Твір на тему:
  Зображення долі сільського вчителя в творах Б. Грінченка. Аналіз творів.

  Шкільні твори, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Борис Грінченко, шкільна програма

  Твір на тему:  Зображення долі сільського вчителя в творах Б. Грінченка. Аналіз творів. Шкільні твори, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Борис Грінченко, шкільна програма

  Борис Грінченко — письменник, громадський діяч, упорядник першого «Словника української мови». Ним зроблений також важливий внесок у скарбницю української літератури.
  Над його творчою спадщиною в сталінську добу був вчинений брутальний поглум. Піднесений у перші роки по своїй смерті та в першій половині 20-х років українськими діячами на недосяжну висоту, він був перетворений у нікчемність і, по суті, перестав існувати як явище української літератури. Вчорашній «учитель життя», «пророк», «апостол» трактувався злим ворогом українського народу. І тільки сьогодні, в час демократії, відкриваються деякі можливості для ствердження об’єктивної оцінки Б. Грінченка.
  Виходець з Харківської губернії, Б. Грінченко понад Десять років свого життя віддав освітній діяльності, шість з яких працював у приватній школі просвітительки X. Алчевської. Як педагог і аналітик, визначався прогресивними переконаннями, піддавав різкій критиці самодержавну систему освіти. Написав для освітян ряд розвідок, читанку «Рідне слово», «Українську граматику для науки читання й писання». Є автором ряду літературних творів: «Сонячний промінь», «На розпутті», «Серед темної ночі», «Під тихими вербами»,
  «Екзамен»,»Непокірливий» тощо. Ці твори об’єднує одна тема — доля інтелігенції, її зв’язок з народом. Так уже в першому великому творі «Сонячний промінь» Б.Грінченко говорить про народолюбну інтелігенцію. Сонячний промінь, у розумінні автора, символ знань, якими інтелігенти — культурники прагнуть просвітити селян з метою поліпшення їх долі. Цим твором Б. Грінченко не лише порушив одну з важливих проблем часу, а й зробив власний внесок у розробку в українській літературі теми-доля сільського вчителя.
  У повісті «На розпутті» автор показує реальне становище інтелігенції, яка не знає, як діяти, як зблизитися з народом. Головні герої повісті — Гордій і Демид. Гордій — представник «інтелігенції панства», Демид — «інтелігенції мужика». На думку Грінченка, щоб зблизитись з простим народом, треба витіснити «інтелігенцію панства» «інтелігенцією мужика». Демида письменник характеризує як представника освітян, здатних повністю підпорядкувати себе інтересам експлуатованих.

  На думку Франка, в повісті «На розпутті» Б. Грінченко показав зародження нового типу радикального демократа. Менш узагальнено, але більш об’єктивно долю сільського вчителя-просвітителя письменник змальовує в творах малих епічних жанрів, зокрема в оповіданнях «Украла», «Екзамен» та інших.
  Особливо мене вразило оповідання «Украла», в якому Грінченко змальовує образ сільського вчителя Василя Митровича. Він — добра, поважлива людина, чуйна до людського горя. Маючи добрі знання з дитячої психології, Василь Митрович вміє знайти ключик до серця кожної дитини. І коли дівчина Олександра, дочка писарчука і п’янички, попала в біду (украла хліб у своєї подруги), і вчитель не залишає її одну: він запрошує дівчину до своєї хати, пригощає, говорить лагідні слова. Своїм вчинком Василь Митрович виховує в школярів кращі мора якості. Співчуття Олександрі, намагання підтримати ту хвилину, коли однокласники звинуватили дівчину крадіжці, — це урок гуманності й доброти.
  Особливістю творчості Б. Грінченка є те, що він проблеми з життя села часто розкриває через образи дітей Про такий підхід автора свідчать оповідання «Хата», «Непокірний», «Дзвоник», «Олеся», «Грицько» та інші.
  Загалом, твори Б. Грінченка, присвячені просвітительству, відіграли велику роль у розвитку української прози. Сам письменник зізнавався, що займався літературною роботою не тому, що почував у собі талан художника, а тому, що бачив у ній основний засіб сприяти культурному піднесенню і пробудженню свідомості мас.

  Твір на тему:  Зображення долі сільського вчителя в творах Б. Грінченка. Аналіз творів. Шкільні твори, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Борис Грінченко, шкільна програма

  Повернутися на сторінку Українська література

  Повернутись на сторінку Борис Грінченко

  Вас можуть зацікавити:

  1. Утвердження милосердя в оповіданні Б. Грінченка «Украла». Аналіз твору

  2. Кожен повинен боронити свій рідний край, не жаліючи життя! (за оповіданням Б. Грінченка «Олеся»). Аналіз твору

  3. Тяжкий гріх Петра (за оповіданням Б. Грінченка «Без хліба»). Характеристика образу

  4. Доля сільського вчителя у творах Бориса Грінченка. Аналіз творів

  5. Мотиви громадянської лірики Бориса Грінченка. Аналіз творчості

  6. Світ дитинства в оповіданні Бориса Грінченка «Каторжна». Аналіз твору

  7. Мотиви громадянської лірики Б. Грінченка. Аналіз творів

  8. Зображення життя сільських дітей в оповіданні Б. Грінченка «Грицько». Аналіз твору

  9. Зображення долі сільського вчителя в творах Б. Грінченка. Аналіз творів

  10. Реалізм художньої прози Б. Грінченка. Аналіз творчості

  11. Борис Грінченко — фольклорист. Аналіз творчості

  12. Життєвий і творчий шлях Бориса Грінченка

  13. Життєва правда художньої прози Б. Грінченка. Аналіз творів

  14. Долі сільських вчителів у творах Бориса Грінченка. Аналіз творів

  15. Висока моральність селянина-бідняка (за оповіданням Б. Д. Грінченка «Без хліба»). Характеристика образу

  16. Роман Сиваш як представник «пропащої сили» (за повістю Бориса Грінченка «Серед темної ночі»). Характеристика образу

  17. Моє ставлення до Олександри — героїні оповідання Б. Грінченка «Украла». Характеристика образу

  18. Видатний майстер малої прози Борис Грінченко

  19. Українська інтелігенція в повісті Б. Грінченка «Сонячний промінь». Характеристика образу

  20. Світ дитини у прозі Бориса Грінченка. Аналіз творів

  21. Байки Бориса Грінченко. Аналіз творів

  22. Характеристика образу Грицька в оповіданні Бориса Грінченка «Грицько»

  23. Грицько та Семен — герої оповідання Б. Грінченка «Грицько». Характеристика образів

  24. Зображення українського селянства в образі селянина Данили (за оповіданням Бориса Грінченка «Сам собі пан»). Характеристика образу

  25. Дитячі оповідання Бориса Грінченка. Аналіз творів

  26. Урок на тему: Борис Грінченко. Оповідання для дітей і про стражденну долю дітей-сиріт

  27. Урок на тему: Література рідного краю. Життя і творчість Б. Грінченка. «Сонячний промінь»

  28. Тематична контрольна робота. Творчість І. Карпенка-Карого, М.Старицького, Б.Грінченка. Українська література 10 клас

  29. Тематична контрольна робота. Творчість Панаса Мирного, Бориса Грінченка. Варіант 1

  30. Тематична контрольна робота. Творчість Панаса Мирного, Бориса Грінченка. Варіант 2

  31. Сценарій вечора, присвяченого 150-річчю від дня народження Б. Грінченка «Борис Грінченко: відомий і невідомий»

   

  Комментарии закрыты.