УРОК 53. Тема. Колективне збирання моделей машин. Спільна поетапна робота з моделювання транспортної техніки. Конспекти уроків трудового навчання, 1 клас

УРОК 53. Тема. Колективне збирання моделей машин. Спільна поетапна робота з моделювання транспортної техніки. Конспекти уроків трудового навчання, 1 клас

Мета: розвивати уявлення учнів про сучасні способи організації виробництва; формувати вміння працювати в трудовому колективі поточним методом; виховувати відповідальність, колективізм.

Обладнання: ілюстрації із зображенням конвеєра автозаводу, картон, кольоровий папір, гумка, клей, лінійки, косинці, ножиці, пензлі, шило.

ХІД УРОКУ 53. Тема. Колективне збирання моделей машин. Спільна поетапна робота з моделювання транспортної техніки. Конспекти уроків трудового навчання, 1 клас

I. Організація класу

Учитель
Дзвоник всім нам дав наказ —
До роботи швидше в клас!
Біля парти станем чемно —
Хай мине чає недаремно.
Будемо уважні й старанні всі,
Сядемо рівненько на місця свої.

II. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні ми з вами проведемо незвичайний урок. Ми будемо не просто учнями, а робітниками, які працюють на автомобільному заводі. Клас перетворюємо на автомобільний завод; середній ряд парт стає головним конвеєром, а бічні ряди — цехами-постачальниками комплектуючих частин автомобілів. У кожному цеху оберемо начальника, на якого покладаються обов’язки регулювання відносин робітників свого цеху з іншими підрозділами, допомога і поточний контроль за їхньою роботою. Кожен робітник має своє робоче місце і виготовляє індивідуально свою деталь, яка буде потрібна для збирання автомобіля-самоскида. Один робітник розмічає матеріал, другий вирізує розгортку, третій позначає місце згину лезом ножиць і згинає заготовку, четвертий склеює деталь. На конвеєрі деталі складають, кріплять на раму і відправляють в упоряджувальне відділення, де на робочих місцях виріб оздоблюють аплікацією або розфарбовують. Останній етап роботи пов’язаний із контролем і випробуванням моделі і виконується у відділі технічного контролю, де начальником є вчитель.

III. Аналіз конструкції моделі вантажного автомобіля-самоскида

1. Відгадування загадок.
Біжать чотири брати,
жодного не можуть догнати. (Колеса)

Маленький будиночок
По місту біжить,
Дорослі і діти
В будиночку сидять. (Автобус)

Я не їм вівса, ні сіна,
Дайте випити бензину —
Усіх коней обжену,
Хоч кого наздожену! (Автомобіль)

— Автомобіль має такі деталі: рама, колеса, підшипники, осі-фіксатори для коліс, кузов, кріплення до кузова, кабіна.

000

2. Хвилинка-цікавинка.
— Слово «автомобіль» у перекладі з грецької мови означає предмет, що рухається сам. До того часу, коли винайшли автомобіль, усі транспортні засоби — вози, карети — тягнули за собою тварини (коні, воли, віслюки).
Перший автомобіль був створений у Франції більше двох сотень років тому. Він рухався з такою швидкістю, як ходять пішоходи.
Колеса перших автомобілів були дерев’яними з металевими обручами. Авже пізніше з’явилися суцільні гумові шини без повітря всередині. Сучасні шини автомобілів — це гумові камери, які наповнюються повітрям.

IV. Послідовність трудових дій
Розподіл виготовлення деталей проходить із урахуванням інтересів дітей, а також їхніх умінь виконати технологічну операцію. Наголошую на відповідальному ставленні до праці, бо якість виробу залежить від якості виконання завдання кожним учнем окремо.

V. Самостійна робота учнів
— Отже, запускаємо конвеєр, а кінцевий результат побачимо у відділі технічного контролю.
Учні виготовляють деталі, передають їх з «цеху» в «цех» конвеєром.

VI. Аналіз і оцінка учнівських робіт

1. Начальник контрольно-технічного відділу підбиває підсумки: скільки автомобілів випустив завод за зміну, які трапились недоліки, чим вони зумовлені й як усунені. Начальники цехів відзначають тих, хто сумлінно та якісно працював. Цим учням доручається передати вироби до дитячого садка.

2. Повторення правил дорожнього руху.

1) Відгадування загадки.

Як переходиш вулицю,
То завжди зупинись
І перш за все з увагою на
Мене подивись.
Я шлях вкажу надійний,
Де небезпек нема,
Трикольорові очі
Я маю недарма. (Світлофор)

2) Повторення віршованих правил переходу вулиці.

1-й учень
Всім треба, перш ніж мандрувати,
Дорожню грамоту вивчати.

2-й учень
Йди тротуаром, не штовхайся
І краю правого тримайся!

3-й учень
Дорогу перейти нам слід,
Де пішохідний перехід!

4-й учень
По «зебрі» йди, це вкрай важливо,
На перехрестях — особливо!

5-й учень
На світлофор дивись: оку,
Як не горить зелене «око»!

6-й учень
Без світлофора перехід —
Поглянути наліво слід,
Направо також, безперечно.
Спішити дуже небезпечно!

7-й учень
Машина близько чи трамвай —
Нехай проїдуть, зачекай.

8-й учень
Де рух стрімкий і небезпечний,
Підземний перехід доречний!

Всі
Отож, на вулиці пильнуй!
Дорожні правила шануй!
(В. Бутрім)

VII. Підсумок уроку
— Які види транспортних засобів ви знаєте?
(Бесіда про при значення транспортних засобів, правила посадки і висадки пасажирів з транспорту.)
— Хто управляє машиною? Якщо до того ж привести в дію машину, натиснувши на кнопку «пуск», то людина постане перед учнями повелителем своїх сталевих помічників.

VIII. Прибирання учнями своїх робочих місць

УРОК 53. Тема. Колективне збирання моделей машин. Спільна поетапна робота з моделювання транспортної техніки. Конспекти уроків трудового навчання, 1 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків трудового навчання, 1 клас
