Заняття 15 Тема. Лісові мешканці. Розвиток мовлення. Старша група в дошкільному навчальному закладі

Заняття 15 Тема. Лісові мешканці. Розвиток мовлення. Старша група в дошкільному навчальному закладі

Програмовий зміст

• зв’язне мовлення: формувати уміння складати описові розповіді про птахів за планом; прищеплювати навички пояснювального мовлення;

• звукова культура: виробляти уміння правильно вимовляти звуки у словах, називати слова із заданим звуком; робити звуковий аналіз слів; закріплювати вміння володіти різним темпом мовлення; розвивати фонематичний слух, творчу уяву; формувати вміння розуміти навчальне завдання і самостійно його виконувати, використовуючи аналіз і синтез;

• виховувати вміння спілкуватися, слухати одне одного, надавати можливу допомогу тому, хто її потребує.

Словник: закріпити назви мешканців лісу: рослин, тварин, птахів; поповнювати словник узагальнюючими словами: рослини, дерева, тварини, птахи.

Матеріал: декорації лісу; клубочок; іграшка сорока; розрізні картини із зображенням дерев; листочки з буквами; «річка» (синя тканина); об’ємні букви; кубики Зайцева; картки із зображенням птахів і тварин; картки для звукового аналізу.

Хід заняття 15 Тема. Лісові мешканці. Розвиток мовлення. Старша група в дошкільному навчальному закладі

Вихователь. Діти, чий це клубочок лежить на килимку? Хто його загубив?

(Діти звертають увагу на клубочок. З’ясовується, що він нічий.)

Вихователь. Тоді звідки він тут взявся? Як ви гадаєте? Для чого потрібен клубочок?

(Діти висловлюють свої пропозиції. Вихователь тягне за ниточку, клубочок котиться, діти рушають за клубочком.)

Вихователь. Дізнатися, куди ми потрапили, вам допоможуть незвичайні картинки, які слід скласти з частин.

(Робота дітей підгрупами.)

Вихователь. Що у вас вийшло?

Діти. Зображення дерев.

Вихователь. Доведіть, що це дерева.

Діти. Є стовбур, гілки, листя, плоди. За кольором кори, за розміщенням гілок ми можемо назвати ці дерева.

Дидактична гра «З якого дерева листок»

(Діти розкладають листочки відповідно до дерев (до клена — кленові, до берези — березові тощо.)

Вихователь. Де ростуть дерева?

Діти. У лісі.

Вихователь. Як називається ліс, в якому ростуть різні дерева?

Діти. Мішаний.

Вихователь. Які різновиди лісу ви ще знаєте?

Діти. Ялинник, сосновий бір, діброва, березняк.

(Вихователь пропонує пройти стежками незвичайного лісу і помилуватися його красою.)

(Діти підходять до «річки».)

Вихователь

Синя річка в лісі протікала,
Букви чарівні від нас заховала.
Ми з річкою пограємо,
Букви у воді відшукаємо.

Фронтальна робота

Діти опускають руки під тканину і на дотик визначають, які там букви. Називають букви, лише після цього дістають їх і перевіряють, чи правильно вони назвали букви.

Вихователь. А тепер придумайте слова до теми «Ліс», в яких є букви, які ви знайшли у воді. (Варіанти відповідей дітей.)

Вихователь.

Гарно ви всі працювали
Думали, не поспішали.
Відпочинемо хвилинку
Разом зробимо розминку.

Фізкультхвилинка

Засмутились наші ніжки, бо не рухались давно,
Потанцюйте, ніжки, трішки, волю вам ми даємо.
Раз-два-три, туп-туп на п’ятках,
Ще на пальчиках. Ось так!
Задоволені малята, не зупиняться ніяк!

(кружляння на місці під музику з високим підніманням колін (руки в боки))

(притупування ніжками на п’ятках та на пальчиках) (Плескання в долоні.)

Робота в парах.

Скре-ке-ке, скре-ке-ке, в лісі сталося таке!
Птахи гралися й іменами мінялися.
А тепер не розберуть: як кого правильно звуть!
Діти, нам допоможіть: назви з кубиків складіть!
Діти з кубиків Зайцева складають назви птахів.

Вихователь. Птахи тепер знають, кого як звуть, але вони просять, щоб ми про них склали описові розповіді за планом.

План

1. Як називається птах?

2. Зимуючий чи перелітний?

3. З яких частин складається тіло птаха?

4. Чим вкрите тіло?

5. Як пересувається?

6. Чим живиться?

7. Яку користь приносить?

8. Де мешкає?

9. Які прислів’я або приказки є про цього птаха?

(Діти складають розповіді.)

Вихователь. Хто крім птахів мешкає у лісі? (Відповіді дітей.)

Вихователь.

Щось тварин не видно в лісі.

Потрібно нам їх пошукати, щоб усім разом пограти.

Діти ходять по групі і знаходять картки із зображенням тварин.

Вихователь. На картки вони всі сіли, в назвах букви погубили.

Вихователь. Звірята наші хочуть знати, скільки звуків в їхніх назвах.

(Вихователь пропонує обрати тварину, яка найбільш сподобалася, назвати її і зробити звуковий аналіз слова.)

Звуковий аналіз слів

(Індивідуальна робота.)

Підсумок

Вихователь.

Раз-два, раз-два, повертатися нам час!
Річку ми перестрибнули.

Яке було тут завдання? (Відповіді дітей.)

Вихователь. Ось на дереві сорока, чи була з нею морока?

Діти. Ми працювали в парах, складали слова-назви птахів.

Вихователь. Пригадайте скоромовку про сороку.

Діти.

Одну сороку спіймати морока,
А на сорок сорок, сорок морок.

Діти повторюють скоромовку в різному темпі.

Заняття 15 Тема. Лісові мешканці. Розвиток мовлення. Старша група в дошкільному навчальному закладі

Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі
