Твір на тему: Автобіографічна основа роману «Сад Гетсиманський». Аналіз твору. Українська література, шкільна програма

Твір на тему: Автобіографічна основа роману «Сад Гетсиманський». Аналіз твору. Українська література, шкільна програма

У романі «Сад Гетсиманський» Іван Багряний розповів про свої поневіряння у радянських тюрмах 1930-х років. Уперше його заарештували в Харкові 1932 року, звинувативши в українському буржуазному націоналізмі.

Під час слідства він поводився впевнено і незалежно. Тоді його запитали:

«Якби ви були на нашому місці, то що зробили б такому злочинцеві, як ви?» «Я б розстріляв, — відповів Багряний і пояснив: — Коли ви дасте мені кілька років, то виховаєте з мене контрреволюціонера. Тож або випустіть, або розстріляйте». Багряного відправили в п’ятилітнє заслання, відбувати яке він мав у таборах Бамлагу. Але терміну він не добув, бо в 1936 році втік. Певний час письменник переховувався на Далекому Сході. Але не втримавши туги за Україною, він пробирається додому, в рідну Охтирку. Розкошував серед рідні недовго: на четвертий день за доносом сусіди його схопили й відпровадили до Харкова.

Там він просидів два роки і чотири місяці в тюрмі на Холодній горі. Його нещадно катували, намагалися отримати потрібні зізнання.

Саме харківський в’язничний досвід і став основою роману «Сад Гетсиманський». А головний герой Андрій Чумак — це він сам. «Пройшов через усі ступені розбирання душі, до нього по черзі застосовано всі методи, які здібен був вигадати диявольський геній епохи», — читаємо в романі. Але він не здався, не розколовся, не зрадив ідеалів своєї юності, своєї віри в майбутнє. Чого не йому коштувало, ми дізнаємося з відвертої розповіді письменника.

Варто пригадати логіку опору Андрія Чумака в ув’язненні, де, як запевняв напис на тюремних мурах, «хто не був — той буде, хто був — той не забуде». «Не розраховуйте ні на яке милосердя, бо людина є пшик, — переконує Андрія слідчий Сергєєв. — Ви тут не герой і навіть не людина, а всього лише дірка від бублика».

Придивімось, як боронить себе Андрій. Прямо в вічі своїм мучителям він каже, що не визнає пролетарського правосуддя, здійснюваного палкою і знущанням над людиною, і додає: «і так само не визнаю соціалізму, будованого тюрмою й кулею. Ось цс вкупі і є все моє кредо!» Його обурювала трагічна покора приречених.

Власне, обурював цинічний тріумф усіх костоправів, їхнє безмежне панування над людськими душами. Там, за гратами, головний герой усвідомлює важливу триєдину істину: «Людина — це найвеличніша з усіх істот. Людина — найнещасніша з усіх істот. Людина — найпідліша з усіх істот».

Власним життям Іван Багряний довів, що людина має зберегти почуття власної гідності за будь-яких, навіть найжорстокіших, умов. Усвідомлення духовної й моральної вищості дає право герою «Саду Гетсиманського» відкрито заявити: «Так! До кінця!.. Якщо так, то ворог до кінця! До гробу! До перемоги!!!» Клятви своєї він дотримав.

Твір на тему: Автобіографічна основа роману «Сад Гетсиманський». Аналіз твору. Українська література, шкільна програма

Повернутися на сторінку Українська література

Повернутися на сторінку Іван Багряний

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *