УРОК 7. Тема. «Мудра дівчина» (українська народна казка). Побутові казки, уроки читання 4 клас

УРОК 7. Тема. «Мудра дівчина» (українська народна казка). Побутові казки, уроки читання 4 клас

Мета: розширити й узагальнити знання дітей про види народних казок, які вони читали у початкових класах; ознайомити з ознаками побутової казки; удосконалювати вміння читати діалоги, знаходити в тексті зачин, основну частину і кінцівку; формувати уміння висловлювати моральні оцінні судження, складати характеристику дійових осіб казки; виховувати любов, повагу та інтерес до усної народної творчості.

Обладнання: мішені з підписами видів казок.

ХІД УРОКУ 7. Тема. «Мудра дівчина» (українська народна казка). Побутові казки, уроки читання 4 клас

І. Актуалізація опорних знань

1. Розучування скоромовки.
— Як традиційно починаються казки?
«Жили-були дід і баба…».

Отож, про бабу ми й вивчимо скоромовку.

Ішла баба дубнячком,
Зачепилась гапличком,
Сюди смик, туди смик:
«Одчепися, мій гаплик!»

2. Бесіда.
— Діти, що таке казка? (Це один із видів усної народної творчості. Казки — нев’янучі духовні квіти народу, що полонять своєю красою кожного, хто читає, слухає та чує звабливу їхню мову.)

3. Конкурс-змагання «Точно у ціль».
На дошці намальовано три мішені. На картках записані назви казок. Дітям необхідно розподілити їх відповідно до типу казок (останній тип не підписаний (картка перевернута)).

200

Відповіді: «Цар-лев» (7); «Царівна-жаба» (2); «Кривенькакачечка» (2); «Двабрати» (?); «Калиточка» (?); «Лебідь, щукаірак» (1); «Лисичка-кума» (1); «Язиката Хвеська» (7); «Дідова дочка і бабина дочка» (7); «Яйце-рай-це» (2).

— Ви влучили в ціль з двома типами казок. А до яких казок належать ті назви, що залишилися? Про кого йдеться у казках цього типу?

II. Повідомлення теми і мети уроку
— У цьому розділі ми будемо знайомитись з побутовими казками, їхні герої — люди, які діють в обставинах, близьких до справжнього життя. Але, потрапляючи у вигадані ситуації, вони виявляють надзвичайні якості: небачену хоробрість, дивовижний розум, нечувану жадібність. У цих казках завжди перемагають бідні, скривджені, але чесні, розумні й працьовиті герої.
На сьогоднішньому уроці ми познайомимось з українською народною казкою «Мудра дівчина».

III. Вивчення нового матеріалу

1. Первинне ознайомлення з казкою «Мудра дівчина».

Словникова робота (слова записані на дошці)
Ізласкавився — виявив співчуття.
Позиватися — судитися.
Лікоть — міра довжини, приблизно півметра.
Ґринджоли — сани.
Рундук — ґанок.

2. Читання казки учнями комбіновано: учень — вчитель — учень.

3. Перевірка сприймання. Аудіювання тексту.

— Що дав багатий брат убогому?
а) Корову;
б) козу.

— До кого пішли позиватися брати?
а) До батюшки;
б) до пана.

— Що сигніше понад усе?
а) Барани;
б) земля-мати.

— Що дала Маруся панові в обмін на гілочку льону?
а) Найтоншу гілочку;
б) полотно.

— Що подарувала дівчина панові?
а) Горобця;
б) зайця.

— Хто розсудив чоловіків із кобилами?
а) Дівчина;
б) пан.

4. Самостійне перечитування казки.

5. Підготовка до читання казки за особами.
Учні відшукують слова, які є підказкою до того, з якою інтонацією слід читати слова батька (зажурливо), Марусі (весело,розсудливо, помірковано).

6. Читання за особами фрагментів казки.
1) Розмова дочки з батьком;
2) зустріч убогого брата з паном;
3) зустріч Марусі з паном.

7. Робота над композицією казки.
Учні визначають зачин, основну частину і кінцівку. Роблять висновки, що в зачині розповідається про те, як багатий брат дав убогому корову і потім хотів її забрати, хоча той йому відробив за неї.
В основній частині дізнаємося про те, як донька Маруся своїм розумом допомогла батькові.
У кінцівці йдеться про те, що пан визнає розум і мудрість Марусі.

8. Характеристика дійових осіб.
На дошці записані слова:
Маруся: розумна, мудра, справедлива.
Пан: розумний, впертий, володар свого слова.
Убогий брат: добрий, безвольний, працьовитий.
Багатий брат: жадібний, злий, скупий.
Слова для характеристики допомагає дібрати словничок-довідничок. Учні обирають відповідні характеристики для кожного героя, аргументуючи свою думку

IV. Узагальнення прочитаного
— Що, на вашу думку, схвалюється в цій казці? Доведіть свої міркування рядками тексту
— Що ж все-таки було найцінніше для пана? (Розум) Чому ви так думаєте? Доведіть це.
— Згадайте прислів’я, яке відповідає головній думці казки.

Запис на дошці:
• Сильніше за силу розум.
• Яка головонька, така й розмовонька.

V. Підсумок уроку

VI. Домашнє завдання

1. Скласти план тексту і підготувати за ним переказ (для сильніших учнів).

2. Навчитись виразно читати за особами уривок казки.

3. Прочитати і дати відповіді на запитання після тексту.

УРОК 7. Тема. «Мудра дівчина» (українська народна казка). Побутові казки, уроки читання 4 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 4 клас

Читайте також:
