Урок 20 (письмо). Тема. Підготовка до написання букв. Письмо малих та великих півовалів. Урок-казка, уроки навчання грамоти 1 клас

Урок 20 (письмо). Тема. Підготовка до написання букв. Письмо малих та великих півовалів. Урок-казка, уроки навчання грамоти 1 клас

Мета: ознайомити учнів з новими елементами рукописних букв: малим та великим лівими півовалами; закріплювати вміння дітей писати вже знайомі графічні елементи, орієнтуватися у сітці робочого зошита, правила посадки під час письма, тримання ручки, розміщення зошита на парті; вміння виконувати складовий та звуковий аналіз слів, працювати самостійно та колективно; розвивати вміння аналізувати елементи, з яких складається завдання; увагу, мовлення, фантазію та уяву, дрібну моторику руки; привчати до охайності під час виконання письмових робіт, виховувати працелюбність, співчуття до ближнього, бажання допомогти тому, хто цього потребує.

Обладнання: Дюймовочка (малюнок або іграшка); музичний супровід, магнітофон; ілюстрація до підготовчої письмової вправи, робочий зошит.

ХІД УРОКУ 20 (письмо). Тема. Підготовка до написання букв. Письмо малих та великих півовалів. Урок-казка, уроки навчання грамоти 1 клас

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

1. Повторення правил письма

2. Повторення назв ліній робочого зошита
— Візьміть олівець і на полях навпроти кожного робочого рядка поставте крапку.
— Полічіть кількість міжрядкових ліній, верхніх робочих ліній, нижніх ліній робочого рядочка. Подумайте і скажіть, чому кількість верхніх і нижніх робочих ліній співпадає з кількістю робочих рядків. (Саме ці лінії й утворюють робочі рядки.)

III. Повторення вивченого на попередніх уроках
Робота за матеріалами уроку читання.

1. Звуковий аналіз
— Готові до гри? Тож давайте для початку посперечаємося. Я стверджую, що у слові сіль — два склади. Ви згодні?
Я стверджую, що у слові зірка — голосні звуки [і] та [а]. А як вважаєте ви?
Я стверджую, що слово море починається з приголосного [м]. Я стверджую, що у слові мрія наголос падає на другий склад. У слові книжка — два голосних звуки. У слові буквар — три приголосних. Чи так? Учні висловлюють свою думку.

2. Складовий аналіз слів
Учитель пропонує учням стрибнути стільки разів, скільки складів у поданих словах. Показує ілюстрації, учні називають слова і стрибають.
Слова для гри: гриб, хата, квітка, жолудь, учитель, ніж, життя, зима, зоопарк, зозуля, мухомор, мураха, сміх, море.

IV. Повідомлення теми і завдань уроку
— Це не проста загадка. Ім’я нашої гості зашифроване в останніх звуках слів, які я зараз буду вимовляти. Слухайте уважно.
Сік, вода, мороз, мак, зебра.
— Так, це — казка.
Лунає музика.
— А прийде з казки до нас маленька дівчинка. Її ім’я вам усім добре відоме. Згадайте її за описом: «Вона маленька, усього з дюйм заввишки».
— Так, це — Дюймовочка. (Показ малюнка або іграшки.) Ця маленька дівчинка просить у вас допомоги. Ми повинні врятувати її від Жаби, Жука, старої Миші та сліпого Крота. Для цього потрібно пам’ятати, що працювати в зошитах необхідно охайно, сидіти рівно, не нахилятися і протягом уроку виконати всі завдання, подолати всі перепони.

V. Вивчення нового матеріалу

1. Вправи з ручкою

2. Підготовка до безвідривного письма

Підготовча письмова вправа
— Ми знаємо, що від Жаби та її синка Дюймовочку врятував Метелик. Він схопив лапками сплетений поясочок та утягнув великий лист латаття далеко-далеко від зелених потвор. Давайте і ми сплетемо невеличкий поясочок, щоб допомогти Дюймовочці.
Рух пальців і кисті виконується проти часової стрілки і за часовою стрілкою.

363

1) Обведення по пунктиру.
2) Розфарбовування малюнків дерев.

3. Робота у зошиті
1) Написання малого лівого півовала
— Дюймовочці дуже гарно жилося в лісі влітку. Пташки співали їй свої пісні, комашки допомагали шукати їжу. Та настала зима. Стало холодно. Комашки зникли. Дюймовочці стало важко. Вона пішла стежкою і потрапила до старої Миші. Та пригостила її зернятком. Хто пам’ятає, скільки дівчинка з’їла зерняток? (Половину одного зернятка)
— Цей елемент називається малий лівий півовал.
— Щоб допомогти Дюймовочці, треба написати два рядочки цього елемента.
— Де починаємо писати? (Нижче верхньої літі робочого рядка)
— Пишемо по часовій стрілці чи проти неї? (Проти часовоі стрілки)
— Де закінчуємо писати? (Вище нижньої лінії робочого рядка)

Письмо під рахунок елементів у повітрі

Алгоритм написання малого лівого півовала

1. Починаємо писати елемент нижче верхньої рядкової лінії

2. Ведемо вгору проти часової стрілки до верхньої лінії робочого рядка

3. Заокруглюємо ліворуч

4. Ведемо вниз на себе, теж заокруглюючи

5. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч

6. Торкнувшись нижньої робочої лінії, ведемо вгору

7. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

— Працюємо під рахунок і-раз-і.

2) Самостійна робота. Закріплення навичок письма.

Фізкультхвилинка

По черзі діти обертають пальці рук у різні сторони.
Ручка коло малювала, (вказівним )
На папері танцювала. (середнім)
Розступіться, ширше коло! (безіменним)
Скільки простору довкола! (мізинцем)
Коло вправо, коло вліво (вказівним)
Станцювать вона зуміла, (середнім )
Натомившись, спочивала, (безіменним)
Потім знову починала. (мізинцем)

3) Написання малого лівого півовала в поєднанні з короткою прямою, продовженою до верхньої лінії робочого рядочка та короткої прямої лінії із заокруглення внизу праворуч.
— На який рахунок ми будемо писати? (І-раз-і, два-і, три-і)
4) Написання великого лівого півовала.
— Згадайте, будь ласка, хто допоміг Дюймовочці вирватися з полону старої Миші та сліпого Крота? (Ластівка)
— Як сталося, що Дюймовочка і Ластівка познайомилися? (Відповіді учнів.)
— Так, Ластівка дуже захворіла, і Дюймовочка допомогла їй одужати. Давайте і ми допоможемо цій пташці вилікувати поранене крильце.

Письмо елемента під рахунок і-раз-і у повітрі

Алгоритм написання великого лівого півовала

1. Починаємо писати трохи нижче верхньої міжрядкової лінії

2. Ведемо, заокруглюючи ліворуч угору до верхньої міжрядкової лінії

3. Заокруглюємо ліворуч

4. Ведемо вниз на себе, теж заокруглюючи

5. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч

6. Ведемо вгору

7. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

 

Пальчикова гімнастика

5) Самостійна робота. Закріплення навичок письма.

VI. Підсумок уроку
— Ось які ви молодці! Допомогли Дюймовочці впоратися із завданнями, перемогти всіх ворогів. Разом з Ластівкою вона полетіла в теплі далекі краї, де зустріла багато друзів. Серед них були і ельфи, і пташки, і комашки, і метелики, і навіть гусінь. Таких веселих гусениць ми бачимо на сторінці нашого зошита. Давайте їх розмалюємо, щоб світ, у якому мешкатиме Дюймовочка, був різнокольоровим.

1. Обведення по контуру малюнків

2. Розфарбовування
— Чи сподобалася вам наша подорож?
— Чи всі завдання ви виконали вдало?
— Які елементи ви сьогодні навчилися писати?
— Нехай вам буде радісно від думки про те, що Дюймовочка щаслива!

Урок 20 (письмо). Тема. Підготовка до написання букв. Письмо малих та великих півовалів. Урок-казка, уроки навчання грамоти 1 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
