УРОК 2. Тема. Є мова — є народ, уроки читання 3 клас

УРОК 2. Тема. Є мова — є народ, уроки читання 3 клас

Матеріал до уроку: «Наша мова» (за А. Коваль).

Мета: удосконалювати навички читання; навчати та озаглавлювати частини; стисло переказувати прочитане; ознайомити із значенням терміна «науково-популярне оповідання».

Обладнання: складова таблиця.

ХІД УРОКУ 2. Тема. Є мова — є народ, уроки читання 3 клас

І. Мовно-фонематична розминка
— Послухайте ланцюжки слів.
Визначте зайве слово у кожному ланцюжку. Поясніть свій вибір.

Письмо, писати, писар, папір. Крейда, олівець, ручка, зошит.

— До «зайвих» слів доберіть слова-назви ознак: папір (який?)…

II. Вправи для розвитку навичок читання

1. Робота зі складовою таблицею.

привдоязкцтвфінізбавчагре
ажкктопрастоучкгносинівже
гшиклачатзичазбблизмівча

 

2. Розчитування.

Як довго ждали ми своєї волі слова.
І ось вона співа, бринить,
Чарує, тішить і п’янить.
Як довго ждали ми… уклін
Чолом народу,
Що рідну мову нам зберіг,
Зберіг в таку страшну негоду,
Коли він сам стоять не міг.

III. Бесіда
— Упродовж багатьох років, якщо не тисячоліть, слово — рідне, українське — живило душу, вчило бути чесним, сміливим, любити свій рідний край, свою мову, як рідну неньку.
Ми з вами одержали у спадок сучасну українську літературну мову, багату, розвинену, гнучку.
Нею можна висловлювати все: від найскладніших і найновіших наукових відкриттів до найвеселіших віршів і оповідань.
Віками народ плекав цю мову й витворив її — одну з найбагатших мов слов’янства.
300 тисяч пісень склала Україна цією мовою, явивши світові шедеври незрівнянної краси. Україна подарувала людству геніальних поетів, і зажило українське слово, діставши шани й визнання серед народів близьких і далеких.
Сьогодні ми з вами маємо нагоду дослідити шлях розвитку рідної мови.
І в цьому нам допоможе науково-популярне оповідання «Наша мова».
(Пояснити дітям, що таке науково-популярне оповідання:
— Оповідання, в яких йдеться про правдиві події та явища, що встановлені наукою, належать до науково-популярної літератури.)

IV. Робота над твором

1. Учні вголос ланцюжком читають по одному абзацу, відзначають маловідомі слова:

безпосередньо — прямо;
геніальний — тут неперевершений.
(Така робота проводиться над кожною частиною оповідання.)

2. Відтворення змісту прочитаного І частини з елементами вибіркового читання.
— Що звучить навколо нас?
— Якою стане земля без мови?
— Яке геніальне відкриття зробили люди?
— Про що ви дізналися з цієї частини оповідання?

3. Відтворення змісту прочитаного другої частини.
— Як допомагала мова людям?
— Якою була мова первісних людей?
— Чому мова первісних людей була бідною?

4. Відтворення змісту прочитаного III частини.
— Яка подія сталася?
— Що полегшало навчання?

5. Відтворення змісту IV частини оповідання.
— Хто поклав початок письму?
— За яким зразком була зроблена слов’янська азбука?
— Хто доклав рук і розуму до того, щоб наша мова стала науковою, милозвучною, найкращою у цілому світі?
— Що потрібно зробити для того, щоб зібрати дорогоцінний скарб рідної мови?

V. Добір заголовків до частин тексту

VI. Висновки
— Що нового ви відкрили для себе у прочитаному тексті?
— Які поради автора потрібно запам’ятати?

VII. Підсумок уроку

УРОК 2. Тема. Є мова — є народ, уроки читання 3 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 3 клас
