Урок 145 (читання). Тема. Звукосполучення [йу]. Позначення його буквами Ю, ю. Робота з дитячою книжкою. Урок-гра «З якої це казки?» (за сторінками прочитаних казок), уроки навчання грамоти 1 клас

Урок 145 (читання). Тема. Звукосполучення [йу]. Позначення його буквами Ю, ю. Робота з дитячою книжкою. Урок-гра «З якої це казки?» (за сторінками прочитаних казок), уроки навчання грамоти 1 клас

Мета: ознайомити учнів зі звукосполученням [йу] та буквою, що його позначає; вчити виконувати звуко-буквений аналіз слів, читати склади і слова з вивченими буквами; розвивати мовлення учнів, уміння слухати, відтворювати прослухане; виховувати допитливість, бажання дотримуватися правил дорожнього руху.

Обладнання: малюнки до казок «Ріпка», «Курочка Ряба», «Івасик-Телесик», «Колобок», «Котик і Півник», «Колосок», «Рукавичка», «Коза-дереза», «Солом’яний бичок».

ХІД УРОКУ 145 (читання). Тема. Звукосполучення [йу]. Позначення його буквами Ю, ю. Робота з дитячою книжкою. Урок-гра «З якої це казки?» (за сторінками прочитаних казок), уроки навчання грамоти 1 клас

І. Організаційний момент
Учитель звертає увагу дітей на наявність шкільного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу

1. Мовна розминка
1) Придумайте назву для казки.

По обніжку йшов цапок.
Опирався на ціпок.
Він гілляки із лози
Ніс для білої кози.
А для сірих козенят
Півмішечка гарбузенят.
Бородою тряс цапок,
Опирався на ціпок. («Цапок»)

— Хто такий цапок?
— Коли ми вживаємо слово цапок? (Коли говоримо про маленьку тваринку або називаємо Ті лагідно.)
— А коли ця тварина доросла, як ми говоримо? (Цап)
— Ким був цап у тексті «Циркова залізниця»?
— Який перший звук у слові? Дайте йому характеристику.
— Яким цей звук може бути ще?
— У якому слові віршика ви чули звук [ц’]?
— Що означає слово ціпок?
— Якою буквою на письмі позначаються звуки [ц], [ц’]? Покажіть її в абетці.
2) Гра «Доповни словосполучення».
Великий камінь, а маленький… (камінець).
Великий прапор, а маленький… (прапорець).
Великий ремінь, а маленький… (ремінець).
— Що спільного у доповнених словах?
3) Чистомовка.

Ця-ця-ця — до крамниці зайшла вовчиця.
Це-це-це — купила ковбаси кільце.
Ці-ці-ці — і дві паляниці.
Ці-ці-ці — ще й трохи гірчиці.

2. Читання слів
Цирк
сцена
цуценя
хлопець
залізниця

— Прочитайте слова мовчки.
— Прочитайте:

• слова з одним складом;
• слово із наголосом на першому складі;
• слово з двома звуками [ц];
• слово, у якому кількість букв і звуків буде різною.

III. Актуалізація опорних знань учнів

1. Слухання вірша

Юра рибку упіймав,
Ще картоплі накопав.
Потім із кринички
Витягнув водички.
А маленька Юля —
Принесла цибулі,
Кропу і петрушки —
Зварить мама юшки.

— Про кого цей вірш?
— Що зробив Юра?
— Що зробила Юля?
— Що ви можете сказати про Юру і Юлю?

2. Звуковий аналіз слова Юра
— Поділіть це слово на склади, поставте наголос.
— Який перший звук? Який перший склад? Які чуєте звуки?

3. Викладання звукової моделі слова Юра
Учитель починає і викладає перший склад, учні продовжують.
— Що нового, незвичного ви побачили?

IV. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми вивчимо ще одну літеру. Спробуємо визначити, на що вона схожа, знайдемо її в абетці. Навчимося читати слова з нею. А у кінці уроку на вас чекатиме чудова гра.

V. Вивчення нового матеріалу

1. Ознайомлення з буквою ю
Аналіз будови, порівняння великої і малої літери ю. Визначення її місця в абетці.

Букву Ю я впізнаю —
Трохи дивна буква Ю.
Нібито до ясена
Буква О прив’язана.
Сіють, миють і співають —
Букву Ю слова ці мають.
Імена Юрко, Юхим —
З неї починаєм їх.
У абетці, от дива —
Перед Я стоїть вона.

2. Добір слів з буквою ю
1) Слухання вірша. Виділення у ньому слів з буквою ю.

— Юро! Юро! Оглянися!
В’юн на вудочку зловився!
Поки Юра позіхав,
В’юн з гачка у воду впав,
І поплив собі, поплив…
Юра юшки не зварив.

2) Самостійний добір слів.

3. Робота за Букварем

Фізкультхвилинка

Що ж, мабуть, прийшла пора
Трохи відпочити,
Я вас хочу на зарядку,
Друзі, запросити.
Руки вгору піднімаєм,
Швидко вниз їх опускаєм.
Нахил вправо, нахил вліво —
Повторімо знову вміло.

VI. Робота з дитячою книжкою
— Я знаю, що ви дуже любите читати і слухати казки. Казка — це чарівна країна, де добро завжди перемагає зло.

Казок країна чарівна,
У гості й вас чека вона.
Отож часу не гайте,
У подорож рушайте.

— А подорожувати будемо сторінками ось цих книжок. «Переходити» від однієї до іншої ми зможемо лише за умови правильної відповіді на попередньо поставлене запитання.

• На городі, що за черга?
Дід і баба тут стоять.
Тягнуть щось перед собою
І не витягнуть ніяк. («Ріпка»)

• Маленьке, сіреньке,
Біди наробило:
Щось біле, кругленьке,
Хвостиком розбило.
Сумує і плаче бабуся,
Дідусь витирає сльозу,
А курочка кудкудаче:
«Я вам золоте знесу» («Курочка Ряба»)

В’ється річка невеличка
Хлопчик у човні сидить.
З берега матуся кличе,
Щоб обідом пригостить.
І вгадать цього героя
Справа зовсім не складна.
Казка ця усім відома
Про кого вона? (Про Івасика-Телесика)

Хто кругленький і смачненький,
Із віконця скік та скік,
Втік від баби та від діда
До лисички на язик? («Колобок»)

Що за хатка на узліссі
Вся ворушиться, дрижить.
Де не взявсь кабан біжить,
Тут і вовк іде, й ведмідь,
Й кожен хоче в хатці жить.
Так вже тісно їм усім —
Ось-ось-ось порветься дім.
Що за дім такий лежить,
І ворушиться й дрижить? («Рукавичка»)

Сидить півник на печі,
Їсть смачненькі калачі.
Тут лисичка прибігає,
Мерщій півника хапає.
Біжить котик рятувати,
В лисиці півника забрати. («Котик і Півник»)

Знайшов півник колосок.
Змолов борошна мішок.
Спік негайно у печі
Пиріжки та калачі.
Мишенят не пригощав,
Бо жоден з них не помагав. («Колосок»)

Вигнав дід козу із хати,
Та й пішла вона блукати.
В зайця хатку відібрала,
Всі козу ту виганяли.
Рак козулю ущипнув —
Зайцю хатку повернув. («Коза-дереза»)

• Я бичок-третячок,
Смоляний в мене бочок.
Із соломи дід зробив,
Бік смолою засмолив. («Солом’яний бичок»)

VII. Підсумок уроку
— З якою буквою ви ознайомилися на уроці?
— Покажіть її в абетці.
— Що ви дізналися про цю літеру?
— Наведіть приклади слів із буквою ю.

Урок 145 (читання). Тема. Звукосполучення [йу]. Позначення його буквами Ю, ю. Робота з дитячою книжкою. Урок-гра «З якої це казки?» (за сторінками прочитаних казок), уроки навчання грамоти 1 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
