Емма Андієвська — українська письменниця й художниця, яка живе в Німеччині. Її казки-притчі. «Казка про яян». Українська література, шкільна програма

Емма Андієвська — українська письменниця й художниця, яка живе в Німеччині. Її казки-притчі. «Казка про яян». Українська література, шкільна програма

Ця жвава й енергійна жінка буквально заворожує. Слухаючи її, ледве встигаєш за гострими поворотами її думки — часом іронічної, часом парадоксальної. Голос у неї постійно міняє інтонації, залежно від теми розмови; його виразності й відтінкам могли б позаздрити найдосвідченіші актриси.
Михайло Слабошпицький

Хід заняття Емма Андієвська — українська письменниця й художниця, яка живе в Німеччині. Її казки-притчі. «Казка про яян». Українська література, шкільна програма

І. Перевірка домашнього завдання

Літературний диктант.

 • Коли народився І. Калинець? (9 липня 1939р.).
 • Який ВНЗ закінчив І. Калинець? (Львівський університет)
 • У якому році був заарештований? (У 1972 р.).
 • За що він був засуджений? (За «антирадянську агітацію й пропаганду»).
 • Де відбував покарання? ( На Уралі та в Забайкаллі).
 • Ким працював у засланні? (Токарем і кочегаром).
 • А чи каявся поет? («Мучився, але не каявся — і радий з того, що лишився людиною»).
 • У якому році повернувся поет із заслання? ( 1981 p.).
 • Який вірш присвячений мамі? («Писанки»).
 • Який цикл віршів присвячено доньці? («Дивосвіт»).

II. Читання й коментування епіграфа

III. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь про письменницю.

Емма Андієвська — митець, обдарований багатогранним талантом: поет, прозаїк, художник. На жаль, її творчість стала відомою в Україні лише близько двадцяти років тому. «Залізна завіса, яка відгороджувала нас од усього цивілізованого світу, поглинала і звуки, й імена, й слова, і книги». Ми гадали, що тільки й того світу, що у нашому вікні, що тільки й літератури української — тієї, яку написали наші «домашні автори».1

Народилася пані Емма 19 березня 1931 року в м. Донецьку (тоді він називався Сталіно). Коли дівчинці виповнилося 12 років, родина емігрувала до Німеччини. Андієвські зробили вибір, на який мали право, — відмовилися жити в державі, де панували безправ’я, приниження, зневага, масове знищення людей…

Компартійна слухняна преса іменувала емігрантів «зрадниками радянської Батьківщини» й усіляко переслідувала їх родичів — аж до фізичного знищення.

Деякий час Е. Андієвська жила у Франції, згодом — у США, а з 1961 року постійно мешкає в Мюнхені (Німеччина).

Творча спадщина пані Андієвської багата й різноманітна: понад десяток поетичних збірок, чимало оповідань, романи «Герострати», «Роман про добру людину», «Роман про людське призначення»; її картини експонуються в багатьох музеях та картинних галереях.

Творче кредо письменниці влучно й образно сформулював М.Ф.Слабошпицький у літературно-критичному нарисі «Магістр алхімії слова»; «Це зовсім не таке легке чтиво, що нагадує десертну страву, якою людина насолоджується після ситного обіду… її поезії змушували читача напружувати уяву й розум, щоб збагнути закладений у них зміст, додумати не висловлене безпосередньо, збагачувати їх досвідом своєї душі».

Емма Андієвська любить писати для дітей. У 2000 році вийшла збірка її творів під назвою «Казки».

2. Бесіда.

 • Який народний твір називається казкою? (Казка — фольклорний розповідний твір про вигадані, а часом і фантастичні події).
 • Як виник термін « казка»? (Походить від слова «казати» (казки розказуються). За часом виникнення ці твори належать до найдавніших форм народної творчості).
 • На які групи поділяються казки? (Про тварин, фантастичні, побутові).

3. Первинне читання «Казки про яян».

Словникова робота.

Вежа — висока й вузька, переважно з каменю, архітектурна споруда, що будується окремо або становить верхню частину будівлі. Синонім до цього слова — башта.)

Кельма — ручний будівельний інструмент у вигляді невеличкої лопатки; застосовується при муруванні стін, настиланні бруківки тощо.

Не глипнув у його бік — не подивився в його бік.

Кволий дідусь — слабкий, безсильний; фізично нерозвинутий; незначний за ступенем вияву.

Немощі — хвороби, безсилля.

Бракує сил — не вистачає сил.

Гузир — місце, де зав’язано мішок.

Запитання до учнів.

 • Куди потрапив пастушок, розшукуючи козу?
 • Яке враження справили на нього й на вас, діти, яяни?
 • Чому вони не відповідали на запитання пастушка?
 • Про що розповідав хлопчикові дідусь?
 •  Чому пастушок не захотів стати яянином?

4. Складання плану до казки (робота в групах).

5. Обговорення та оцінювання складених планів.

V. Домашнє завдання: виразне читання твору «Казка про яян» (обов’язково); намалювати ілюстрації до казки (за вибором учнів); написати продовження твору (за вибором учнів).

Емма Андієвська — українська письменниця й художниця, яка живе в Німеччині. Її казки-притчі. «Казка про яян». Українська література, шкільна програма

Повернутися на сторінку Емма Андієвська

Повернутися на сторінку Українська література