УРОК 30. Декоративна стилізація форми (рослини, птахи). Створення декоративних образів в об’ємі. Паперові диво-квіти. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

УРОК 30. Декоративна стилізація форми (рослини, птахи). Створення декоративних образів в об’ємі. Паперові диво-квіти. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

Мета:
навчальна: продовжувати вивчати з учнями особливості паперової пластики; продовжувати формувати в учнів навички роботи з об’ємною паперовою формою;
розвивальна: формувати у дітей основи просторового мислення, уміння сприймати; вчити розрізняти та аналізувати характерні особливості об’ємної паперової пластики; розвивати дрібну моторику руки;
виховна: виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу, екологічну культуру.

Оснащення:
візуальний ряд: навчальні плакати; зображення творів відомих художників-скульпторів; навчальні роботи з методичного фонду; об’ємні зображення; зразки орігамі;
обладнання: ТЗН;
матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий олівець; гумка; кольоровий і білий папір; клей ПВА; ємності для клею і води; пензлик для клею; серветки; клейонка.

Тип уроку: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Основні поняття

Орігамі — оригінальний образно-просторовий метод складання із цілого аркуша паперу різноманітних об’ємних форм — тварин, птахів, геометричних фігур тощо.

Стилізація (у ДПМ) — підпорядкування декоративного зображення загальному стилю композиції виробу прикладного мистецтва.

ХІД УРОКУ 30. Декоративна стилізація форми (рослини, птахи). Створення декоративних образів в об’ємі. Паперові диво-квіти. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

Бесіда
Як називається вид образотворчої діяльності, коли зображення створюється з паперу за допомогою ножиць і клею? (Аплікація)
Які прийоми використовують художники для створення декоративного зображення? (Спрощення та узагальнення форми)

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя
— Чи складали ви колись паперові корабліки та літачки? Чи може, вам доводилося робити капелюшки з газетного паперу? А чи знаєте ви, що все це — і літачки, і кораблики, і капелюшки — лише маленька частинка стародавнього мистецтва орігамі?

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Слово вчителя
Знайомство з орігамі слід починати з давньої історії. Саме там, у Давньому Китаї, 105 року нашої ери з’явилося орігамі — мистецтво складання будь-яких фігурок з квадратного аркуша паперу без використання ножиць і клею.
Як свідчить історія, у тому знаменному році чиновник Цай Лунь зробив офіційну доповідь імператору про те, що створено технологію виробництва паперу. Багато десятиліть під страхом страти китайці зберігали таємницю створення білого аркуша.
В Японії перші квадратні аркуші паперу, складені в незвичайні фігурки, з’явилися в монастирях. Інакше і бути не могло. Адже в японській мові поняття бог і папір звучать однаково, хоча і позначаються різними ієрогліфами. Фігурки з паперу мали символічне значення. Вони ставали учасниками релігійних церемоній, прикрашали стіни храмів.
Згодом орігамі (а цей термін виник тільки 1880 року) стає обов’язковим заняттям у багатьох японських сім’ях. Мами передавали свої знання дочкам, показуючи, як складати відомі їм фігурки.
Якщо ми дивимося на фігурки тварин, птахів чи квітів, створені у техніці орігамі, ми безпомилково впізнаємо, за яким природним зразком вони були виконані. Лише декілька згинів паперу — і ми бачимо слона, півника чи квітку тюльпана.
(Учитель пропонує роздивитися декілька фігурок орігамі і визначити, що саме вони зображують. Учні мають розповісти, за якими ознаками вони впізнали об’єкт зображення)
Ви впізнали зображення лише за декількома характерними ознаками.
Художники називають таке спрощення та узагальнення — стилізацією.

428Послідовність складання фігурки паперової квітки в техніці орігамі

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Творче завдання

Пояснення до творчого завдання
Учитель демонструє учням основні прийоми складання паперу, учні повторюють типові рухи.
Правила роботи в техніці орігамі т Робоча поверхня та руки мають бути чистими — щоб не забруднити папір.

Навчальна робота
Усі види роботи слід виконувати на твердій поверхні.
Кожен з етапів роботи потрібно виконувати точно та акуратно, ретельно з’єднуючи куточки паперу.
Після виконання згину складку слід ретельно загладити.

Учитель пропонує учням розглянути етапи виконання фігурок із паперу, крок за кроком демонструє послідовність виконання роботи.

Індивідуальна робота за творчим завданням
Учні виконують фігурки самостійно, додаючи за бажанням елементи декору.
Виконані фігурки збирають у загальну композицію.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Обговорення учнівських робіт
Під час обговорення окремо потрібно відзначити роботи учнів, які виявили особистий творчий підхід.

Коментар
Під час виконання завдання учні мають демонструвати навички роботи з папером і ножицями; уміння виконувати роботу за запропонованою схемою.

УРОК 30. Декоративна стилізація форми (рослини, птахи). Створення декоративних образів в об’ємі. Паперові диво-квіти. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас
