Конспект уроку з української літератури для 5-го класу: Євген Гуцало. «Лось». Природа й людина у творі. Вічне протистояння добра і зла. Біографія, шкільні твори, статті, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Євген Гуцало, шкільна програма

    Конспект уроку з української літератури для 5-го класу: Євген Гуцало. «Лось». Природа й людина у творі. Вічне протистояння добра і зла. Біографія, шкільні твори, статті, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Євген Гуцало, шкільна програма

    Мета: навчати учнів аналізувати художній текст: добирати цитати з тексту на підтвердження власних думок; розвивати вміння виділяти в тексті і пояснювати найбільш захоплюючий фрагмент; розвивати образне мислення, творчу уяву; виховувати в учнів любов до живого, відразу до лицемірства, жорстокості, усвідомлення турботи про світ природи як неодмінну рису гуманної, гідної поведінки.

    Тип уроку: комбінований.

    Вид уроку: урок-захист.

    Обладнання: ілюстративний матеріал, інтерактивна дошка з мультимедійним проектором (слайди), дидактичний матеріал, «чарівна скринька», музичний супровід.

    Міжпредметні зв’язки: біологія, історія.

    Методи роботи: «Гронування», «Мікрофон», «Вибери сам».

    Хід уроку Євген Гуцало. «Лось». Природа й людина у творі. Вічне протистояння добра і зла. Біографія, шкільні твори, статті, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Євген Гуцало, шкільна програма

    І. Організаційний момент.

    1. Привітання.
    — Доброго ранку! Рада вас бачити! Діти, а який у вас настрій? Намалюйте відповідний смайлик у зошиті. У мене чудовий, тому прикріпляю на дошці смайл «Радість» і бажаю всім нам гарного настрою, легкого засвоєння теми. У кінці уроку також намалюємо смайлик, показуючи, а чи не змінився наш настрій?
    — Зверніть увагу! У кожного на парті є листок самооцінювання. Підпишіть його. Також є аркуш паперу А4 на групу, всього їх три. І попрацюємо з чарівною скринькою, роботу з якою я поясню пізніше.

    ІІ. Оголошення теми, мети уроку.
    Тема сьогоднішнього уроку «Євген Гу́цало. «Лось». Природа й людина у творі. Вічне протистояння добра і зла».
    — Діти, запишіть, будь ласка, дату і тему уроку в зошит! Зверніть увагу на написання кожного слова! Пам’ятаємо також про те, що необхідно як писати? (Каліграфічно)
    — Сьогодні на уроці ми навчимося аналізувати художній текст: добирати цитати з тексту на підтвердження власних думок; будемо удосконалювати вміння виділяти в тексті і пояснювати найбільш захоплюючий фрагмент; розвивати образне мислення та творчу уяву; формуватимемо усвідомлення турботи про світ природи як неодмінну рису гуманної, гідної поведінки; виховуватимемо відразу до лицемірства, жорстокості та любов до живого.

    ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

    Слово вчителя
    – Зверніть увагу на епіграф до уроку!
    Ти знаєш, що ти людина,
    Ти знаєш про це чи ні?..
    Жити спішити треба…-

    — Так говорить український поет Васи́ль Андрі́йович Симоне́нко у своєму вірші «Ти знаєш, що ти людина».
    — Діти, як ви розумієте слова Симоне́нка?
    Орієнтовна відповідь. (Як ми проживемо на світі, який залишимо слід після себе, залежить від кожного з нас.)
    — Я погоджуюся з вами і зі словами Василя Андрійовича, адже ми, люди, — найрозумніші істоти на Землі, які відповідають за навколишнє середовище. Ось і Євген Гуцало в оповіданні «Лось», над яким ми продовжуємо працювати, насамперед показує чуйність дітей до всього живого, доброзичливе ставлення до оточуючого.
    — А що засуджує автор? (Автор засуджує жорстокість і черствість)
    Отже, можемо сказати: у творі порушено дві проблеми :
    а) взаємозв`язок людини і природи ;
    б) боротьба добра і зла.

    ІV. Актуалізація опорних знань.

    Перевірка домашнього завдання

    1. Вікторина «Спостережливий читач».
    А зараз перевіримо вашу уважність під час прочитання вдома твору Є. Гуцала «Лось». Уважно послухайте завдання: за наведеною цитатою з тексту необхідно визначити, про кого або про що йдеться в оповіданні. Кожен виконує самостійно в зошиті. Після чотирьох цитат проведемо самооцінювання. Кожна правильна відповідь — 1 бал, тобто максимум 4 бали за це завдання. Розпочнемо!
    — «Чим далі біг, тим більшим сповнювався страхом, і хоча нічого вже не чув,… ще довго не зупинявся» (Лось).
    — «… спочатку він нічого не розумів у тій роботі, та коли канал ще більше наблизився до берега, його очі засвітилися тямою, і тепер він поводився смирно, вже не кидався, а тільки чекав.» (Лось)
    — «Кругленький, з підпалкуватим, добре випеченим обличчям, в розтоптаних, з довгими халявами, чоботях, в яких він тонув мало не по пояс…». (Шпичак).
    — «…був розсудливий та відважний, і сокира в його руках не закуняла. Він узявся рубати лід, прокладаючи хід до берега…» (Старший брат).

    Самооцінювання
    А тепер перевірте себе за наступним слайдом і оцініть. Якщо всі відповіді правильні, то максимум 4 бали ставте у ваші листки самооцінювання. Для моєї впевненості, що ви все виконали чесно, здасте в кінці уроку зошити

    2. Захист ілюстрацій.
    — Ще одним завданням додому вам було підготувати ілюстрації до захоплюючого, найцікавішого фрагменту з оповідання. Ваші творіння уже ми бачимо на дошці. Послухайте завдання: ви всі вже прочитали твір «Лось», тож зможете з легкістю пояснити, описати ті фрагменти оповідання, які проілюстрували нам учні. І придумайте назву до кожної ілюстрації.
    — А тепер піднімись автор і розкажи нам, чи змогли ми відгадати твій задум? (Так кожен учень розповідає про свою ілюстрацію, обґрунтовує свій вибір фрагменту)

    3. Слово вчителя
    — Діти, які підготували ілюстрації будуть оцінені окремо на високому рівні, адже віднеслись до поставленого завдання досить серйозно, відповідально і творчо.
    — Щойно ми з вами перевірили домашнє завдання. Молодці!

    V. Основний зміст уроку.

    1. Слово вчителя.
    — Сьогодні говоримо про таку тварину як лось, а хто він такий і де лось мешкає, ви знаєте?
    Орієнтовна відповідь учнів: лось. Рід ссавців, найбільший представник родини оленевих. Довжина тіла самця до 3 м, висота в загривку до 2,3 м, довжина хвоста 12-13 см; маса 360-600 кг, самки дрібніші за самців. За зовнішнім виглядом лось помітно відрізняється від інших оленів. Тулуб і шия у нього короткі, загривок високий, у вигляді горба. Ноги сильно витягнуті, тому, щоб напитися, лось вимушений заходити глибоко у воду або ставати на коліна передніх ніг. Голова велика, горбоноса, з нависаючою м’ясистою верхньою губою. Під горлом м’який шкірястий виріст (т. зв. «сережка»), що досягає 25-40 см. Шерсть груба, буро-чорна; ноги світло-сірі, майже білі.
    У самців є величезні (найбільші у сучасних ссавців) роги, нерідко лопатоподібні за формою (особливо виразна лопатоподібна форма у якутських і американських лосів); їхній розмах досягає 180 см, маса — 20-30 кг. Роги лось скидає щорічно в листопаді-грудні і ходить без них до квітня-травня.
    Всього на Землі — близько півтора мільйонів. Приблизно половина загальної популяції лосів живе у Росії, приблизно 730 тисяч особин.

    2. Слово вчителя
    — Дякую за повну і цікаву відповідь! Тепер ми будемо знати, хто ж такий лось. А зараз попрацюємо в групах. Діти, у кожного з вас є бейджики з відповідним номерком, всього в нас три групи.

    3. Робота в групах.
    — Уважно послухайте завдання! Кожній з груп необхідно скласти інформаційне гроно до характеристики образу. Проявіть свою творчість. На аркушах паперу покажіть, намалюйте, напишіть, розкрийте відповідь. Перша група характеризує лося, друга — братів, а третя — дядька Шпичака.

    І група характеризує лося.

    Орієнтовна відповідь учня:
    — сильний, мужній
    — наполегливий
    — естет
    — досвідчений, мудрий
    — обачний

    — Ось ми прослухали відповідь І групи і можемо зробити висновок, сказавши, що лось — це представник тваринного світу, який людина повинна берегти. Будь ласка, друга група, прошу, відповідайте!

    ІІ група характеризує братів.

    Орієнтовна відповідь учня
    — маленькі, але розумні та справедливі
    — «гриби-підберезники»
    — обидва плечисті, обидва з широкими, лагідними лицями
    — добрі, милосердні, чесні, непідкупні
    — брати — уособлення добра
    — старший брат був розсудливий та відважний
    — маючи малі сили і велику сміливість та кмітливість, рятують великого звіра

    — Як бачимо, два хлопчики дуже схожі між собою. Вони показують нам, як необхідно себе вести в таких складних ситуаціях. Будь ласка, третя група характеризує дядька Шпичака.

    ІІІ група характеризує Шпичака.

    Орієнтовна відповідь учня: дядько Шпичак:
    — «кругленький, з підпалкуватим, добре випеченим обличчям, в розтоптаних, з довгими халявами, чоботях»;
    — злий;
    — жорстокий;
    — боягузливий;
    — схильний до безглуздих і необдуманих вчинків;
    — по-споживацькому ставиться до природи;
    — дорослий, але нечесний і несправедливий;
    — безжальний.

    — Третя група зробіть висновок зі свого виступу! (Дядько Шпичак є негативним героєм, адже убив звіра, якого хлопці щойно врятували, знаючи, що лось із заповідника, і скористатися здобиччю він безкарно не зможе («радість на його обличчі змагалася з настороженістю»)

    4. Слово вчителя.
    — Молодці! А тепер, будь ласка, проведемо самооцінювання за роботою в групі. Максимум 8 балів ставить той учень, який активно працював у групі, обґрунтовував відповідь, доповнював, проявляв творчість.

    5. Слово вчителя і бесіда з учнями.
    — Ось ми довідалися про складну ситуацію, в яку потрапила тварина на сторінках художнього твору. А в реальному житті вам відомі такі випадки? (Приклади жорстокого ставлення до природи не лише до тваринного світу, а й до рослин, дерев.)
    — Історик Лев Гумільов зауважував, що збіднення, руйнування природи внаслідок діяльності людини слід розглядати як «злочин щодо нащадків, яким доведеться перебувати на збіднілій планеті».
    Найсумнішим висновком, нещодавно зробленим вченими, є те, що Земля як планета, як довкілля, не вічна. Вона не встигає загоювати рани, завдані людською діяльністю, особливо внаслідок розвитку техніки і виробництва. Отже, для того щоб Земля не загинула, слід кардинально змінити ставлення людини до природи.
    — Повернемося до нашого оповідання. Як бачимо у творі є представники і добра, і зла. Узагальнимо!
    — Хто уособлює сили добра і чому? (Сили добра уособлюють брати, адже вони врятували лося)
    — Хто уособлює сили зла і чому? (Сили зла уособлює дядько Шпичак, бо він убив лося)

    6. Фізкультхвилинка.
    — Увага! Всі вийдіть з-за парт. Розпочнемо фізхвилинку!
    Раз, два — руки в боки,
    Три, чотири — два підскоки,
    П’ять, шість — нахились,
    Сім, вісім — розпрямись,
    Дев’ять, десять — всі присіли,
    І за парти тихо сіли.

    7. Вправа « Чарівна скринька».
    — Пропоную звернутися до чарівної скриньки, яка допоможе нам пригадати гарні добрі слова, що існують у світі. У ній багато маленьких сердечок, які є уособленням любові. Щоб їх отримати скажіть добре слово, але не повторюйтесь.
    Орієнтовні відповіді учнів: ніжність, ласка, світло, тепло, любов, добро, чуйність, співчуття, мир, будь ласка, доброго здоров’я, щирість, щедрість, успіх, дружба, усмішка, добробут, людяність, сердечність, благо.
    — Молодці! «Чарівна скринька» наповнена хорошими, приємними, позитивними словами. А сердечка, які ми отримали, нехай нагадують нам про любов, що існує в світі, і про необхідність перемоги добра над злом.

    VІ. Оголошення результатів навчальної діяльності.

    Слово вчителя
    — Ось і перегорнули ми з вами останню сторінку оповідання «Лось» Євгена Гуцала. Я думаю, ви зрозуміли те, що всі ми живемо серед людей, тому кожний повинен учитися розуміти інших, берегти все живе на цій планеті, виховувати в собі непримиримість до аморальних вчинків, боротися з байдужістю, черствістю, бо негативні жахливі вчинки залишають на все життя глибокий слід у душі і серці людини.

    VІІ. Домашнє завдання.

    Слово вчителя
    — Зверніть увагу на інтерактивну дошку. На ній бачимо чотири варіанти домашнього завдання. З них вибиріть одне, яке ви виконаєте на відмінно, і запишіть у щоденник.
    (Використовується метод «Вибери сам»)
    1.Напишіть твір-мініатюру на тему: «Моральні вади людини».
    2. Доведіть, що дядько Шпичак — боягуз.
    3. Уявіть себе письменником і створіть власний кінець твору.
    4. Як би ви вчинили на місці хлопчиків, коли б опинилися біля ополонки?

    VІІІ. Рефлексія.

    Слово вчителя
    — Пам’ятаєте, на початку уроку ми малювали смайлики? Який у вас був настрій? У мене був чудовий, таким і залишився. А чи змінився ваш настрій? Зараз також, будь ласка, намалюйте відповідний смайлик у зошиті. Та покладіть у нього свої листки самооцінювання і здайте мені.

    Інтерактивна гра «Мікрофон»
    — Діти, що нового ви дізналися? Що було цікавим? (Дізналися багато нового та цікавого про лося. Сподобалася робота з «чарівною скринькою» і те, що отримали гарні сердечка за добрі слова)
    — Дякую за роботу на уроці!

    Конспект уроку з української літератури для 5-го класу: Євген Гуцало. «Лось». Природа й людина у творі. Вічне протистояння добра і зла. Біографія, шкільні твори, статті, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Євген Гуцало, шкільна програма

    Повернутися на сторінку Євген Гуцало

    Повернутися на сторінку Українська література

    Вас можуть зацікавити:

    1. Феномен Євгена Гуцала. Життя і творчість

    2. Євген Гуцало – життєвий і творчий шлях

    3. Ставлення до природи — це ставлення людини до самої себе (за оповіданням Є. Гуцала «Лось»)

    4. Які настрої і почуття викликає оповідання Євгена Гуцала «Хто ти?». Аналіз твору

    5. Людина і світ в оповіданні Є. Гуцала «Сім’я дикої качки». Аналіз твору

    6. Схожі поміж собою (за оповіданням Євгена Гуцала «Вигадники»). Характеристика образів

    7. Ставлення людини до природи — це мірило людської моралі (за оповіданням «Лось» Є. Гуцала). Аналіз твору

    8. Мірило людської моралі (моє враження від прочитання оповідання «Лось» Є. Гуцала)

    9. Мої враження від оповідання Є. Гуцала «Лось». Аналіз твору

    10. Творчий принцип Євгена Гуцала (життя і творчість Євгена Гуцала)

    11. Морально-етичні проблеми в оповіданні Є. Гуцала «Сім’я дикої качки». Аналіз твору

    12. Природа й людина у творі Є. Гуцала «Лось». Аналіз твору

    13. Моя улюблена новела Є. Гуцала

    14. Ставлення дітей до природи в оповіданні Є. Гуцала «Лось». Аналіз твору

    15. Зворушливе піклування головних героїв про мешканців лісу в оповіданні Є. Гуцала «Лось». Характеристика образів

    16. Бездушне знищення природи в оповіданні Є. Гуцала «Лось». Характеристика образів

    17. Викриття бездушних ворогів природи в оповіданні Є. Гуцала «Лось». Характеристика образів

    18. Різне ставлення людей до природи в оповіданні Є. Гуцала «Лось». Характеристика образів

    19. Тема стосунків людини і природи в оповіданні Є. Гуцала «Лось». Характеристика образів

    20. Людина — ворог чи захисник рідної природи? (за оповіданням Є. Гуцала «Лось»). Аналіз твору

    21. Проблема морального обов’язку в оповіданні Є. Гуцала «Хто ти?» (мої враження від оповідання Є. Гуцала «Хто ти?»)

    22. Проблема морального обов’язку в оповіданні Є. Гуцала «Хто ти?». Характеристика образів

    23. Твір за розповiддю Євгена Гуцала «Лось». Характеристика образів

    24. Як хлопчики рятували лося (за оповіданням Є. Гуцала «Лось»). Аналіз твору

    25. Євген Гуцало. Матеріали для вивчення творчості в 7 класі

    26. Урок з вивчення оповідання Євгена Гуцала «Олень Август»

    27. Тема уроку: Оповідання Євгена Гуцала «Олень Август». Ідея неординарного власного погляду на світ

    28. Тема уроку: Є. Гуцало «Сім’я дикої качки». Твір про людину і світ крізь призму морально-етичних проблем

    29. Тема: Висловлення власної версії подальшого розвитку подій твору Є. Гуцала «Сім’я дикої качки»

    30. Тема уроку: Осмислення загальнолюдських цінностей у творі Є. Гуцала «Сім’я дикої качки»

    31. Конспект уроку з української літератури для 5-го класу: Євген Гуцало. «Лось». Природа й людина у творі. Вічне протистояння добра і зла.

    32. Тема уроку: «Людина — хазяїн чи друг природи?…» за творами Є. Гуцала «Лось» та В. Бровченка «Два хлопчики»

    33. Тема уроку: Євген Гуцало. Основні відомості про письменника. Оповідання «Лось». Вічне протистояння добра і зла.

    34. Тема уроку: Є. Гуцало. «Лось». Характеристика образів. Великий світ природи, місце в ньому людини.

    35. Євген Гуцало. Оповідання «Олень Август». Інтерактивна вправа «Клоуз-тести»

    36. Євген Гуцало. Оповідання «Олень Август». Тестові завдання

     
