УРОК 21. Світло і тіні. Смачні фрукти. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

УРОК 21. Світло і тіні. Смачні фрукти. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

Мета:
навчальна: навчати дітей розподіляти зображення за принципом «ближче — більше, далі — менше», поділяти площини на горизонтальні та вертикальні; надавати учням відомості про світло, тінь, об’єм; формувати вміння аналізувати та змішувати кольори; навчати міркувати; закріплювати навички створення необхідного кольору змішуванням спектральних кольорів;
розвивальна: розвивати в дітей комбінаторні здібності; формувати образне, логічне, просторове мислення;
виховна: виховувати в учнів уважність; стимулювати розвиток допитливості.

Оснащення:
візуальний ряд: навчальні плакати, репродукції картин відомих художників; навчальні роботи з методичного фонду; будь-який предмет округлої форми (яблуко, м’яч) та настільна лампа; матеріали для демонстрування послідовності й техніки виконання роботи;
обладнання: ТЗН;
матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий олівець; гумка; акварель; пензлі № 4, 6; ватяні палички; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

Тип уроку: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Коментар
Запропонований урок є першим з-поміж уроків, що знайомлять учнів із взаємодією світла та об’єму. Урок у жодному разі не ставить за мету всебічне висвітлення питання. Перше ознайомлення з поняттям об’єм предмета та способами передавання його в малюнку має викликати інтерес до подальшого вивчення теми.

Основні поняття

Світло — елемент світлотіні в образотворчому творі, позначає характерні особливості найосвітленіших частин об’єкту стосовно їх тіней та напівтіней.

ХІД УРОКУ 21. Світло і тіні. Смачні фрукти. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

Бесіда
Світло може бути природним і штучним.
Які джерела природного і штучного світла ви знаєте? (Сонце — джерело природного світла, а лампочка — штучного.)
Яким ще може бути світло? (Таким, що падає, і відбитим.)

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Розповідь учителя
— Щоб зрозуміти, як падає світло, за ним потрібно спостерігати. Ви, мабуть, помічали, що контрастні тіні на землі сонячної погоди завжди падають у напрямку, протилежному джерелу світла.
Сонячні промені пробивають собі дорогу крізь хмари. Вони відбиваються від найменших краплинок води, роздрібнюються, розсіваються.
Ви, напевно, помічали, що похмурого дня біля предметів немає чітких тіней, їх поверхня стає не такою яскравою. Це відбувається тому, що предмети освітлюються розсіяним світлом. Розсіяні промені падають на предмет з усіх боків і освітлюють його рівномірно, м’яко змальовуючи контури. (Учитель демонструє, як приближення або віддалення джерела світла змінює сприйняття форми предмета, наприклад яблука.)
У малюванні саме передавання освітленості дозволяє виявити форму предмета, передати його об’єм і фактуру. Щоб передати об’єм у живописі чи малюнку, достатньо трьох тонів кожного кольору: найсвітліший потрібно накласти на найосвітленіше місце (світло), найтемніший — на найменш освітлене (власна тінь), середній — заповнить решту місця (півтінь).

 

407Схема освітлення предмета

Організація сприйняття творів мистецтва
(Учитель пропонує учням роздивитися репродукції картин, на яких зображено фрукти, знайти на зображенні найосвітленіші місця; власні тіні; тіні, що падають; напівтіні.)
У який спосіб художники передають об’єм на площині?
Як змінюється колір предметів від освітленого боку до того, що
перебуває в тіні?

408Передавання освітленості предмета за допомогою різних матеріалів: а — спрощена схема предмета; б — простий олівець; в — туш; г — акварельна фарба; д — пастель

409І. І. Машков «Натюрморт. Фрукти на блюді» (1910)

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Творче завдання

Пояснення до творчого завдання
Учитель. Намалюйте фрукти, використовуючи різні матеріали.
Намагайтеся передати світло і тіні.
Щоб одержати колір для півтіні, потрібно навчитися пом’якшувати тон: для олівця — змінюючи силу натискання; в акварелі — розмиваючи водою; для гуаші й пастелі — додаючи білий колір; для вугілля — розтушовуючи пальцем; для туші — рідше розташовуючи штрихи та крапки.
Спробуйте — це допоможе вам краще аналізувати те, що ви бачите. (Учитель демонструє зразки передавання об’єму з використанням різноманітних матеріалів. Учні виконують роботу різними матеріалами під керівництвом учителя)

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Під час уроку учні мають засвоїти початкові відомості про передавання об’єму предмета на площині, демонструвати елементарне вміння створювати об’єм за допомогою різних матеріалів.

УРОК 21. Світло і тіні. Смачні фрукти. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

Читайте також:
