УРОК 21. Тема. Робота з папером. Декоративна аплікація. Конспекти уроків трудового навчання, 2 клас

УРОК 21. Тема. Робота з папером. Декоративна аплікація. Конспекти уроків трудового навчання, 2 клас

Мета: ознайомити учнів із декоративною аплікацією із геометричних фігур; навчити створювати геометричний орнамент; розвивати спостережливість, логічне мислення; виховувати охайність, естетичні почуття.

Обладнання: демонстраційний матеріал — зразки декоративної аплікації, зразки орнаментів (рослинного та геометричного); таблиця «Геометричні фігури»; для індивідуального користування — кольоровий картон, кольоровий папір, олівець, лінійка, ножиці, роздатковий матеріал — геометричні фігури; посібник І. М. Веремійчика «Трудове навчання».

ХІД УРОКУ 21. Тема. Робота з папером. Декоративна аплікація. Конспекти уроків трудового навчання, 2 клас

I. Організація класу

II. Актуалізація опорних знань учнів
— Що таке аплікація?
— Яку аплікацію називають предметною?

III. Повідомлення теми та завдань уроку
— Сьогодні ми ознайомимося з декоративною аплікацією на папері, створимо геометричний орнамент килимку. (Демонстрація зразка.)

IV. Робота над темою уроку
— Декоративна аплікація в перекладі українською мовою означає прикрашання. Сьогодні ми виготовимо килимок та прикрасимо його орнаментом.

Орнамент — це візерунок, побудований на повторенні геометричних елементів або рослинних форм. (Демонстрація зразків орнаменту.)

Геометричні орнаменти — це джерело творчої фантазії. Виконуються вони у вигляді стрічок або обмежені у квадраті, кругу, прямокутнику, ромбі.
— А чи знаєте ви геометричні фігури?
— Послухайте казку «Родичі».

Жила на світі важлива фігура. Цю важливість визначали всі люди, тому що під час виготовлення багатьох речей форма цієї фігури була зразком.
А фігура мала такий вигляд. (Учитель вивішує на дошці або малює квадрат.)

476

— Що це за фігура? (Учні відповідають: квадрат.)
На партах у учнів лежать картки із накресленими геометричними фігурами. (Рис. 28)

477Рис. 28

Учитель пропонує учням знайти квадрат та перетворити його на будь-який предмет.
— На який предмет ви перетворили квадрат? (Учні розповідають.)
— Ходив квадрат світом, і стало йому сумно одному, бо весело буває тільки з друзями.
І вирішив він пострічати родичів. Зустрів таку фігуру. (Учитель вивішує або креслить на дошці прямокутник.)

478

— Що це за фігура? (Учні відповідають: прямокутник.)
— Знайдіть на картках прямокутник. Перетворіть його на будь-який предмет. (Учні знаходять на картках прямокутник та перетворюють його на предмет. Розповідають.)
— Якось відпочивають квадрат із прямокутником та й бачать, що з-за куща йде якась фігура. А вигляд вона мала такий. (Учитель вивішує або малює ромб.)

479

— Знайдіть таку фігуру на картках та перетворіть на будь-який предмет. (Учні знаходять на картках ромб та перетворюють його на якийсь предмет. Розповідають.)
— Які ще геометричні фігури ви знаєте? (Учні називають: трикутник, круг, овал.)
— Подивіться на таблицю «Геометричні фігури». Назвіть геометричні фігури. (Учні повторюють назви геометричних фігур.)
— Спробуємо згинанням перетворити великі геометричні фігури на малі. (Учитель викликає до дошки кілька учнів та пропонує перетворити квадрат, прямокутник, круг на маленькі фігури та розділити їх на частини.)
— Розділіть квадрат на два прямокутники.

480

— Розділіть квадрат на чотири маленькі квадратики.

481

— Розділіть прямокутник на два однакових прямокутники, а потім на чотири.

482

— Розділіть круг на дві частини, а потім на чотири частини.

483

— А тепер — завдання для допитливих. Порахуйте квадрати. Скільки їх? (Рис. 29)

484
Рис. 29

— Порахуйте прямокутники. Скільки їх? (Рис. 30)

485Рис. 30

V. Аналіз зразка виробу
— Подивіться на килимок. Він оздоблений знайомими вам геометричними фігурами.
Яку форму має килимок?
— Які фігури використали для складання декоративного орнаменту? (Килимок оздоблений геометричним орнаментом. Для його складання використані квадрати, ромби, трикутники.)

VI. Інструктаж
Килимок виготовляється у такій послідовності. (Рис. 31)

486Рис. 31

1. Розмітьте та виріжте прямокутник розміром 21 х 5 см для основи килимка (а).
2. Розмітьте та виріжте смужки з кольорового паперу для виготовлення геометричних фігур розміром 21 х 3 см (дві смужки різного кольору) (б).
3. Розділіть смужки на 7 квадратів (в).
4. Розріжте 2 квадрати на 4 маленькі квадрати. Розріжте 2 квадрати на 4 трикутники (г).
5. Розкладіть на основі геометричні фігури та наклейте. (Учні разом із учителем повторюють правила безпечної праці.)

VII. Практична робота
Учитель допомагає у доборі кольорового паперу. Учні розмічають та вирізають основу килимка.

Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трошки відпочити.
Руки — вгору, руки — вниз,
На сусіда подивись.
Руки — вгору, руки — в боки,
І зроби чотири скоки.
Руки вище підніми,
Розведи їх в боки,
Гучно плесни кілька раз,
За роботу — все гаразд!

Учні продовжують роботу.

VIII. Підсумок уроку
— Сьогодні ви дізналися, що таке декоративна аплікація і навчилися оздоблювати орнаментом килимок.
Учитель відбирає найкращі роботи учнів, оцінює їх.

IX. Прибирання робочих місць
— На наступний урок ви повинні принести альбомний аркуш паперу, кольоровий папір, олівець, ножиці, клей.

УРОК 21. Тема. Робота з папером. Декоративна аплікація. Конспекти уроків трудового навчання, 2 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків трудового навчання, 2 клас

Читайте також:
