Додаток 2. Резервний урок, образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

  Додаток 2. Резервний урок, образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

  Тема. Українські витинанки. Створення сюжетно-декоративної композиції до великодніх свят.

  Мета: розвивати творчу уяву, почуття гармонії, рівноваги та ритму; поглиблювати навички вирізування з паперу; виховувати естетичне ставлення до навколишнього середовища; сприяти популяризації та відродженню українського народного декоративного мистецтва.

  Тип уроку: комбінований.

  Обладнання: для вчителя — плакат «Етапи роботи над витинанкою», репродукції та зразки витинанок, роботи учнів з методичного фонду, епіпроектор, аудіозапис українських народних пісень; для учнів — кольоровий папір, простий олівець, альбом, ножиці, ніж.

  ХІД УРОКУ

  I. Організація уваги учнів, оголошення теми та мети уроку

  Слово вчителя.
  Наше з вами завдання — відродити і зберегти традиції стародавнього художнього промислу й популяризувати його серед молоді. Ми працюємо у графічній майстерні, де кожний із вас виконує роль дизайнера і виготовляє для виставки свій шедевр — сюжетно-деко-ративну композицію в техніці витинанки до великодніх свят. Ця робота буде сприяти відродженню українського народного декоративного мистецтва.

  II. Актуалізація опорних знань і вмінь

  Опитування.
  Як називаються орнаментальні й фігурні прикраси житла, ажурно витяті ножицями, вирізані ножем з білого або кольорового паперу? (Витинанки.)
  Яку типологію витинанок за технологічними і художніми особливостями ви знаєте? (Ажурні, силуетні, одинарні та складні. )
  Витинанки як вид декоративно-прикладного мистецтва за функціональними особливостями поділяються на роди й типологічні групи. Які чотири роди ви знаєте? (Настінні, фіранки, іграшки, виставочні.)
  Настінні витинанки найбільш поширені. На які групи вони поділяються? (Фігурки, розетки, дерева, стрічки, шпалери.)

  Фіранки — різновид паперових прикрас, вони виникли на початку XX ст. як ускладнений варіант одинарних стрічкових вити-нанок. На які типологічні групи поділяються фіранки? (Стрічкові, прямокутні, портьєри, серветки.)

  Іграшки — різновид витинанок з яскраво вираженими декоративними і тематичними елементами. Для чого застосовують ці витинанки? (Для ілюстрації казок, оповідань.)

  Виставочні витинанки — різновид ажурних тематичних творів, пристосованих для експонування на виставках. Які характерні зразки виставочних витинанок ви знаєте? (Заставки, плакати, екслібриси, вітальні листівки.)

  Техніка витинання відкриває широкі можливості для демонстрації різноманітних типологічних структур та їх проникнення до сфери графіки, дизайну. Які техніки витинання ви знаєте? (За допо могою ножиць або ножа, штемпелькові, відщипувані, комбіновані.)
  До якого роду (групи) належать витинанки, розташовані на дошці!
  До якої типологічної групи належать ці витинанки?

  III. Мотивація навчальної діяльності

  Слово вчителя.
  У минулому однією зі складових культури й побуту українського народу були витинанки. Є й нині люди, які люблять витина-нку, знають усі прийоми її виконання. Працюючи у цьому напрямі професійно, вони прикрашають своїми роботами книги, журнали, святкові листівки, створюють оригінальні картини, які можна вставляти в рамки, під скло й оздоблювати ними сучасні інтер’єри. (Експонуються роботи майстрів на епіпроекторі.)

  Запитання до учнів.
  Кого із майстрів витинання ви знаєте? (На початку 80 х рр. XIX ст. над витинанками працювали Софія Приймак із с. Петриківка. Дніпропетровської області, Галина Хміль з Києва, Андрій Куліш із Харкова.)

  IV. Вивчення нового матеріалу.

  Робота над формуванням навичок і вмінь.
  Учні, розглядаючи зразки витинанок, визначають, які технічні прийоми лежать в основі їх вирізування. Для цього аркушем паперу закривають по осі симетрії половину зображення витинанки і з’ясовують, що робота виконана з паперу, складеного навпіл.
  Демонструючи відповідні зразки, учитель звертає увагу учнів на те, що можна вирізувати з аркуша паперу, складеного не тільки навпіл, а і в чотири, вісім разів, наприклад сніжинки, серветки.
  Учитель за плакатом пояснює етапи роботи над витинанкою:
  1. Вибрати сюжет.
  2. Скласти аркуш навпіл кольором усередину, а потім у чотири, вісім разів, залежно від малюнка.
  3. Олівцем намалювати на зворотному боці аркуша 1/2,1/4, 1/8 малюнка, залежно від осі симетрії. Акуратно вирізати за малюнком.
  4. Підібрати гарне за кольоровим контрастом тло.
  5. Наклеїти, починаючи з елементів, що позаду.

  Запитання до учнів.
  Ваше завдання на урок — виконати вітальну листівку до Великодня в техніці витинанки. Які елементи, крім писанок, можна ще застосувати? (Паску, свічки, вербові гілки, зображення церкви тощо.)
  (Учні розглядають ескізи композиції на дошці.)

  V. Практична діяльність учнів.

  Робота в групах.
  Учитель поділяє учнів на групи по 5—6 осіб. Кожна група працює над сюжетом композиції, потім розподіляє між кожним членом елементи, які він вирізає. Вирізані елементи компонують на аркуші листівки і починають клеїти.
  Перед початком роботи учитель проводить інструктаж з техніки безпеки при роботі ножицями, ножем.
  Під час самостійної роботи звучать українські народні пісні. Учитель контролює виконання роботи, надає індивідуальну і фронтальну допомогу, консультує.
  Члени групи взаємоконтролюють одне одного і в разі потреби проводять консультації.
  Перші листівки, які виконали учні, учитель пропонує прорецензувати. Звертається увага на композиційне вирішення, вибір кольорової гами та елементів, якість виконання витинанок і охайність робіт.

  VI. Завершення уроку
  Учитель підводить підсумки: організовує виставку учнівських робіт; аналізує й оцінює їх.

  Додаток 2. Резервний урок, образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

  Повернутися на сторінку Конспекти уроків малювання, образотворче мистецтво 7 клас

  Комментарии закрыты.