той час уже став надзвичайно популярним. Гордістю цього виконавця була одна з перших збірок Павла Прокоповича «Великі цяці», яку йому вдалося десь роздобути.
Пригадую й 70-і роки, коли вже знаний Майстер приїздив на Білоцерківщину, і ми, молоді літератори, виступали (і цим дуже гордилися) поруч із Метром.
На жаль, через відсутність конструктивної державної політики в царині культури вона й досі позбавлена повнокровного національного звучання. Бо проти неї й мови за всі роки незалежності так розгулявся відвертий вандалізм, що й тепер стриптиз і секс подаються як сучасне прочитання класики. Але саме на цьому етапі творчість П.Глазового своєю злободенністю й майстерністю подання життєвого матеріалу піднесла його як видатного Майстра на ще вищий щабель. Тому має (як мала й раніше) стільки ворогів у першу чергу у владних структурах, бо в творах сатирика вона (влада) впізнає себе. Адже на неї працює нею ж утверджений закон: одним усе, іншим — усе решта!
Безумовно, це глибоко турбувало поета-сатирика, який завжди жив інтересами України, інтересами свого народу.
У приватних розмовах ми не раз говорили: не такої незалежності очікував наш народ. Нова збірка поета-сатирика «Архетипи» — яскраве свідчення того, як ставився автор до сучасної йому кримінальної влади.
Якби нашому народу за підтримки справжніх патріотів вдалося вилучити з галузі культури інвалідів розуму й совісті, можна було б розраховувати на достойну розбудову України, бо життя без культури фальшиве. Держава, в якій нічого не створюється, а лише торгується, приречена на животіння.

Хіба це не антиморальна політика, коли Президент роздавав нагороди наліво й направо керівникам-чиновникам різних рангів у той час, коли підприємства не діють, у державі масове безробіття, сільське господарство на ладан дихає… Таке брязкання нагородами, перетвореними на «державну біжутерію», ще більше принижувало наш народ. Чомусь Президент не прагнув узяти під свій патронат сільське господарство, щоб дати йому лад, а патронував (!) дешевенькі фестивалики та приватні конкурси.
І — ой як! — саме в цей період необхідний і доречний гумор П.Глазового! Видатний Майстер шанований і улюблений, люди живуть його творчістю і це за нинішніх негараздів додає їм здоров’я. Як писав сам Павло Прокопович:

Нехай від лих і бід усіх
Вас береже здоровий сміх.

…Павло Прокопович Глазовий — легенда нашої літератури. І що б там не писали чи говорили недруги (а друзів і шанувальників у поета незмірно більше), його творчість дарувала й даруватиме людям радість і віру в кращу долю рідної України, держави з багатющою історією, яка народила такі потужні постаті сатиричного цеху, як Степан Руданський, Остап Вишня…
Про це свідчить і піднесений дух, що панував на фестивалі «Глазовини» на Білоцерківщині 2001 року, в якому взяли участь понад 200 учасників різних поколінь. Про це свідчить й атмосфера ювілейного вечора «Україна сміється з Павлом Глазовим» у столичному Палаці «Україна» 26 вересня 2002 р. І спеціальний випуск «Найсмішніше від Глазового» в черкаській газеті «Нова доба» та багато інших всеукраїнських акцій.
Шановний читачу, цей творчий портрет П.П.Глазового у виконанні чи не єдиного учня Майстра — Віктора Євтушенка — думаю, заслуговує найвищої оцінки, сприятиме подальшій популяризації творчості видатного гумориста-сатирика. Творчості, що утверджує світлий завтрашній день України, незважаючи на всі негаразди нинішнього буття.

Анатолій Кульчицький

Лебедина душа великого таланту (Анатолій Кульчицький). Павло Глазовий. Шкільні твори, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Павло Глазовий, шкільна програма

Повернутися на сторінку Українська література

Повернутися на сторінку Павло Глазовий

Вас можуть зацікавити:

1. Чим мені подобаються байки Павла Глазового?

2. «Заморські гості». Павло Глазовий. Аналіз гуморески — тема, ідея, художні засоби.

3. Гумористична творчість Павла Глазового. Тематика та основні мотиви гуморесок

4. «Найважча роль». Павло Глазовий. Аналіз гуморески — тема, ідея, художні засоби.

5. «Тарас Бульба в Києві». Павло Глазовий. Аналіз гуморески — тема, ідея, художні засоби.

6. Тестові завдання. Павло Глазовий. Гуморески «Тарас Бульба у Києві», «Найважча роль», «Заморські гості»

 

Комментарии закрыты.