УРОК 17. Тема. Барви осені, уроки читання 4 клас

УРОК 17. Тема. Барви осені, уроки читання 4 клас

Мета: вчити учнів бачити й розуміти прекрасне в природі, в житті, в музиці, поезії; розвивати вміння ділитися своїми враженнями про прочитане, працювати над художніми творами, робити аналіз прочитаного; розширювати кругозір дітей; виховувати почуття любові до рідної природи, прагнення оберігати її.

Обладнання: книжкова виставка на тему «Осінь», запис твору П. І. Чайковського «Пори року», репродукція картини І. Левітана «Золота осінь», малюнки, кошик із фруктами, овочами, гірлянди з осіннього листя.

Тип уроку: урок позакласного читання.

ХІД УРОКУ 17. Тема. Барви осені, уроки читання 4 клас

І. Повідомлення теми уроку
Робота над загадками

1. Голі поля, мокне земля,
Дощ поливає.
Коли це буває? (Восени)

2. У садках, гаях блукає,
Жовті шати одягає,
Золотисту стелить постіль —
Жде сестрицю білу в гості, (Осінь)

II. Актуалізація опорних знань учнів

1. Бесіда.
— Коли осінь настає за календарем?
— Назвіть трьох синів осені. Чому в них такі імена?
— Яку роботу виконує кожен із синів осені?
— Якою буває осінь?
— А звідки в осені стільки золота?

2. Читання легенди про осінь вчителем.

3. Слово вчителя.
— Люди здавна милувалися красою осені і намагалися передати свої почуття словом, за допомогою мелодії, у творах живопису. Отже, збагнути, осмислити, відчути осінню красу нам допоможуть на уроці поети, письменники, композитори, художники, а також власні спостереження. А урок ми проведемо у вигляді подорожі станціями.

III. Робота над темою уроку

1. Музична станція.
Слухання запису твору П. І. Чайковського «Пори року. Жовтень».
— Які картини викликала музика у вашій уяві?

2. Ілюстративна станція.
Розгляд репродукції картини І. Левітана «Золота осінь», аналіз змісту картини.
— Ісаака Левітана — автора картини «Золота осінь» — називали поетом природи, що знаходив у непомітному пейзажі дивну красу.

3. Поетична станція.
— Які поетичні твори про осінь ви підготували? (Учні декламують вірші про осінь.)

4. Станція переказів.
Учні переказують зміст прочитаних творів про осінь, вибірково зачитують окремі частини з творів.

5. Колективна робота над оповіданням «Дарунки лісу» А. Волкова.
1) Читання оповідання підготовленим попередньо учнем.
2) Словникова робота.
Пояснити значення слів: приваблює, комора.
— Про які дарунки лісу говориться в оповіданні?
3) Робота в групах.
Прочитати оповідання самостійно. Підготувати відповіді на запитання.

I група
— Які лікарські рослини згадуються в тексті?

II група
— Якими ласощами пригощає ліс білочок, борсуків, бурундуків, ведмедів, дорослих і дітей?

III група
— Які їстівні гриби поклав у кошик лісовичок, слухаючи і читаючи оповідання разом з вами?

IV група
— Від чого застерігає нас автор? Чому?

6. Станція «Джерела народної мудрості».
1) Відгадування загадок про осінь.
Спочатку загадки пропонує вчитель, потім учні самостійно загадують свої загадки.
2) Робота над прислів’ями.
— Які прислів’я про осінь ви знаєте?
3) Робота з прикметами.
Учні зачитують прикмети осінніх місяців.
4) Розучування скоромовки.

В темних сінях в день осінній
Пахне сіном і насінням.

IV. Підсумок уроку
— Намалюйте словесний портрет Осені.
— Що вам запам’яталося на уроці? Що найбільш сподобалося?

УРОК 17. Тема. Барви осені, уроки читання 4 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 4 клас

Читайте також:
