УРОК 28. Тема. Порівняння байок різних авторів, близьких за сюжетом. Л. Глібов «Зозуля і Півень». І. Крилов «Зозуля і Півень», уроки читання 4 клас

УРОК 28. Тема. Порівняння байок різних авторів, близьких за сюжетом. Л. Глібов «Зозуля і Півень». І. Крилов «Зозуля і Півень», уроки читання 4 клас

Мета: розширити й узагальнити знання учнів про Л. Глібова та І. Крилова; розвивати уміння знаходити мораль байки; вчити порівнювати твори та інсценізувати їх; виховувати негативне ставлення до брехливих вихвалянь.

Обладнання: байки Л. Глібова та І. Крилова.

ХІД УРОКУ 28. Тема. Порівняння байок різних авторів, близьких за сюжетом. Л. Глібов «Зозуля і Півень». І. Крилов «Зозуля і Півень», уроки читання 4 клас

І. Актуалізація опорних знань

1. Бесіда.
— Які твори за жанром ми зараз вивчаємо?
— Що таке байка?
— Яких байкарів ви знаєте?
— Які байки Л. Глібова та І. Крилова, однакові чи схожі за змістом, ви читали?
— Яка мораль цих байок?
— Що ви знаєте про Л. Глібова?

2. Розповідь учителя про життя Л. Глібова.
— Народився Л. Глібов у селі Великий Поділ на Полтавщині у 1827 році. У дитинстві Льолик, як усі його звали, був веселим і жвавим. Йому подобалося усе красиве, але найбільше він любив доглядати за квітами. Його й прозвали «королем квітів». Знайомі й родичі, вітаючись із ним, казали: «Здоров був, Льолику, квітчастий королику». Змалку він любив слухати казки баби Одарки про тварин. І йому навіть здавалося, що тварини насправді думають і говорять, що серед них є теж добрі й злі, бідні й багаті.
Освіту здобував в гімназії, але через хворобу не закінчив її й повернувся додому. Працював учителем історії й географи. Писав багато творів для дітей. Втративши зір, він продовжував писати під лінійку з лупою. Залишив Глібов великий доробок: байки, вірші-загадки, акровірші, які друкувалися у журналі «Дзвінок». Написав 107 байок. Помер у 1893 році.

3. Повідомлення теми і мети уроку.

III. Робота над темою уроку

1. Читання байки Л. Глібова «Зозуля і Півень» учителем.

2. Перевірка сприймання.
— Назвіть дійових осіб байки.
— Про що говорить Зозуля? Півень?
— Якими ви їх уявляєте?
— Що можна сказати про Півня?

3. Робота над байкою І. Крилова «Зозуля і Півень» (аналогічно).

4. Порівняння байок.
— Чим схожі байки? Чим відрізняються?
— Ким доводиться Півень Зозулі? (Кумом).
— Яка мораль байок?
— В якій із байок слова дуже схожі на прислів’я? Наведіть приклади.
— Які слова в байках не зрозумілі?

5. Робота над виразністю читання байки Л. Глібова.
1) Самостійне читання учнями (підготовка до читання за особами).
2) Читання за особами.

6. Робота над малюнком.
— Кого ви бачите на малюнку?
— За що вихваляє Півень Зозулю?
— Яким ви бачите Горобчика?

IV. Підсумок уроку
— Яких співучих птахів ви знаєте?
— Чи можна вважати, що Півень і Зозуля належать до них?
— За що можуть вихваляти люди одне одного?
— Яким прислів’ям чи приказкою характеризують таких людей?

V. Домашнє завдання
Вивчити байки Л. Глібова чи І. Крилова напам’ять (за вибором).

УРОК 28. Тема. Порівняння байок різних авторів, близьких за сюжетом. Л. Глібов «Зозуля і Півень». І. Крилов «Зозуля і Півень», уроки читання 4 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 4 клас
