УРОК 33. Використання стилізації та ритму як засобів створення орнаменту. Види орнаменту. Чудовий орнамент. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

УРОК 33. Використання стилізації та ритму як засобів створення орнаменту. Види орнаменту. Чудовий орнамент. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

Мета:
навчальна: ознайомлювати учнів із простими рослинними та геометричними візерунками, поняттям ритм; надавати учням початкові відомості про косівську кераміку та особливості гуцульського розпису; формувати початкові навички косівського розпису;
розвивальна: формувати образне, логічне, просторове мислення; продовжувати формувати у дітей уміння аналізувати; навчати міркувати;
виховна: виховувати в учнів уважність; стимулювати розвиток допитливості.

Оснащення:
візуальний ряд: зразки косівської кераміки; матеріали для демонстрування послідовності та техніки виконання роботи;
обладнання: ТЗН;
матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий і кольорові олівці; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

Тип уроку: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Основні поняття

Геометричний орнамент — візерунок із геометричних форм: прямих і кривих ліній, трикутників, кружечків, точок тощо.

Рослинний орнамент — візерунок із квітів, бутонів, листочків, стеблин.

Тваринний (зооморфний) орнамент — візерунок, на якому зображено звірів, птахів, риб.

Змішаний орнамент — орнамент, в якому поєднано геометричні та рослінні елементи або елементи тваринного світу.

ХІД УРОКУ 33. Використання стилізації та ритму як засобів створення орнаменту. Види орнаменту. Чудовий орнамент. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

Бесіда

Як називається рослинний візерунок на смузі? (Бігунець)
Де ми можемо зустріти такий візерунок?
Які українські народні промисли ви знаєте?

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя
Гуцульщина — серце Карпат, дивовижний і неповторний край. Від давніх часів тут жили хлібороби, пастухи, лісоруби, плотарі, гончарі. Ці люди не вважали себе художниками, вони просто жили і працювали, але речі, які вони створювали, були справжніми творами мистецтва. Вишивка та аплікація, різьблення і гравірування по дереву, кістці, металу, розпис по кераміці і пічних кахлях, ткацтво, іграшки — ці твори народних майстрів Гуцульщини сьогодні є гордістю багатьох музеїв світу.

000

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Розповідь учителя
Косів — один із найвідоміших центрів кераміки Прикарпаття. Косівську кераміку неможливо сплутати з жодною іншою. Її жовто-зелено-коричневі кольори нагадують світло сонця над лісистими горами. Світлі кольори та яскраві фарби прикрашають вироби дивовижних видовжених пропорцій.
Розписують косівську кераміку так. Малюнок продряпують по м’якій глині й заповнюють чистим кольором, потім покривають поливою та обпалюють.
Глечики з широким горлом (дзбанки), миски з вузьким дном і високими крутими берегами, триріжкові підсвічники-трійці, кільцеподібні калачі, дивовижні фляги (плесканки) з чотирма ніжками та маленькою вузькою шийкою, горщики для кімнатних рослин, вази, посуд для вареників і питні набори — крім кольору ці вироби відзначаються ще й мальовничими патьоками поливи, що утворюються під час обпалювання.
Скільки різномантних звірів і птахів зображено на косівській кераміці! Здається, ними можна заселити цілу країну!
Але більше за все на косівській кераміці геометричних і рослинних орнаментів: гірлянди з квітів, листя і трави прикрашають верхню частину дзбанів і ваз; на шийці чергуються кола та ромби, клини, арки або закрутки, покриті легкими штрихами.
Часто складне переплетення орнаменту вкриває всю поверхню виробу.

431Елементи розпису косівської кераміки

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Творче завдання

Пояснення до творчого завдання
Учитель. Сьогодні ми з вами придумаємо власний варіант розпису глечика та тарілки, використовуючи мотиви косівської кераміки.
На глечику потрібно розташувати стрічковий орнамент, на тарілці орнамент може йти по колу або розміщуватися в центрі.
Спробуйте зробити так, щоб глядачі зрозуміли, що глечик і тарілка належать до одного сервізу, тож використовуйте однакові елементи для розписування обох предметів. Намагайтеся об’єднати їх загальним візерунком.

Індивідуальна робота за творчим завданням

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Обговорення учнівських робіт
Після завершення роботи відбувається обговорення дитячих малюнків.

Коментар
Обсяг роботи не дозволяє завершити роботу за один урок. Учням пропонується завершити роботу вдома, використовуючи акварельні фарби або гуаш.
Із малюнків створюють виставку «Гуцульська кераміка».

432Зразки косівської кераміки

УРОК 33. Використання стилізації та ритму як засобів створення орнаменту. Види орнаменту. Чудовий орнамент. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас
