Твір на тему:
  Драма Володимира Винниченка «Пророк» — вершина світового модерну в жанрі соціально-психологічної драматургії. Аналіз твору

  Українська література, твір на тему, Володимир Винниченко, шкільна програма

  Твір на тему:  Драма Володимира Винниченка «Пророк» — вершина світового модерну в жанрі соціально-психологічної драматургії. Аналіз твору. Українська література, твір на тему, Володимир Винниченко, шкільна програма

  Можна жить, а можна існувати.
  Можна думать — можна повторять.
  Та не можуть душу зігрівати
  Ті, що не палають, не горять!
  Люди всі по-своєму уперті:
  Народившись, помирає кожна.
  А живуть століття після смерті
  Ті, що роблять те, чого «не можна».
  В. Симоненко

  Письменника, творчість якого спричинила розвиток нового напрямку в українській літературі, слава якого гриміла на рідній землі майже три десятиліття, було грубо, безжально викинуто зі скарбниці національної культури, його твори вилучено з бібліотек, а на його ім’я було накладено табу. Та, нарешті, настав час, коли можна і говорити про В. Винниченка, і читати його твори, і глибоко вивчати його життя і творчість. Вимушена еміграція жалем, тугою озвалася у серці письменника, але була надзвичайно плідною, творчою. Винниченко залишив нам величезний доробок: повісті, оповідання, драматичні твори, щоденники, листи. В українську літературу ввірвався яскравий метеорит, бунтівливий дух революціонера в житті та в літературі. Він бачив і сприймав життя в усій повноті його суперечностей, сам переживав багато драматичних ситуацій, які відобразив у своїх творах емоційно, гостро, з усією повнотою самовираження своїх героїв.
  Винниченко-драматург — це понад двадцять п’єс. Його п’єси інтригували, захоплювали і дратували. Від першої п’єси «Дисгармонія» і до останньої «Пророк», яка зовсім недавно повернулася в Україну, бо зберігалася в особистому архіві письменника в США, драматург намагався прискорити вихід українського театру на європейську арену.
  Драму «Пророк» написано 1930 року. Уже сама назва твору свідчить про його належність до «пророчої» драми, представленої в українській та світовій літературі творами Лесі Українки «Кассандра», «Руфін і Прісцілла», М. Куліша «Народний Малахій», «Маклена ґраса». У своїй драмі В. Винниченко звернувся до теми людської особистості, що взяла на себе нездійсненне завдання змінити світ.
  У часи моральних та соціальних катаклізмів у суспільстві неодмінно виникає інтерес до виняткових особистостей, які володіють надприродними здібностями. Згадаймо «распутінщину», а у наш час, «івановців», «кривоноговців», «мунівців». Так і головний герой драми Амар — неординарна людина, що навіяла на маси суспільний психоз, вирішив узяти на себе складну роль новоявленого Месії—духовного, морального та й фізичного лікаря потомленого людства. Амар справді володіє незвичайними, недоступними людству можливостями: міг зрушити силою енергетичної думки скелю, зупинити машини, зняти електричний струм на смертному кріслі, залишаючись при цьому живим і неушкодженим. Заявивши про себе як про посланця Бога, Амар проповідує серед людей любов і братерство, обіцяє з’єднати розбиту чварами й негараздами людську родину, повернути їй «загублений рай». Виступи пророка, що нагадують проповіді Христа, його помисли і слова цілком щирі: «…радійте, кажу вам, брати мої! Витріть сльози і хай радість заграє в очах і на вустах ваших. Не для сліз і зойків я прийшов, а для радості і щастя. Хай же радість буде з вами!» Але Амар не врахував, у яке суспільство він потрапив — воно поглинуте користолюбством і брехнею, де найбільшими заповідями життя, за висловом нудьгуючої красуні — багачки Кет, є «безсердечність» і «грошолюбство». Та й правда ж у кожного своя. Незвичайні здібності, проповіді любові й миру не дали самі по собі ні можливостей, ні права Амару дорівнюватися до Бога. Ревна християнка Ведд, трактуючи чудеса пророка як прояви сатанинських сил, говорить: «…з другого боку, ні хреста, ні Біблії не визнає. Так хто ж це такий, скажіть мені, будь ласка?!» А генерал Райт прекрасно усвідомлює наївність ілюзій про рівність, про обіцяний мир, що його може дати амар’янська віра: «Я вважаю індуса Амара за авантюриста, а вчення його шкідливе і навіть злочинне». Райт ні на іскорку не сумнівається в людському, а не божественному призначенні Амара: «Ти сам не знаєш, що ти робиш. Ти не знаєш, що, виявляючи любов до одних, ти цією самою любов’ю неминуче, доконче виявляєш ворожнечу до других. Ти не знаєш, що в нас, що для одних добро, то воно для других є зло. Ти зійди з свого трону й подивися, що діється в країні, де ти вчиш любові. Все в гарячці, все в замішанні…»
  Драматург показав трагізм людини, яка насмілилася взяти на себе роль намісника Бога на землі, місію перекроювання усталених суспільних норм співжиття. Амар, хоча і неординарна людина, але часом він і гнівається, і виражає свої амбіції, врешті, плотські пристрасті йому теж не байдужі. Саме взаємини з Кет розвіюють міф про божественне призначення Амара: тілесне взяло верх, втратив свої незвичайні здібності, усвідомлення того, що народ обманутий ним, засліплений вірою в нього як месію. Немає чого йому тут, на землі, робити, він розчинився в людях, а щоб все ж не мали сумніві у тому, що він пророк, Амарові необхідно зникнути, сотворити видимість вознесіння пророка, тіло якого рознесеться на шматки, на небо.

  Отож, пророк, що «розчинившись у людях, перестає бути пророком», лишає людську правду — ту правду, що одним утримує владу, блага, розкоші, інших утішить: «не існує раз назавше заданої однієї для всіх правди, єдиного Добра, єдиного Зла, — є одвічна боротьба Бога з Дияволом».
  П’єса «Пророк», написана в період назріваючих суспільно-моральних катаклізмів, — це своєрідна драма-притча про блукання людини у лабіринтах земного буття, про її трагічні помилки в духовно-моральному виборі, у пошуках соціально-етичних гармоній, суспільних і моральних ідеалів. Це й сповідь самого автора про власне болісне пізнання Істини. Драма «Пророк» — це свідчення про досягнення великим майстром вершини світового модерну в жанрі соціально-психологічної, політичної драматургії.

  Твір на тему:  Драма Володимира Винниченка «Пророк» — вершина світового модерну в жанрі соціально-психологічної драматургії. Аналіз твору. Українська література, твір на тему, Володимир Винниченко, шкільна програма

  Повернутися на сторінку Українська література

  Повернутися на сторінку Володимир Винниченко

  Вас можуть зацікавити:

  1. Характеристика образів Федька і Толі. Контрастне зображення образів (за оповіданням В. Винниченка «Федько-халамидник»)

  2. Моє ставлення до Федька і Толі. Характеристика образів (за оповіданням В. Винниченка «Федько-халамидник»)

  3. Хто є хто? (за оповіданням Володимира Винниченка «Федько-халамидник»). Характеристика образів

  4. Моє ставлення до головного героя оповідання В. Винниченка «Федько-халамидник». Характеристика образу Федька

  5. Драма життя. Образи двох протилежних дитячих світів (за оповіданням В. Винниченка «Федько-халамидник»)

  6. Чи хотів би я мати друга, як Толик (за оповіданням «Федько-халамидник» В. Винниченка). Характеристика образу

  7. Батьки і вчинки (за оповіданням В. Винниченка «Федько-халамидник»). Характеристика образів

  8. Моє ставлення до Федька і Толі (за оповіданням «Федько-халамидник»). Характеристика образів

  9. Протиставлення добра злу в оповіданні В. Винниченка “Федько-халамидник”. Характеристика образів

  10. Скарбниця спогадів про власне дитинство («Федько-халамидник»). Аналіз твору

  11. Моє ставлення до Федька й Толі (За оповіданням В. Винниченка «Федько-халамидник»). Характеристика образів

  12. Моє ставлення до батьків Федька (за оповіданням В. Винниченка «Федько-халамидник»). Характеристика образів

  13. Сміливий вчинок розбишаки (за оповіданням В. Винниченка «Федько-халамидник»). Характеристика образу

  14. Душевне благородство простого хлопця (за оповіданням В. Винниченка «Федько-халамидник»). Характеристика образу

  15. Протиставлення розбишаки і смирної дитини в оповіданні В. Винниченка «Федько-халамидник». Характеристика образів

  16. Порівняльна характеристика Федька і Толі з оповідання В. Винниченка «Федько-халамидник»

  17. Дитинство (за оповіданням В. Винниченка «Федько-халамидник»)

  18. Людська порядність і байдужість (за оповіданням «Федько-халамидник»). Характеристика образів

  19. Дитячий світ (за оповіданням В. Винниченка «Федько-халамидник»)

  20. Справжня дружба (за оповіданням «Федько-халамидник»)

  21. Актуальність драми «Гріх» В. Винниченка. Аналіз твору

  22. Де грань між праведним і грішним? (за п’єсою В. Винниченка «Гріх») Аналіз твору

  23. Драма Володимира Винниченка «Пророк» — вершина світового модерну в жанрі соціально-психологічної драматургії. Аналіз твору

  24. Герої В. Винниченка (за ранніми творами В. Винниченка)

  25. «Україна завжди і постійно стояла в центрі його мрій…». Аналіз творчості В. Винниченка

  26. Парадокси художнього світу В. Винниченка. Аналіз творчості

  27. Останній роман В. Винниченка «Слово за тобою, Сталіне!». Аналіз твору

  28. Драматичні твори Володимира Винниченка

  29. Аналіз імпресіоністичної прози Володимирa Винниченка (за твором «Момент»)

  30. Викриття (за оповіданням В. Винниченка «Малорос-європеєць» (аналіз твору))

  31. Україна доби першої російської революції в оповіданнях В. Винниченка «Солдатики», «Студент». Аналіз творів

  32. «Сонячна машина» В. Винниченка. Аналіз твору

  33. Зображення тяжкого становища українського народу у творах В. Винниченка

  34. Зображення нестерпного життя українського народу в творах В. Винниченка

  35. Мала проза В. Винниченка та її художні особливості. Аналіз творів

  36. Володимир Винниченко — майстер психологічного аналізу. Аналіз творів

  37. Щастя є проблема? (за оповіданням В. Винниченка «Момент»). Аналіз твору

  38. Творчий спадок і творча індивідуальність В. Винниченка

  39. Особливості прози В. Винниченка. Аналіз творів

  40. «Студент» — хвилююча розповідь про драматичний епізод часів революції 1905 року. Аналіз твору

  41. Проблеми емансипації жінки в оповіданнях Винниченка. Характеристика образів

  42. Реалістичність зображення людських характерів у творах Володимира Винниченка. Характеристика образів

  43. Володимир Винниченко — літописець бурхливого часу

  44. Актуальність творів В. Винниченка

  45. Оповідання Володимира Винниченка для дітей та методика їх вивчення на уроках позакласного читання та в позаурочний час

  46. В. Винниченко — політик і письменник

  47. Образ Федька – душевно багатого, порядного, чесного хлопчика ( за оповіданням В.Винниченка «Федько — халамидник»).

  48. Урок-дослідження. В. Винниченко. “Федько-халамидник”

  49. Урок-диспут за драмою Володимира Винниченка «Чорна Пантера і Білий Медвідь»

  50. Тестові завдання. Володимир Винниченко. Життєвий і творчий шлях письменника

  51. Тестові завдання. Володимир Винниченко. Оповідання «Федько-халамидник»

   

  Комментарии закрыты.