УРОК 59. Тема. Вірші про мрії і захоплення твоїх ровесників. І. Кульська «Коротулька». В. Скомаровський «Андрійкова книжка». Г. Бойко «Відпочити ніколи», уроки читання 4 клас

УРОК 59. Тема. Вірші про мрії і захоплення твоїх ровесників. І. Кульська «Коротулька». В. Скомаровський «Андрійкова книжка». Г. Бойко «Відпочити ніколи», уроки читання 4 клас

Мета: формувати вміння аналізувати віршовані тексти; удосконалювати вміння передавати під час читання різні почуття героїв твору, визначати головну думку прочитаного; збагачувати словник учнів; розвивати пізнавальні інтереси.

ХІД УРОКУ 59. Тема. Вірші про мрії і захоплення твоїх ровесників. І. Кульська «Коротулька». В. Скомаровський «Андрійкова книжка». Г. Бойко «Відпочити ніколи», уроки читання 4 клас

І. Вправи для вдосконалення читацьких навичок

1. Робота над скоромовкою.
Від тупоту копит пил полем летить.
— Читайте повільно, швидко, ще швидше.

2. Читайте швидко за стрілками.

247

3. У кожному слові читайте тільки першу букву.

Місто, ананас, ложка, екзамен, щука, експрес, небо, ялинка, трон, апельсин, йод, торт, еталон, груша, акція, вишня, кавун, аспирин, єнот.

— Яке речення отримали? (Мале щеня — та й те гавкає.)
— Попрацюємо над інтонацією. Прочитайте одне й те саме речення з різними інтонаціями. (Запитую. Обурююсь. Насміхаюсь.)
До Василя ходили, у Василя були, та й Василя побили.

II. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні наш урок проведемо у формі засідання театру юного читця.
Що таке театр? Хто такий режисер? Актори? (З’ясування значень слів за «Тематичним словником» К. С. Прищепи)
— Сьогодні ви — актори.

III. Опрацювання вірша І. Кульської«Коротулька»
— Що може означати слово коротулька? Доберіть спільнокореневі слова до цього слова.

1. Читання вірша вчителем. Перевірка первинного сприймання.
— Від чийого імені ведеться розповідь? Кого прозвали Коротулькою?

2. Словникова робота.

Змаганняпоради
стараннявітаємо
набратинавесні
принеслипримітив

 

Читання слів «буксиром» за вчителем.
— Самостійно прочитайте вірш. Пам’ятайте, що ви актори. Зверніть особливу увагу на паузи, дикцію, виразність.

3. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
— Чому дівчину прозвали Коротулькою?
— Хто сміявся більше за всіх з цього прізвиська?
— Прочитайте пораду друга.
— Прочитайте роздуми дівчинки.
— Як вона завоювала повагу своїх однокласників?
— Хто зрадів за дівчинку? Прочитайте.
— Яка головна думка вірша?

4. Виразне читання вірша вголос «Я — актор».
— Якими ви уявляєте дівчинку, Левка? Розкажіть.

IV. Опрацювання вірша В. Скомаровського «Андрійкова мрія»

1. Читання вірша.
— Послухаєте уважно вірш і дайте відповідь на запитання.
— Хто головний герой твору?
— Яка в Андрійка була мрія?

2. Словникова робота.

Диво
сонцевиставка
степистолиця
навпрашкинайкращі

Читання слів «буксиром» разом із сусідом по парті.

3. Самостійне (мовчазне) читання вірша уннями.

4. Вибіркове читання.
— Знайти і прочитати ті рядки, в яких йде мова про мрію хлопчика.
— Знайти і пропитати рими.
— Гра «Я— тобі, ти—мені» (читання в парі: перший учень читає перший рядок, а другий учень — наступний)

5. Розвиток зв’язного мовлення. Словесне малювання.
— Зовіть себе художниками і «намалюйте» словами картину до строфи, яка найбільш сподобалась.

6. Конкурс на кращого читця вірша.

V. Опрацювання вірша Г. Бойка «Відпочивати ніколи»

1. Бесіда.
— Хто є автором вірша? Що ви про нього знаєте? Які твори написав Г. Бойко? (Декламування учнями творів, прочитаних у попередніх класах.)
— Прочитайте назву вірша. Подумайте, про що може йтися у цьому вірші?

2. Самостійне читання вірша. Робота над його змістом.
— Чи справдились ваші передбапення?
— Від чийого імені ведеться розповідь?
— Які рядки свідчать, що герой вірша — завзятий читач?
— Який настрій викликав у вас вірш?

3. Виразне питання вірша вголос учнями.

4. З’єднайте слова першої і другої колонки так, щоб утворились словосполучення з вірша.

248

5. Розділіть на окремі слова.
Теперлежууліжку
ізновчитаюкнижку.
Розпочалиськанікули,
авідпочитиніколи.

VI. Підсумок уроку
— Засідання театру юного читця закінчено. Чи сподобалось вам бути акторами?
— Сьогодні найкращими «акторами» були такі учні…

VII. Домашнє завдання
Продовжити роботу над віршами вдома. Читати виразно.

УРОК 59. Тема. Вірші про мрії і захоплення твоїх ровесників. І. Кульська «Коротулька». В. Скомаровський «Андрійкова книжка». Г. Бойко «Відпочити ніколи», уроки читання 4 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 4 клас
