УРОК 28. Тема. Текстильні матеріали. Плетіння «косичка». Конспекти уроків трудового навчання, 2 клас

УРОК 28. Тема. Текстильні матеріали. Плетіння «косичка». Конспекти уроків трудового навчання, 2 клас

Мета: ознайомити учнів із природними та штучними волокнами, виготовленням із них ниток, застосуванням ниток; навчити плетіння «косичкою»; розвивати м’язи пальців, координацію рухів; виховувати естетичний смак, охайність у роботі.

Обладнання: демонстраційний матеріал — зразки ниток та тканини, ляльки з одягом, зразок закладки (плетіння); для індивідуального користування — вишивальні та швейні нитки, голка

ХІД УРОКУ 28. Тема. Текстильні матеріали. Плетіння «косичка». Конспекти уроків трудового навчання, 2 клас

I. Організація класу

II. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні ми дізнаємося, з чого виготовляють нитки, які властивості вони мають; познайомимось із плетінням; навчимося плести «косичкою»; виготовимо закладку.

III. Робота над темою уроку
Учитель вивішує на дошці малюнки одягу. Учні називають намальовані речі.
— Як одним словом назвати всі ці речі? (Одяг)
— Як розрізняють одяг? (Для хлопчиків та для дівчаток)
— Який одяг носять хлопчики? (Сорочку, штани, светр, шкарпетки)
— Який одяг носять дівчатка? (Сорочку, сукню, спідницю, панчохи, шкарпетки, шарф, хустинку, фартушок)

Гра «Одягніть ляльку».
Дві дівчинки по черзі одягають кожна свою ляльку (хто швидше), потім називають одяг.
— Діти, скажіть із чого виготовляють одяг? (Із тканини)
— А з чого виготовляють тканину? (Із ниток)
— Люди вирощують рослини, які називають льон і бавовник. Подивіться на малюнки та скажіть, який вигляд вони мають.
(Діти розповідають за малюнками.)
— На що схожі біленькі кульки бавовнику?
— Так, на вату, бо це і є вата. Погляньте, як можна шматочки вати перетворити на ниточку.
(Учитель витягує вату, а потім скручує її.)
— Руками це робити довго і важко. Спробуйте самі.
(Діти беруть шматочки вати і, наслідуючи вчителя, витягують, а потім скручують ниточку.)
— Це дуже складна вправа! Ниточка виходить нерівна. Рівні і міцні нитки людям допомагають виробляти машини. А коли нитки отримали, то їх переплітають. Переплетіння ниток добре видно на марлі.
(Розглядання марлі на світлі.)
— Ось так і отримують тканину. А у льону немає коробочки, як у бавовнику.

Як ви гадаєте, з якої частини рослини виробляють нитки? Так, стеблинку роблять м’якою і розпушують. А потім скручують так само, як і вату.
Так звідки ж одяг до нас «прийшов»?
Такий одяг «прийшов» із поля: тканини — рослинного походження.
(Учитель демонструє шматочки тканини.)
Крім рослинних текстильних волокон існують і тваринні. Шовкові волокна отримують із коконів тутового шовкопряду. (Демонстрація.) Шовкову нитку пряде гусінь, бо вона живиться листям тутового дерева (шовковиці).
(Учитель демонструє шматочки шовкової тканини.)
— Вовняні волокна отримують із настриженої шерсті тварин — овець, кіз, кроликів.
(Демонстрація тканин.)

Робота з посібником.
— Ці тканини дають тварини. Є ще одна група волокон — це штучні та синтетичні. Ці волокна отримують способом хімічної обробки речовин — нафти, газу, кам’яного вугілля, з деревної целюлози.
(Демонстрація тканин.)
— Сьогодні ми вдосконалимо навички плетіння «косички» у три пасма.
Раніше люди плели предмети побуту, головні убори, деталі для прикрашання одягу. Українські дівчата плели довгі коси.
Ось зараз ми і спробуємо заплести «косички» нашим дівчаткам. Спочатку проведемо змагання серед дівчаток, а потім — серед хлопців.
(Діти заплітають «косички».)
— Для того, щоб сплести «косичку» у три пасма, необхідні нитки. Пасма складають докупи, зв’язують. Потім виконують плетіння.

IV. Інструктаж

Здвоєну закладку, що плетена у три пасма, виготовляють у такій послідовності:
1. Візьміть три шнурочки, сплетіть у косичку у три пасма до кінця заготовки (а).
2. Зігніть «косичку» удвоє. Зшийте кольоровими нитками краї «косички».
3. Зробіть бахрому, підрівняйте.
(Учні згадують правила роботи з голкою.)

V. Практична робота
Учні добирають нитки або шнурочки, відрізають, зв’язують. Працюють у парах: один учень тримає, а другий — плете. Потім — навпаки.

Фізкультхвилинка
Ми з-за парт мерщій встаєм,
Лінькам волю не даєм!
Руки — вгору, руки — вниз,
На сусіда подивись!
Руки — вгору, руки — вбоки
І зроби чотири скоки.
Птахи наші прилетіли,
Ми за парти тихо сіли.

Учні продовжують роботу. Після завершення плетіння двох косичок складають удвоє та зшивають.
— Тепер закладку покладіть у книжку.

VI. Підсумок уроку
— Які тканини існують?
— Яким є призначення ниток?

Смішинка-веселинка
— А тепер виправте помилку. Чи вмієте ви одягатися?
• Шкарпетки носять на шиї, а шарф — на голові.
• Сукню носять на голові, а капелюх — на тулубі.
• Панчохи носять на руках, а рукавиці — на ногах.

VII. Прибирання робочих місць
— На наступний урок ви повинні принести білу бавовняну тканину, шпильки, голку, ножиці, олівець, аркуш паперу в клітинку.

УРОК 28. Тема. Текстильні матеріали. Плетіння «косичка». Конспекти уроків трудового навчання, 2 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків трудового навчання, 2 клас

Читайте також:
