Дніпрова Чайка (Людмила Олексіївна Березіна-Василевська). Життєвий і творчий шлях. Біографія, шкільні твори, статті, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Дніпрова Чайка, шкільна програма

  Дніпрова Чайка (Людмила Олексіївна Березіна-Василевська). Життєвий і творчий шлях. Біографія, шкільні твори, статті, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Дніпрова Чайка, шкільна програма

  Дніпрова Чайка (справжнє прізвище Людмила Олексіївна Березіна) народилася в селі Карлівка, тепер Зелений Яр на Миколаївщині, у сім’ї священика, де глибоко шанували народну творчість. У 1879 році вона закінчила Одеську приватну жіночу гімназію. Потім вчителювала, посилено вивчала українську мову, літературу, зокрема творчість Т. Шевченка.
  В умовах, коли самодержавство забороняло викладання рідної мови у школах і вищих учбових закладах, не дозволяло друкувати українські книжки, Дніпрова Чайка стала на захист знедоленого народу, української культури і мови. Вона написала чимало віршів, оповідань, лібрето дитячих опер. У 1885 році побачили світ її перші вірші «Вісточка» та «Пісня», надруковані під псевдонімом Дніпрова Чайка. У тому ж році Людмила Березіна переїхала в Херсон до свого чоловіка Ф. Василевського. Разом із ним вона стала активним членом Херсонської громади, пропагує твори Т. Шевченка, передових російських письменників, за що зазнає переслідування з боку влади. За цих обставин Дніпрова Чайка переїздить на Київщину, продовжує багато і плідно працювати: писати вірші, оповідання, збирати фольклор. У цей період вона знайомиться з М. Лисенком, М. Старицьким, Оленою Пчілкою, Лесею Українкою.
  Наприкінці 1895 року родина Василевських повертається до Херсона. Тут Дніпрова Чайка знову бере активну участь у громадській діяльності, за що її у 1905 році заарештовують. Останні роки тяжко хвора письменниця жила в родині старшої дочки Оксани, яка працювала лікарем на Київщині. 1927 року письменниця померла.
  Дніпрова Чайка посіла помітне місце в дитячій літературі, тематично і жанрова розширивши її. Перше прижиттєве зібрання її творів у двох томах побачило світ у 1919—1920 рр. Серед набутків письменниці виділяються оповідання «Краплі-мандрівниці», «Буряк», вірші «Осінь», «Зима», «Весна», «Казка про Сонце та його сина». За мотивами фольклору вона створила лібрето опер «Коза-дереза», «Пан Коцький», «Зима й Весна, або Снігова скеля», «Проводи Сніговика-Снігуровича». Талант письменниці високо оцінили І. Франко та М. Коцюбинський.

  Літературна спадщина Дніпрової Чайки невелика за обсягом, але вагома своїм реалістичним змістом, демократичними ідеями. Краща її частина по праву входить у духовну скарбницю українського народу.

  Дніпрова Чайка (Людмила Олексіївна Березіна-Василевська). Життєвий і творчий шлях. Біографія, шкільні твори, статті, розробки уроків, контрольні роботи, українська література. Дніпрова Чайка, шкільна програма

  Повернутися на сторінку Українська література

  Повернутись на сторінку Дніпрова Чайка

  Вас можуть зацікавити:

  1. Дніпрова Чайка (Людмила Олексіївна Березіна-Василевська). Життєвий і творчий шлях

  2. Дніпрова Чайка. Біографія

  3. Життя і творчість. Дніпрова Чайка

  4. Художній розвиток Дніпрової Чайки

  5. Дніпрова Чайка (Людмила Олексіївна Василевська). Біографічна довідка

  6. Трагічна доля героїні твору «Дівчина-чайка» Дніпрової Чайки. Аналіз твору

  7. Дніпрова Чайка. Мариністичні мотиви на прикладі твору «Дівчина-чайка». 6 клас

  8. Шануймо свої самоцвіти. Дніпрова Чайка (Людмила Олексіївна Березіна). Поезії в прозі «Дівчина-чайка», «Морське серце»

  9. Дніпрова Чайка. Поезія в прозі. «Морське серце», «Дівчина-чайка»

  10. Дніпрова Чайка. «Дівчина-чайка», українська література 6 клас

  11. Дніпрова Чайка. «Морське серце»

  12. Дніпрова Чайка. Поезії в прозі. Особливості жанру

  13. Урок позакласного читання. Дніпрова Чайка «Шпаки»

  14. Дніпрова Чайка — збирач народних пісень (О. Дей, В. Пінчук)

  15. «Життя у нас таке, що тільки рослині не встидно жити» (Про Дніпрову Чайку) (Віталій Жежера)

  16. Міфологічний концепт моря в рецепції Чайки Дніпрової (на матеріалі циклу віршів у прозі «Морські малюнки»)

  17. Поезії у прозі Дніпрової Чайки: авторський стиль

  18. Час мій настане (Про Дніпрову Чайку) (Леонід Ржепецький)

   

  Комментарии закрыты.