H. Королева «Скитський скарб». Символічний образ скитського скарбу. Конспекти уроків української літератури, 7 клас

H. Королева «Скитський скарб». Символічний образ скитського скарбу. Конспекти уроків української літератури, 7 клас

Мета: розкрити символічний образ скитського скарбу, з’ясувати особливості назви твору; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, пам’ять, спостережливість, уміння грамотно висловлювати свої думки, погляди; виховувати почуття пошани, любові до рідного народу, його культури; прищеплювати риси доброти, шляхетності, гуманного ставлення до оточуючих.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет Н. Королевої, учнівські малюнки до твору, текст легенди, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).

ХІД УРОКУ H. Королева «Скитський скарб». Символічний образ скитського скарбу. Конспекти уроків української літератури, 7 клас

I. Організаційний момент

II. Перевірка домашнього завдання
Заслуховування учнівських діалогів «Моя зустріч з будь-якою міфічною істотою». Визначення найкращих діалогів.

III. Актуалізація опорних знань

1. Вікторина «Пізнай героя, якому належить цитата»
• «Могутніша — бо за громи була краса… скарбом принаднішим за золото вкрите. Хто побачить стражкиню — по іншому скарбові і не тужитиме». (Ларта-діва)
• «Як затверділи ж гори зелені, а ріки потекли річищами своїми, накрив… одну з тих схованок таємних «Чорним ставком»». (Передвічний)
• «Інша… безжурним існуванням стихійної істоти, що природу тваринну, образ людський і іскру Божеську в собі має». (Ларта-діва)
• «Тихими заводями з лебедями наввипередки плавала, з мевами-красунями жартувала, рожевих пеліканів, несить бабу-птицю полошила». (Ларта-діва)
• «В блакиті нерухомо завмер. І раптом, з ясного неба, світляною кулею-блискавкою, на землю паде. Іскрами фіалковими сипнув». (Орел — Перун)
• «З чола волосся — як мед темно-золотий — в кучерях на рамена спливає, з бородою кучерявою мішається. Очі — сонцями сяють». (Перун)
• «Не уміє назвати почуття свого… Не зазнала-бо досі кохання. Дрімало в серці її у пуп’янок стулене». (Ларта-діва)
• «Знайшла ласку в очах моїх Ларта-діва красуня. Чув я про неї від Фойбоса-сина, що цю Країну лебедів відвідує». (Перун)
• «Світом керує з Олімпу високого володар… Його-бо пора прийшла світом володіти. І турботи його — не жіночий, хатній клопіт». (Зевс)
• «Вміє й тарпанів степових об’їздити, кобилиць-тарпанок доїти, кіз, овець приручати. Сир з молока згуслого відтискувати вміє». (Ларта)
• «…Що ж ти наробила! Сама — ох, сама пеню-недолю своїм з-під землі винесла, вовчою ямою на шляху їхньому кинула!». (Бористен — Ларті)
• «У руках — мов жмут гадів вогненних — блискавки тримає. У ніг — орел клекотом попереджає…» (Перун)

Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.

IV. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

V. Основний зміст уроку

Срібло-золото тягне людину в болото.
Народне прислів’я

…З золота виростає недоля людська.
Н. Королева

1. Вступне слово вчителя
Скарб, багатство, золото, гроші… Протягом життя людина намагається бути забезпечена матеріально. А як же духовна краса, гармонія?
Н. Королева прагне довести думку, що скарб «жадобу неситу на край цей вбогий,— багатий? — манитиме кров’ю-сльозами його заливатиме».
Отже, золото, яке хотіла дати Ларта своїм дітям-внукам, Н. Королева називає заклятим. Воно несе горе, страждання, приниження, експлуатацію однієї людини іншою.
Ларта, виносячи із схованки золото з добрим наміром, не задумується про його подальші негативні наслідки, коли воно потрапить до рук людей.

2. Поняття про скарб

Тлумачний словник містить таке пояснення цього слова:
• Коштовності, гроші, цінні речі // Коштовності, гроші і т. ін., що сховані в потаємному місці, закопані в землю.
• Духовні та культурні цінності, що їх створила людина. Мовні скарби.
• Хто-, що-небудь надзвичайної цінності, з винятковими достоїнствами, якостями і т. ін. // Людина або річ особливо потрібна, дорога для когось // Багатство розуму, почуттів і т. ін.// Пестливе звертання до дорогої, любої людини.
• Господарські речі, пожитки, майно. Хатній скарб.
• заст. Кошти.
• заст. Скарбниця.
• заст. Поміщицьке володіння, маєток на Правобережній Україні. Завдання: оберіть для себе визначення поняття «скарб», прокоментувавши його.
Складіть «доміно» «Для мене скарб — це… »

3. Складіть інформаційне ґроно до слова «скарб», застосовуючи текст твору.

679

Бесіда за питаннями
• Яким був шлях Ларти до сховища золота? («Як же давно уже забула цей шлях!.. Але знає його: не збочить пітьмою теплою, сріблом підземних струмочків гаптованою… От і кістяки тих звірят незугарних, великих, що в часи давновікі жили, коли Небо й Земля, ледве ще з хаосу першоствореного вийшли»)
• Як жінка сприймала знайдене приховане золото? («Гладить золото Ларта, відблисками його не натішиться. Дрібний пісок золотий пересипає й сміється до нього…»)
• Про що вона думала в цей час? («Швидше: набрати! Щоб і там — не поверхні земській при собі його мати, красою-сяйвом його тішитися»)
• Де зробила нову схованку золота жінка? («І до вовчої ями глибокої сховала. Добре накрила. Ще й стовбурами, імшеддю вкритими, привалила»)
• Як сприйняв Бористен-старець прагнення своєї дочки? («…Як ніч темний,— стоїть руки ламає, головою сивою хитає») За що він дорікав їй? («…Сама пекло-недолю дітям своїм з-під землі винесла, вовчою ямою на шляху їхньому кинула!.. Вічно скитський скарб жадобу неситу на край цей вбогий-багатий! — манитиме, кров’ю-сльозами його заливатиме…»)
• Чому батько не зміг допомогти-порадити своїй доньці? («Кинулась Ларта, щоб на батьківських грудях помочі-ради шукати. Таж забула: більше вона не річна діва-русалка, а поземська істота — жінка і мати»)
• Що сталося з жінкою після того, як вона звернулася по допомогу до батька? («Розбилась об водяну гладину праматір Ларти… на бризки розпалась, водяну гладину шумом вкривши…»)
• Чим пояснити казкове чародійство, що з хвилі вийшли скелі. («…Дніпро стіною кам’яною-порогами — перегородивши, щоб скарбів зловісних путь навіки замкнути від ока та рук людських скрити»)
• Як Бористен сприйняв зникнення дочки? («І плаче Дніпро-Бористен, батько старий, плачем великим ридає, тризну по Ларті-доньці на перехрестях водних порогів правлячи, долю нащадків далеких сльозами скроплюючи…»)
• Про що свідчить закінчення твору?
• Як ви ставитеся до золота, виробів з нього?
• Чому не завжди золото прикрашає людину?

VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Проведення тестового опитування

1. Рід людський не був здібний до:
а) танців;
б) мистецтва;
в) спорту.

2. Першоствореними дітьми Землі вважаються:
а) мавки і русалки;
б) лісовики і водяники;
в) домовики і потерчата.

3. Будучи дівчиною, Ларта від пеліканів захищала:
а) рожевий лотос;
б) дрібних рибок;
в) комах.

4. Водними княжичами називає Н. Королева:
а) пеліканів;
б) лебедів;
в) павуків-плавунів.

5. Зістарившись, Ларта:
а) пестила малих внучат;
б) доглядала молодих мавок;
в) в’язала і вишивала.

6. Від Фойбоса перейняла Ларта, як:
а) доглядати за худобою;
б) стріли робити;
в) землю обробляти.

7. Життєві дні Ларти пливуть, як:
а) хвилі Бористена;
б) квітка лотоса по воді;
в) корабель по морю.

8. Щоденні турботи Ларти-бабусі допомагали нести:
а) амфори і глеки;
б) килими і серветки;
в) полювання і куховарство.

9. Дітям роду свого Бористеніада вирішила дати:
а) придбані за життя знання та вміння;
б) золото;
в) скарби Зевса.

10. За що дорікав Бористен своїй доньці? Вона:
а) стала ледачою і скупою;
б) винесла із сховища частину золота;
в) не знаходила порозуміння між мавками;

11. Людське життя Бористен називає:
а) вбогим-багатим;
б) щасливим-важким;
в) веселим-страждаючим.

12. Н. Королева вважає скарб, який вийшов на світло денне:
а) щастям людським;
б) заклятим;
в) цінним і важливим.

Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.

2. Робота на картках

Картка № 1
1. Вмотивуйте, чи змінилися погляди Ларти на життя, коли вона побачила золото і вирішила його віддати тільки своїм дітям.
2. Як ви вважаєте, чи можна засудити батька, який не допоміг своїй доньці? Наведіть переконливі аргументи.
3. Частину золота, яке винесла із сховища на землю Ларта, вона приховала:
а) біля старого дуба;
б) у кам’яній печері;
в) у вовчій ямі.

Картка № 2
1. Чим зумовлено те, що золото не потрапило до людей? Чи можна Бористена вважати скупим? Відповідаючи, посилайтеся на факти з твору.
2. Чому, на ваш погляд, не зміг Бористен зберегти золото від людей? Відповідь вмотивуйте.
3. Золоте сяйво червоними вогниками миготить, немов:
а) корали;
б) кров’ю побризкане;
в) проміння ранішнього сонця.

Картка № 3
1. Обґрунтуйте, що мала на увазі Н. Королева, зазначаючи: «І так засліпив (скарб), що за милість безсмертних його мають».
2. Чому письменниця називає скарб заклятим? Наведіть переконливі аргументи.
3. Золото Ларта називає:
а) спокусою і принадою;
б) палаючою загрозою;
в) людським випробуванням.

VII. Підсумок уроку

VIII. Оголошення результатів навчальної діяльності

IX. Домашнє завдання
Написати міні-твір за легендою Н. Королевої «Скитський скарб» на одну з тем:
• «Золото — це краса чи зло?»;
• «Справжнє багатство і краса».

H. Королева «Скитський скарб». Символічний образ скитського скарбу. Конспекти уроків української літератури, 7 клас

Повернутися на сторінку Додаткові конспекти уроків української літератури 7 клас
