Урок 50 (читання). Тема. Звуки [л], [л’]. Позначення їх буквами Л, л («ел»), уроки навчання грамоти 1 клас

Урок 50 (читання). Тема. Звуки [л], [л’]. Позначення їх буквами Л, л («ел»), уроки навчання грамоти 1 клас

Мета: вчити учнів правильно вимовляти звуки [л], [л’], позначати їх літерами Л, л («ел»); закріплювати вміння розрізняти функціональне значення звука і букви, виробляти навички звуко-буквеного аналізу слів; розвивати фонематичний слух, естетичні смаки; виховувати бережливе ставлення до тварин.

Обладнання: піраміди слів; предметні малюнки та звуко-складові моделі до них; фішки, макет сонечка; малюнки до загадок; зошити; плакат «Правильно сиди під час письма».

ХІД УРОКУ 50 (читання). Тема. Звуки [л], [л’]. Позначення їх буквами Л, л («ел»), уроки навчання грамоти 1 клас

I. Організаційний момент

Встаньте, діти, всі рівненько.
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Посміхніться і до себе.
Дзвоник дав сигнал — пора.
Починаєм, дітвора.

Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу

1. Повторення вивчених букв і звуків

2. Читання пірамідок

440

3. Відгадування загадок, поєднання відгадок зі звуко-складовими моделями

• Де кінчається алейка,
Стала хатка під дашком,
І живе у ній сімейка
Що годує нас медком. (Вулик)

• Не гіркий, і не солоний,
А солодкий і червоний.
Як же зветься цей товстун?
Здогадались? Це… (кавун).

• Сірий, зубастий
По лісу блукає,
Їжу шукає. (Вовк)

Учитель на дошці виставляє малюнки і картки зі звуко-складовими моделями слів-відгадок.

441

III. Мотивація навчальної діяльності

1. Вивчення вірша з елементами ейдетики

Лис ласкає лисеня,
А лосиха — лосеня,
Лев ласкаво лапою
Левенятко ляпає.

2. Виділення звуків [л ] [л’] з вірша
— Які звуки найчастіше зустрічаються в цьому вірші?
— Назвіть слова з цими звуками.

IV. Повідомлення теми і завдань уроку
— Отже, ви здогадались, що сьогодні на уроці ви вивчатимете звуки [л ] [л’], навчитеся друкувати букву, яка їх позначає на письмі. На вас чекають цікаві завдання, вправи, ігри. Разом спробуємо дізнатися, у назвах яких тварин є звуки [л ], [л’]. А також пригадаємо, як слід ставитися до тварин.

V. Ознайомлення з новим звуком

1. Артикуляція звуків [л ] [л’], віднесення їх до приголосних

2. Аналітико-синтетичні вправи
1) Гра «Утвори склад».
2) Гра «Назви звук».
3) Гра «Утвори слово зі звуків і вкажи місце звука у слові». [л’, і, с] [с’, і, л’] [л, о, с’] [ с, л, о, н ]

3. Робота в парах
— Пригадайте утворені слова і викладіть звукову модель найдовшого слова.

4. Гра «Добери своє слово»

VI. Ознайомлення з новою буквою

1. Розглядання та аналіз форми букви. Добирання предметів з навколишнього середовища, схожих на нову букву

2. Назва і місце букви в касі

3. Друкування літер Л, л у зошиті
Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку і розміщувати зошит під час письма.

4. Утворення і читання складів
На дошці — макет сонечка, на промінцях написані літери а, о, и, і, у, в середині — л. Учні утворюють і читають прямі та обернені склади.

442

Фізкультхвилинка

Лі-лі-лі! Лі-лі-лі!
Діти ми малі.
Працювали, натомились,
Відпочити захотілось.
Ла-ла-ла! Ла-ла-ла!
Захитались дерева!
Ли-ли-ли! Лі-лі-лі!
Гнуться віти до землі.
До сонечка зростали,
Височенькі стали
Від тепла і від водиці,
А ми сідаєм знову вчиться.

VII. Робота за Букварем (читання складів і слів)

Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

Широко розплющу очі,
Роздивлюся все охоче.
(Учні максимально широко розплющують очі.)
Потім мружусь, наче киця,
І заплющую очиці!
(Учні міцно заплющують очі.)

Вправа повторюється 20 разів.

VIII. Продовження роботи за Букварем (робота над текстом)

IX. Підсумок уроку
— Які звуки ми сьогодні вивчали?
— Якою буквою вони позначаються на письмі?
— Пригадайте, про яких тварин ми з вами вели розмову.
— Як слід ставитися до тварин?

Урок 50 (читання). Тема. Звуки [л], [л’]. Позначення їх буквами Л, л («ел»), уроки навчання грамоти 1 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас

Читайте також:
