УРОК 17. Тема. Умовні знаки передачі інформації. Робота з різними матеріалами. Конспекти уроків трудового навчання, 4 клас

УРОК 17. Тема. Умовні знаки передачі інформації. Робота з різними матеріалами. Конспекти уроків трудового навчання, 4 клас

Мета: ознайомити дітей з умовними знаками до плану місцевості; навчити дітей виготовляти картки зі знаками; вдосконалювати вміння працювати з ножицями; розвивати спостережливість, увагу, вміння користуватись планом місцевості.

Обладнання: картон, кольоровий папір, ножиці, клей, олівці.

ХІД УРОКУ 17. Тема. Умовні знаки передачі інформації. Робота з різними матеріалами. Конспекти уроків трудового навчання, 4 клас

I. Організація учнів класу

Сьогодні у нас незвичайний урок —
У подорож ми зробимо крок.
З умовними знаками ми зустрічались не раз,
І знову вони завітають до нас.
На шляху є завжди перешкоди, та знаю —
Для творчих дітей їх ніколи немає.

II. Актуалізація опорних знань учнів

1. Перевірка готовності дітей до уроку.

2. Бесіда з учнями.

Віє хай попутний вітер,
З неба сонечко хай світить,
Хмарку-човник доганяєм,
Летимо над рідним краєм,
Над подільськими річками,
Над зеленими лісами,
Через далеч, степу шир,
Аж до моря берегів…
Віє хай попутний вітер,
З неба сонечко хай світить,
Летимо над рідним краєм,
Він — наш дім, його вивчаєм.

— Діти, давайте спробуємо уявити, що у нас з’явилася унікальна можливість піднятися на висоту пташиного польоту. І ось ми пролітаємо над місцевістю, в якій живемо. Що ми можемо побачити? (Відповіді дітей)
— Лівіть, що ми просто сфотографували свою місцевість з цієї висоти. І ось що ми бачимо.
(Вчитель демонструє фото будь-якої місцевості.)
— А тепер давайте розглянемо це зображення, яке називають планом місцевості, і порівняємо їх.
(Вчитель демонструє план тієї ж самої місцевості.)
— Чим вони відрізняються одне від одного?
— На плані місцевості всі предмети зображають умовними знаками. Всі умовні знаки є загальноприйнятими і використовуються при складанні всіх планів місцевості.
(Вчитель демонструє плакат «Умовні позначання».)
— У географії всі ці знаки називаються графічними. Усього ж їх існує півсотні. Як ви вже побачили, села і міста, школи і заводи, ліси і сади, річки, моря і джерела, ниви і поля позначаються умовними знаками на плані місцевості.

III. Повідомлення теми і мети уроку
— Діти, давайте на сьогоднішньому уроці допоможемо вчителям географії і виготовимо для них роздаткові картки із зображеннями умовних знаків для топографії. Для роботи нам потрібні картон, ножиці, олівці, лінійка і клей.

IV. Робота над темою уроку
— Будемо працювати під девізом народного прислів’я «Робота спільна — як пісня весела».

Прийоми та послідовність виготовлення картки
а) Вирізання з білого картону картки розміром 6 x 8 см.
б) Добір кольорового паперу.
в) Вирізання деталей зображення з кольорового паперу за допомогою шаблонів.
г) Розкладання деталей на фоні, визначення їхнього місця.
д) Наклеювання деталей на картку.
е) Висушування.
ж) Підписування умовних знаків.

634

— Діти, а саме умовні знаки ми виготовимо за допомогою олівців. Перш ніж розпочати роботу, потрібно згадати правила безпечної поведінки з ножицями і клеєм (див. Урок 1).

V. Фізкультхвилинка

VI. Практична робота учнів
Надання індивідуальної допомоги учням.

VII. Демонстрація дитячих робіт Оцінювання навчальних досягнень учнів
— Спробуйте оцінити свою діяльність на уроці за допомогою вже відомої нам «шкали оцінювання».

VIII. Гра «Відгадайте знаки»
— Діти, а в ігри ви любите грати?
— Тоді пограємось.

Правила гри
Ведучий читає загадку, а діти повинні показати картку з відгадкою. Виграє той, хто дасть більше правильних відповідей.

1. Така я велика, що й кінця не маю.
Лежу собі тихо, нікого не займаю,
Тільки мені добрі люди
День і ніч топчуть груди. (Дорога)

2. Йде від хати і до хати,
А з місця не зрушить. (Стежка)

3. Стоїть корито,
Повне води налито. (Ставок)

4. Не кінь, а біжить, не ліс, а шумить. (Річка)

5. Всі пани скинули жупани, а один пан не скинув жупан. (Листяні та хвойні дерева /Мішаний ліс)

6. Через воду переводить, а сам з місця не сходить. (Міст)

7. Не людина, не море, а хвилюється. (Нива/Поле)

8. Суцвіттям пахучим цвіте навесні, А осінню стиглі плоди медяні Дарує він щедро тобі і мені. (Сад)

9. Зимою біле, весною чорне, літом зелене, восени стрижене. (Поле)

10. Не море, не земля, кораблі не плавають, і ходити не можна. (Болото)

11. Літом одягається, а на зиму одежі цурається. Дерево)

IX. Підсумок уроку
— Чи сподобався вам урок?
— Що нового ви розкажете вдома батькам, про що довідалися на уроці?
— Хто отримав задоволення від своєї праці на уроці?
— А хто відчуває, що міг би працювати краще?

УРОК 17. Тема. Умовні знаки передачі інформації. Робота з різними матеріалами. Конспекти уроків трудового навчання, 4 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків трудового навчання, 4 клас

Читайте також:
