Урок 92 (читання). Тема. Буква ь (м’який знак). Позначення ним м’якості приголосних, уроки навчання грамоти 1 клас

Урок 92 (читання). Тема. Буква ь (м’який знак). Позначення ним м’якості приголосних, уроки навчання грамоти 1 клас

Мета: ознайомити учнів з буквою, її назвою; вчити читати склади, слова з буквою ь (м’який знак); удосконалювати вміння учнів робити звуковий та звуко-буквений аналіз слів, збагачувати словниковий запас дітей; розвивати увагу, мислення, фонематичний слух, зв’язне мовлення, спостережливість, пізнавальний інтерес; виховувати охайність, естетичні смаки, любов та дбайливе ставлення до природи, тварин.

Обладнання: зображення місяця, зірок; звукові моделі слів; предметні малюнки; картки з друкованим зображенням букви; зошит для друкування.

ХІД УРОКУ 92 (читання). Тема. Буква ь (м’який знак). Позначення ним м’якості приголосних, уроки навчання грамоти 1 клас

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

1. Гра «Поверни зірку» («Зоряне небо»)

Вгадайте хитре це слівце
Підказую: е в морі це,
А буває ще на сцені,
В небі ж просто незліченні! (Зірки)

— Молодці! А коли вони з’являються на небі? (Вночі) Правильно. А що ще з’являється вночі на небі? (Місяць)
— До нас по допомогу прийшов Місяць, адже вже декілька ночей він не бачив зірочок, через це йому самотньо світити в небі одному. Отже, він просить допомогти повернути зіроньки назад на небо. Допоможемо?
— Але для цього необхідно виконати таке завдання: підібрати слова-зірки, які відповідали б звуковим моделям.

519

2. Робота зі словником
— Ми знаємо, що слово зірка може мати кілька значень. А як ви вважаєте, що означає слово місяць?

III. Повідомлення теми уроку та мотивація навчальної діяльності учнів
— Буква, яку ми будемо сьогодні вивчати, звука не позначає, але на м’якість попередніх приголосних звуків впливає. Назва цієї букви — м’який знак. Послухайте, як про неї пише Ганна Чубач.

В алфавіті я в кінці,
В мене усміх на лиці.
Не хизуюсь я, але…
Вам без мене буде зле.
Бо як тільки я у слові,
Слово м’якше для вимови.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Загадка

Літом наїдається,
А зимою висипається. (Ведмідь)

— Поділіть слово-відгадку на склади. Чи однаково вимовляються останні звуки у першому і другому складах? Чому?
— Давайте тепер надрукуємо наше слово-відгадку в зошитах.

2. Проблемна ситуація
— Прочитайте записане слово. Чи відповідає запис звучанню слова-відгадки? (Ні)
— Як ви думаєте, чому? (Варіанти відповідей учнів.)

V. Ознайомлення з буквою ь (м’який знак)

1. Вірш

Я — не шість!
Я — м’який знак.
Це повинен знати всяк.
Я — не літера нова.
Я пом’якшую слова.

2. Показ букви ь (м’якого знака). Аналіз будови, порівняння з вивченими буквами

3. Заучування фрази
— Буква ь звука не позначає, але впливає на м’якість попереднього приголосного.

Фізкультхвилинка

Руки в сторону та вгору —
На носочки підніміться.
Підніміть голівку вгору
Й на долоньки подивіться.
Руки в сторони розвести,
Опустити плавно вниз,
Присідати ми почнемо,
Добре ноги розімнемо.
Раз присіли — руки прямо.
Встали. Знову все так само.
Вправу дружно почали.
Нахил вліво — раз, два, три!
Повертаємося вправо.
Все виконуємо гарно.
Вліво, вправо повернулись.
Ось розминці вже кінець.
Хто ж старався — молодець!

4. Звуко-складовий аналіз слова-відгадки ведмідь

520

5. Виділення місця в слові, де стоїть ь (м’який знак)

Півень, горобець, ведмідь —
Знак м’який в кінці стоїть.
Журавель, дельфін і рись —
Знак м’який! Не помились.
О. Кононенко

6. Гра «Хто більше?»
Добирання слів з м’яким знаком.

VI. Робота в зошиті

1. Друкування букви у зошитах

2. Запис слів ведмідь, рись

VII. Робота за Букварем

1. Розглядання малюнків та аналіз звукових моделей слів

2. Читання складів та зіставлення звукових значень (твердий/м’який)

3. Читання стовпчиків слів
• Хором;
• ланцюжком.

Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти.
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз.
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки.
Вище руки підніміть.
А тепер їх відпустіть.
Плигніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд.

4. Робота над текстом
1) Читання тексту вчителем.
2) Словникова робота.
Польова — та, що росте в полі.
3) Напівголосне читання тексту учнями.
4) Вибіркове читання за завданням учителя.

VIII. Підсумок уроку
— З якою буквою ми сьогодні ознайомилися? (Ми ознайомилися з буквою ь (м’який знак).)

— Які звуки вона позначає на письмі? (Буква ь (м’який знак) звука не позначає, але впливає на м’якість попереднього приголосного.)

Урок 92 (читання). Тема. Буква ь (м’який знак). Позначення ним м’якості приголосних, уроки навчання грамоти 1 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас

Читайте також:
