УРОК 19. Поняття врівноваженої та неврівноваженої композиції. Досягнення композиційної рівноваги шляхом розташування на площині великих та малих елементів. Зимові розваги. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

УРОК 19. Поняття врівноваженої та неврівноваженої композиції. Досягнення композиційної рівноваги шляхом розташування на площині великих та малих елементів. Зимові розваги. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

Мета:
навчальна: продовжувати ознайомлювати учнів із графікою як видом образотворчого мистецтва; продовжувати надавати початкові знання про декоративний малюнок; навчати спрощувати та декорувати природні форми; ознайомлювати з новим композиційним прийомом — рівномірним заповненням площини аркуша;
розвивальна: формувати у дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати характерні особливості силуетних форм; продовжувати формувати вміння аналізувати природні форми; розвивати дрібну моторику руки;
виховна: виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу; стимулювати розвиток допитливості.

Оснащення:
візуальний ряд: навчальні плакати, репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду;
обладнання: ТЗН;
матеріали та інструменти: альбом для малювання, простий олівець, гумка, туш або гуаш, клей ПВА, ємності для клею і води, пензлик для клею, серветки, клейонка; коробочка для елементів аплікації.

Тип уроку: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Основні поняття

Урівноважена композиція — це прийом зображення, за якого зображувані об’єкти знаходяться у зоровій рівновазі. Рівновага досягається за рахунок використання форми, розміру, об’єму, кольору тощо.

Неврівноважена композиція — це прийом, за якого частини зображення неврівноважені з метою створення ілюзії руху.

ХІД УРОКУ 19. Поняття врівноваженої та неврівноваженої композиції. Досягнення композиційної рівноваги шляхом розташування на площині великих та малих елементів. Зимові розваги. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

Бесіда
Для чого люди малюють?
Якими матеріалами користуються художники для створення творів живопису?
З яким жанром образотворчого мистецтва ми познайомилися на попередньому уроці?
Як ви гадаєте, для чого художники малюють натюрморти?
Який ще вид образотворчого мистецтва ми знаємо?
Чим, на вашу думку, живопис відрізняється від графіки?
Які матеріали та інструменти використовують художники-графіки?
Які засоби виразності дарує нам графіка?

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Пояснення вчителя
— Ви вже знайомі з композиційним прийомом, коли художники, виділяючи головне, розташовують його в центрі аркуша, створюють досить велике зображення, формою і кольором привертаючи до нього увагу глядачів. Але у мистецтві часто можна зустріти й інший композиційний прийом — рівномірне заповнення площини аркуша. Усі елементи в такій композиції мають приблизно однакові розміри, тісно пов’язані один з одним, часто переплітаються або з’єднуються іншими декоративними елементами. Такі композиції найчастіше можна зустріти у розписі тканин, у гобеленах, батику, на декоративних панно, що виконані у техніці мозаїки, або на вітражах.
(Учитель пропонує учням роздивитися декоративно-графічні композиції за власним вибором. Пропонує визначити, із яких елементів вони складаються і якими прийомами скористалися художники для заповнення площини аркуша.)
У наведених декоративних композиціях художники приділяють однакову увагу всім елементам композиції. Такі композиції можна розглядати дуже довго, постійно знаходячи щось нове. Часто вони схожі на картинки-загадки.

402О. Л. Кульчицька «Веснянки на Гуцульщині» (1930)

403Дж. Морган «Зимовий пейзаж із хлопчиками, що грають у сніжки» (1865)

Організація сприйняття творів мистецтва

Бесіда
(Учитель демонструє учням репродукції картин, що зображують розваги.)
Учитель. Роздивіться уважно картини, створені художниками, та спробуйте розповісти, який задум, на ваш погляд, митці хотіли донести до нас, глядачів.
Кого художники зобразили на своїх картинах?
Де розташовані основні та другорядні зображення і як вони пов’язані одне з одним?
Як ви вважаєте, чи вдалося художникам донести до глядача свій задум?

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Творче завдання
Узгодивши урок із уроком літератури, учитель пропонує учням намалювати свого улюбленого казкового персонажа.

Альтернативне творче завдання

Пояснення до творчого завдання
Учитель. Чи любите ви зиму? Чи любите гратися в сніжки, кататися на ковзанах і санчатах, бігати на лижах, ліпити сніговиків, будувати фортецю і гратися в царя гори? Зима дарує людям безліч забав та розваг.
Намалюйте свої улюблені зимові розваги.
Спочатку придумайте й намалюйте пейзаж, снігову гірку, ковзанку, куточок засніженого парку. Фігури, розташовані ближче до нас, зробіть більшого розміру, ніж віддалені. Коли ви малюєте людину в русі, пам’ятайте, що руки та ноги ми можемо зігнути тільки в тих місцях, де кістки з’єднуються між собою за допомогою суглобів.

Індивідуальна робота за творчим завданням
Під час виконання роботи вчитель (за потреби) надає індивідуальну допомогу.

Коментар
Схеми послідовності малювання постаті людини в русі повинні бути розташовані на видноті під час усього процесу малювання.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Відбувається обговорення учнівських робіт.

Коментар
У процесі малювання учні мають демонструвати розуміння основних правил пропорційної побудови людського тіла, первинні навички малювання людини в русі, знання основ композиції.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Обсяг завдання не дозволяє завершити його за один урок, учням пропонується зробити це вдома.

УРОК 19. Поняття врівноваженої та неврівноваженої композиції. Досягнення композиційної рівноваги шляхом розташування на площині великих та малих елементів. Зимові розваги. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

Читайте також:
